Vuokranantaja laittoi asunnon myyntiin ja nyt välittäjä laittoi hirveän pitkän listan miten asunto pitää järjestellä ja siivota
Pitäisi pestä ikkunat ja piilottaa vessasta ja suihkusta kaikki pesuaineet.
Lista oli pitkä. Pitäisi viedä jopa osa tavaroista pois kuvaamisen ajaksi.
Pitääkö minun suostua tekemään kaikki mitä ehdottavat?
Monta tuntia menisi kun raivailee tavarat pois ja sitten laittelee takaisin. Vessaharjakin pitäisi kuulemma piilottaa.
Totta kai siivoan ja järjestelen asunnon nätiksi, mutta tuntuu kohtuuttomalta, että minun, vuokralaisen, joka ei hyödy myynnistä mitään - päinvastoin, joudun käyttämään näin paljon aikaa ja vaivaa.
Kommentit (144)
Hyödyt sinä tuosta sen että saat ehkä jatkaa asumista. Jos näyttää että olet epäsiisti vuokralainen pääset pakkaamaan lopullisesti.
Asut edelleen ihan kuten haluat. Asunto on sinun koti.
Sinun ei itse asiassa ole mikään pakko suostua siihen että asunnosta otetaan kuvia joissa sinun omaisuuttasi näkyy.
Sinä voit pyyhkiä persettäs moisilla pyynnöillä, sinä olet swn vuokrannu omaan etkä muiden käyttöön.
Tietysti pitää siivota ja paremmat kuvat saa kun keräilee irtotavarat pois tasoilta, mutta ikkunanpesuun ei voi velvoittaa eikä viemään mitään pois asunnosta.
Sano itse irti se vuokrasopimus ja muuta pois, muuttamaanhan sä joudut joka tapauksessa. Siihen asti en tekisi mitään järjestelyjä esittelyä varten.
Vuokranantajalle on hyödyllistä, että asunto on asuttuna,
kun esitellään. Kävin vuokra-asunnon näytössä äskettäin
ja olipa elämys, kun asukkaista toinen teki palapeliä
olohuoneessa ja toinen jutteli katselijoiden kanssa.
Elä vain omaa elämääsi, tällaisia näyttö-jaksojakin
voi tulla asumiseen. Sillai pärjäät, kun kuvittelet kuin
itse olisit asunnon myyjänä - ei toivoisi huonoa
esittelyä.
Taisi löytyä syy miksi vuokranantajasi myy asuntonsa,jossa olet vuokralla.
Vierailija kirjoitti:
Sano itse irti se vuokrasopimus ja muuta pois, muuttamaanhan sä joudut joka tapauksessa. Siihen asti en tekisi mitään järjestelyjä esittelyä varten.
Toivottavasti on puolen vuoden irtisanomisaika
Pyydä vuokrasta alennusta. Sais myyjä siistit kuvat ja sinä palkan työllesi.
Vierailija kirjoitti:
Tietysti pitää siivota ja paremmat kuvat saa kun keräilee irtotavarat pois tasoilta, mutta ikkunanpesuun ei voi velvoittaa eikä viemään mitään pois asunnosta.
Ei voi velvoittaa yhtään mitään muuta kun sen että vuokran-antajan omaisuudesta huolehditaan.
Jos siellä on metrinen musta dildo seipäänä keskellä huonetta sille ei saa kumpikaan, vuokranantaja tai keuliva asunnonvälittäjä tehdä yhtään mitään.
No ei voi todellakaan pakottaa tuollaiseen. Perussiisti kämppä riittää. Sanot vaan että "hups en muistanut"
Laita välittäjän viesti asunnon omistajalle, kerro, että mielestäsi vaatimukset työllistävät ennen ja jälkeen aika paljon ja kysy, minkä verran hän tulee vuokrassa vastaan.
Jos vuokrasopimuksessasi ei lue että jos omistaja psnee asunnon myyntiin, niin sinä sitoudut erikseen siivoomaan asunnon jokaista näyttöä varten, niin sinun ei tarvitse tehdä siellä mitään ylimääräistä. Tämän voit kertoa välittäjälle. Vaikka sopimuksessa lukisikin noin, niin sinua ei voi vaatia tekemään noin perusteellista siivousta että muka piilota omia tavaroitani yms. Vaatimukset ovat ihan kohtuuttomia.
Miksi teet ilmaista työtä asunnon omistajalle?
Ja jos käy huonoin mäihä, siihen muuttaa JOKU muu asumaan.
Joten ensiksi olisi kyllä neuvoteltava jatkosopimus ja sen jälkeen neuvoteltava siivoukselle korvaus.
Ai näillä pakkasilla pestä ikkunat? Joopa joo. Tietysti jos sisäpuolella rasva- ja likatahroja niin ne pois ja yleinen siisteys. Välittäjä voi käyttää myös kuvia tyhjästä asunnosta joita varmasti asunnon omistajalta löytyy. Asuntonäytöllä ihmiset tarkistaa asunnon kuntoa, neliöitä ja toimivuutta, ei sun tavaroita. Ole yhteydessä vuokranantajaan ja pyydä hyvitystä jos sinua vaaditaan somistamaan asunto myyntikuntoon.
Mikä asenne. Tee nyt vaan tuo pikkuhomma, ja lakkaa natisemasta. Jos tykkäät asunnosta, saat ehkä asua edelleen vuokralla siinä uuden omistajan vuokralaisena. Jos et saa, saat ainakin hyvät suositukset vuokranantajaltasi uuteen asuntoon, kun näyttelet pitäväsi asunnon supersiistinä. Tai käyttäydy kuin uhmaikäinen, ja ala etsiä uutta asuntoa mitä pikemmin. Mene muuten tästä lähtien vuokralle jollekin muulle kuin yksityiselle, jos on noin hankalaa. Itse asun yksityisellä vuokralla. Jos asunto myydään, ei onneksi tarvitse miettiä siivoamisia, kun on pitänyt kämpän koko ajan siistinä.
Mun mielestä sun pitäisi saada asua ihan normaalisti, ellet saa jotain hyvitystä vuokrasta. Ellei sitten sopimuksessa ole joku tyhmä kohta joka tähän älyttömyyteen velvoittaa. On kyllä törkeetä.