HS: Risto, 32, on neitsyt ja heidän määrä miehissä kasvaa: "Suudellut en ole, kädestäkään en ole pitänyt"
https://www.hs.fi/lifestyle/art-2000010866135.html
"Deittimarkkinoiden yhä kasvava digitalisaatio ei ole kaikille pelkästään positiivinen asia.
Siinä missä komeakasvoiset pitkät miehet saavat lukemattomia seksikokemuksia eri naisten kanssa, esimerkiksi kaljuuntuneiden, ujojen lyhyiden miesten kysyntä on aika alamaissa.
Olen sitä tosissaan miettinytkin, että mitä jos jää loppuelämäksi yksin. Se ahdistaa, Risto Holopainen sanoo.
Nettideittailusta Holopainen ei pidä yhtään, mutta sitäkin hän on tehnyt vuosien varrella paljon. Yhtään treffejä ei ole tullut.
Hinge, E-kontakti, Eliittikumppani, Badoo, Holopainen listaa käyttämiään treffisovelluksia josta matcheja ei tule yhtäkään.
Rupesi vain vituttamaan. Ihan suoraan sanottuna rupesi vituttamaan, Holopainen kiteyttää kokemuksensa."
Kommentit (2235)
"Ja tietysti Tinder. Sinne Holopainen on luonut tilin monta kertaa ja yhtä monta kertaa poistanut sen pettyneenä.
Joinain aamuina Holopainen ei haluaisi nousta sängystä. Hän itkee tyynyynsä.
Tai sitten hän tuijottaa ikkunasta parkkipaikkaa."
Old schoolityylillä sit, kaverien ja kaverien kaverien kautta tms. Mut jos vaan tuijottaa puhelimen sovelluksia, itkee tyynyyn ja katsoo parkkipaikalle niin voi olla vähän nihkeää.
Vierailija kirjoitti:
Ei aina voi voittaa 🤷
Seksielämä ja parisuhde ei ole mitään voittamista, vaan normaali tarve ja normaalielämää 95 prosentille ihmisistä.
Turhaan stressaa, Itselläni oli sama tilanne 28 vuotiaaksi asti. Sitten muutama pidempi suhde. Mutta totuus on, että seksi ja naiset on yli arvostettuja , mutta ymmärrän miksi sitä kaipaa kun ihmiset haluaa normaalin elämän kuin muilla, mutta esim. aamulenkki on parempaa kuin seksi.
Akateemiset naiset eivät huoli bussikuskia.
Nämä Ristot ei taida ymmärtää, kuinka paljolta murheelta ovat säästyneet.
Saisipa Ristoon jotenkin yhteyden. Neuvoisin lataamaan sovelluksista vielä:
Bumble
Okcupid
Facebook dating
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei aina voi voittaa 🤷
Seksielämä ja parisuhde ei ole mitään voittamista, vaan normaali tarve ja normaalielämää 95 prosentille ihmisistä.
Suomessa ypuolet ihmisistä elää sinkkutaloudessa ilman parisuhdetta tai avioliittoa.
Mutta risto on ulkoisesti tosi komea.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei aina voi voittaa 🤷
Seksielämä ja parisuhde ei ole mitään voittamista, vaan normaali tarve ja normaalielämää 95 prosentille ihmisistä.
Tuo prosentti on kyllä laskemaan päin, nykyään miehillä 70% luokkaa hatusta heitettynä. Naisilla on aktiivisempi seksi- ja seurusteluelämä, koska he kierrättävät keskenään samoja ns. laatumiehiä, mikä on tietenkin harhaanjohtava termi, koska puolet naisista kokee parisuhdeväkivaltaa.
Onko Risto palstan kilttimies??
Minusta on upeaa ettei naisia enää jaella miehille kuin karjaa. Omakin äitini kertoi, että hänen aikanaan oli vaan pakko valita joku, sinkuksi jääminen ei tullut kysymykseenkään
Onnettomasta liitosta syytti sitten kaikkea mahdollista, mutta ei koskaan tullut ajatelleeksikaan että ehkä miehiä ja naisia ei ole tarkoitettukaan asumaan yhteen
Vierailija kirjoitti:
Old schoolityylillä sit, kaverien ja kaverien kaverien kautta tms. Mut jos vaan tuijottaa puhelimen sovelluksia, itkee tyynyyn ja katsoo parkkipaikalle niin voi olla vähän nihkeää.
Tämä. Harrastuksia, itsen kehitystä, itsenäisyyttä ja valoisaa tulevaisuutta. Elämään asennoituminen kohdilleen, elämässä on muutakin kuin pariutuminen. Miehille rankkaa ymmärtää. Myös taudittomuus on hot.
Aloituksen teksti on ap:n omaa. Siinä on paloja jutusta, mutta ap on lisännyt tekstiin omaa paskaansa. Ala-arvoista.
Risto vaikuttaa sympaattiselta mieheltä eikä ansaitsisi olla ap:n keppihevosena.
Vierailija kirjoitti:
Nämä Ristot ei taida ymmärtää, kuinka paljolta murheelta ovat säästyneet.
Kyllä se murhe kokemattomuudesta on suurempi. Olen kokenut molemmat.
Ihan tavallisen näköinen mies. En tiedä onko naiset nykyisin ihan tajuttoman nirsoja vai miksi ei löydä ketään. Parisuhteen pitäisi kuitenkin perustua siihen, että on samat arvot ja samankaltaisia haaveita tulevaisuudelle. Mutta siihen on vaikea päästä, jos ei edes tutustu naisiin.
Olen oman puolisoni tavannut ilman mitään deittisovelluksia aikoinaan 15v sitten. Voi olla, etten olisi silloin häntä pelkän ulkonäön perusteella valinnut. Vaikea sanoa. Mutta henkisellä tasolla klikkasi ja kovaa. Minusta on aika häiriintynyt ajatus, että tehdään joku esikarsinta ulkonäön perusteella kuin vaatekaupassa ja sitten vasta aletaan tutustua syvemmin.
Ei aina voi voittaa 🤷