Näättekö auton lasien läpi?
Siis jos jalankulkijana kuljet ja joku vaikka vilkuttaa autosta joka ajaa ohi niin näättekö sen? Itse nään sen lasin vaan mustana etenkin pimeällä. Joskus on ihmetelty kun kuljen vaan noteeraamatta ja moikkaamatta mutta en siis erota autoja toisistaan enkä nää sen tumman lasin läpi kuka sitä autoa ajaa. Olenko ainut jolla tällainen ongelma?
Kommentit (7)
No minä en vilkuta,mutta käsi mulla yleensä huitoo musiikin tahtiin. Tajuan mä ittekki, etten ajaessa näe muiden autojen sisälle pimeässä,niin miks oletan et kävelijät näkee?
Vierailija kirjoitti:
Miksi alapeukutatte aloitusta?
Koska se on tyhmä.
En hämärässä näe. Osalla on pisaroita lasissa ja pimeä auto. Jos on valaistu sisäosa, ehkä. En ehdi katsoa kun pitää jo mennä.
Harvemmin. Yleensä taivas heijastuu kaltevaan lasiin ja estää näkemisen sisälle.
Vrt. Näet helposti asunnon ikkunasta ulos mutta huonommin ulkoa sisälle.
Vaikeaa on nähdä. Nykyautoissa on sävylasit. Eli aika mustat. Se auto pitää tuntea ja mielellään rekkarikin nähdä, että tunnistaa tuttavat. Jos on tarpeeksi harvinainen vanha auto niin sittenhän sen näkee jo todella kaukaa. M39