Kun olette yksin kotona ja jossain rasahtaa, rapsahtaa tai kuuluu jokin ääni
Mitä teette ensimmäisenä ? Minulle sattui ihan juuri hetki sitten tilanne, jossa olohuoneesta kuului ikäänkuin paperipussin rapinan tapaista ääntä, mutta kun menin katsomaan, mikään ei selittänyt ääntä. Olen yksin. Mitä te teette, jos ääni kuuluu ulkoa, menettekö ulos ?
Kommentit (66)
Eivät kaikki henget ole kuolleiden sieluja, on myös demoneita
Jos ääni kuuluu sisältä, oletan että kissat tai koira aiheuttavat sen. Saatan käydä katsomassa, mitä on meneillään. Jos ääni kuuluu ulkoa, katson todennäköisesti ikkunasta, tapahtuuko pihalla jotain. En lähde kuitenkaan ulos tarkistamaan.
En tee mitään. Seuraavan kerran kun menen siihen huoneeseen mistä ääni kuului, niin katson ympärilleni mikä on tippunut tai kaatunut. Yleensä joku taulu seinältä.
Mulla just tällä viikolla kesken suihkun alkoi kylppärin ovi narisemaan samaan tapaan kuin sitä hiljaa avattaisiin. Oli siis raollaan mutta en keksinyt mikä sen ilmavirran siinä aiheutti kun ei se muuten koskaan omia aikojaan heilu
Luulen, että leipäkorissa joku leipäpussi ehkä kaatui, en voi muuta keksiä. AP
Otan haulikon ja tujautan sokkona äänen suuntaan.
Mietin mitä naapurin koira tekisi.
Vierailija kirjoitti:
Eivät kaikki henget ole kuolleiden sieluja, on myös demoneita
Ei ole demoneita olemassa, kaikki on hyvää mutta meitä saattaa jännittää kummituksetkin.
Tiedän, että henkimaailma on olemassa ihan yhtä aitona kuin meidän elävienkin maailma. Ääniä kuullessani en silti tee mitään, sillä virittäydyn yliherkästi pelokkaaseen ja vainoharhaisern tilaan, joka voi johtaa jopa paniikkiin. Niinpä muistutan itseäni, että asumme vanhassa isossa talossa koira- ja kissalauman kanssa, joten äänille löytyy aina luonnollinen, elävä selitys.
Erilaisia ääniä voi tulla mutta voihan sitä tutkia koska joskus jokin fyysinen päästääkin sen äänen. Aina kuitenkaan ei.
Naapurista kuuluu kaikenlaista kolinaa ja töminää joka tapauksessa ihan jatkuvasti, joten en lähde erikseen tutkimaan asiaa.
Jos olen sängyssä niin en tee mitään. Katson aamulla.
Meidän koiralla rasahtaa sellainen syvä rintaääni siinä vaiheessa, jos ulkona risahtaa.
Vierailija kirjoitti:
Jos olen sängyssä niin en tee mitään. Katson aamulla.
Ai, sulla on niin hyvät hermot. Olin koneella kun se paperipussin tyyppinen rapina kuului, lähdin oitis katsomaan, en heti tiennyt mistä tuli, mutta epäilen leipäpussia, se on kylläkin muovia, tämä ääni oli hiukan enempi rapinamainen.
Uskovaisaikoinani ajattelin ensimmäiseksi demonia ja pelkäsin. Nyt olen animisti.
Ajattelen, että ääni kuuluu varmasti naapurista. Tämä on kerrostaloelämän hyviä puolia, kaikille äänille ja rapinoille on aina selitys.
Vierailija kirjoitti:
Erilaisia ääniä voi tulla mutta voihan sitä tutkia koska joskus jokin fyysinen päästääkin sen äänen. Aina kuitenkaan ei.
Kerran säikähdin kun roskapussi oli odottamassa ulko-oven vieressä ja alkoi kuuluakin ropinaa. Vielä suurempi hämmästykseni oli kuitenkin se että pussi liikkui tasaisin väliajoin kun sitä ropinaakin kuului. Seurasin siis siinä vieressä katse nauliintuneena siihen pussiin koska mietin että miten tämä on oikein mahdollista. Uudehko kerrostalo ja hyvin pieni asunto eikä mistään hiiristäkään tietoakaan!
Minäkin tutkin helposti. Taas eilen kuului ropinaa eteisestäni, olen jo tottunut ääniin. Jos ulkoa kuuluu niin en yleensä mene ilta tai yöaikaan, olen liian pelokas sellaiseen. Vain jos tulee hätä.