Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keittiökoisat

Vierailija
07.03.2025 |

Muutimme vuodenvaihteessa uuteen asuntoon, ja siellä ilmeisesti on ollut edellisellä asukkaalla melkoinen keittiökoisaongelma.. Muutosta parin päivän päästä alkoi perhosia näkymään katossa, seinillä, lentämässä..



Tarkistimme välittömästi meidän kuiva-aineet, ja vaikka saastumista ei näkynyt missään, heitimme suurimman osan varmuuden vuoksi pois, ja laitoimme säilytettävät ilmatiiviisiin rasioihin, laatikoihin jne.



Yhä edelleen aikuisia koisia näkyy, tosin vähenemässä määrin. Muuttomme jälkeen näkyi useampi päivässä, sitten se harveni siihen, että kerran päivässä näkyi yksi. Nyt on neljä päivää siitä, kun viimeksi on näkynyt. Ja listimme ne tietenkin samantien, ja meillä on myös feromoniansa, johon koirasperhoset menevät, estää vissiin lisääntymisen tämä. 

Toukat ovat kai menneet koteloitumaan aika lailla ympäri asuntoa ennen muuttoamme. Asunnossa on paljon rakoja mihin päästä koteloitumaan, esim. keittiön katon ja seinän välissä on suurehkot raot. Ja sieltä niitä nyt sitten kuoriutuu.

Onko kellään kokemusta kuinka kauan tämä painajainen vielä jatkuu? Kuinka ihmeen kauan ne viimeisimmät toukat kuoriutuu? Meillä ei tosiaan ole mitään mahdollisuutta koisien päästä munimaan kuivatuotteisiin. Kaikki, siis ihan kaikki ovat ilmatiiviissä astioissa. Leivän murut siivotaan heti pois syömisen jälkeen ja muutenkin keittiön siivous on päivittäistä.

Te, joilla kokemusta: vinkkejä, vertaistukea, tietoa, ihan mitä vaan! Alkaa olla aika epätoivoinen olo, varsinkin kun itse ei ole millään tavalla syypää tähän ongelmaan, vaan nämä öttiäiset olivat valmiina asunnossa. Olisi edellinen asukas voinut kyllä ilmoittaa vuokranantajalle tästä viimeistään poismuuton jälkeen, jotta asunto olisi voitu myrkyttää.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anyone?

Vierailija
2/4 |
07.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina kun näet perhosen, imuroi se. Kolmessa kuukaudessa pitäisi loppua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne vissiin pystyy koteloitumaan aika kauan, mutta teillä on nyt hyvä tilanne, että nyt niitä perhosia pitäisi tulla vain yksittäin. Kun päästiin eroon meidän koisaongelmasta, niin vika koisa näkyi ehkä kuukausi tai pari suuren puhdistuksen jälkeen. Eli jotain yksittäisiä te varmaan vielä näette, mutta pahin on jo takana.

Vierailija
4/4 |
07.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä voi ilmestyä tosi pitkään, monta kuukautta. Sinnikkäästi vaan jatkatte niin kyllä ne lopulta kuolee, kun eivät saa mistään ravintoa! Mummoni asunnossa oli noita, kun hän jätti aina ruokia avoimena lojumaan ja hedelmiä mätänemään pöydille. Kun hän joutui hoivakotiin ja asunto jäi tyhjilleen, koisia ilmestyi vielä ehkä neljän kuukauden ajan, en tarkasti muista. Mutta kyllä ne sitten lopulta hävisivät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi