Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Suomi hiilineutraali 2035?

Vierailija
11.03.2025 |

Siihen on vain 10 vuotta. Tällä hetkellä hiilidioksidipäästöjä vielä noin 8000 kg /suomalainen/ vuosi. Eikös tämä vaatisi jo jotain pakkotoimia, jotta saataisiin nollaan.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äkkiähän se saadaan kun ihmiset kuolevat nälkään ja tauteihin yhteiskunnan alasajossa. Pääasia että maailma pelastuu.

Vierailija
2/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset ja luonto uhrataan, sitä filosofiaa sanotaan longterminismiksi. Sen mukaan on oikeutettua aiheuttaa esim. joku luonnontuho - ehkäpä ihmistuhokin? - (akkuteollisuus ja tarvittavat kaivokset > luonto ja pohjavedet saastuu), mikäli tulevaisuuden palkinto pitkällä aikavälillä (puhutaan 200-300 vuodesta) on hiilidioksiiditon ilmasto tai muu utopia.. Tämä kävi ilmi siitä Yle Areenan Ulkolinja-dokumentista, jonka aiheena oli tekoäly. Erittäin mielenkiintoinen dokkari. Elon Musk mainittiin dokumentissa, hänen filoisofiansa on kuulemme tuo longterminismi.

Olenkin jo monia vuosia ihmetellyt, että miten yleensäkin teknologia, joka tuntuu vievän työpaikkoja rajusti yms. haittoja, vaan jyrää eteenpäin, ilman, että ihmisiltä kysytään koko asiasta. No, tuon dokumentin katsottuani oli asia helppo ymmärtää, longterminismi -aate on kaiken takana.Tälläinen on erittäin epädemokraattista, ja siitä ei puhuta sanallakaan, paitsi tuossa dokumentissa.

Vierailija
4/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä me saadaan kaikki hiilet poltettua kymmenessä vuodessa kun vaan grillataan ahkeraan.

Vierailija
5/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliitikkojen puheita ei kannata ottaa liian vakavasti.

Vierailija
6/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomalaisethan ovat 9 kertaa pahempia ilmastolle kuin Intia ja muita kuuluisia ilmastovalheita

tehdään nyt niin että haetaan Ursula Von Der Leyenin ja muun EU eliitin suomalaisilta varastamat ilmastorahat nyt takaisin ja käytetään ne suomalaisten hyväksi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Greta ja Al Gore pohjustivat valtavan ilmastorahastuksen millä maailman rikas eliitti on tienannut jo triljoonia (ei siis miljardeja vaan triljoonia) ja se perustui mm. siihen että kaupungit jäävät meren alle ja  talvet ovat lumettomia... silkkaa valehtelua ja huijausta siis mutta yli 90% ihmisistä uskoi kaiken ja antoi rahastavan rikkaan eliitin kerätä valtavat rahat tällä ilmastohuijauksella. 

Ja kyllä maailman rikas rahastava eliitti onkin kerännyt omille tileilleen valtavia rahasummia tämän nerokkaasti rakennetun huijauksen avulla - tavallisten ihmisten köyhtyessä samaan aikaan. Ja edelleen ihmiset maksavat eliitille yhä enemmän...ja missään ei ole mitään lukuja siitä paljonko ilmasto on parantunut kerätyillä triljoonilla mikä kertoo kaiken tästä huijauksesta

Ilmastonmuutos ei tuhoa tulevaisuutta vaan se valtava rahastus mitä tehdään ilmastonmuutoksen nimissä... valtava köyhtyminen ajaa ihmiset asumaan kaduilla ja yhteiskunnat romahtavat ja huumeet valtavat kadut... myös Suomessa... ja samalla pieni rikas rahastava eliittiryhmä maailmalla rikastuu päivittäin muiden rahoilla... toivottavasti etenkin nuoret ymmärtävät tämän ja kapina rahastavaa EU ja muuta eliittiä vastaan alkaa täälläkin...

Vierailija
8/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Typerääkin typerämpää touhua koko hiilineutraalisuus! Suomi ajetaan takapajulaksi aivan järjettömällä touhulla. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai. Setänne on äijjä.

Vierailija
10/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä on kysyttävä Marinilta, vain sen vuosikuvun päättänyt voi tietää miten se tulee tapahtumaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei aivan varmasti olla. Voihan se olla että silloinen hallitus ostaa jostakin ulkomailta jotain aneita jolla perusteella sanotaan että Suomi on kompensoinut hiilijalan jälkeensä mutta eihän se käytännössä niin ole että sitä ei lainkaan olisi. 

Vierailija
12/12 |
11.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piti valita hiilidioksidi pahikseksi, sillä se on ainoa kaasu, jota syntyy lähes kaiken kulutuksen seurauksena. Näin päästäänkin näppärästi kontrolloimaan ihmisten kulutusta. Mikään muu kaasu kuin CO2 ei mahdollistaisi tätä härskiä temppua. Ja syy on vakuuttava, maailman tuhoutuminen!

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kuusi