Mitä HALPAA ja riittoisaa ruokaa vois tehdä?
tänään kauppaan, viikon safkat pitäis ostaa lapsilisällä, antakaa vinkkejä mitä kannattaa tehdä kolmelle hengelle.
Kommentit (9)
jauheliha-perunaviipalevuokaa, kanankoipia ja riisiä, kirjolohikiusausta, kinkkukiusausta, Omatekoisia j.lihapihvejä/pyöryköitä.
jälkkäreiksi/iltapaloiksi/herkuiksi: lettuja, pannaria, vohveleita, jäätelöpuikkoja/jätskipaketti...
esim. hernari, kalakeitto, makaronilaatikko, lihaperunasoselaatikko, spagetti bolognese, kinkku- tai broiskukiusaus, makkarasoosi ym. perusmättöööööö :)
Vihanneksiksi:
Porkkana-ananas salaattia, kaali-appelsiini salaattia
hedelmistä mm. golden omenat nyt halpoja samoin banaanit(ainakin joissakin kaupoissa)
niin voitte jopa ostaa viikonlopuksi kunnon herkkuja!
se on hyvää! Itse lisään siihen vielä pienen purkin säilöttyjä viipaloituja herkkusieniä. Hintaa tulee alle 2e ja riittää monelle aterialle.
Surkeakin kokki kuten minä onnistuu :)
Lisukkeeksi itse tehtyä sämpylää, njam njam!
Miksi keittojen sanotaan olevan halpoja?
Keitto ei ole ruokaisaa, siinä on paljon nestettä. On siis ravitsemuksellisesti sama asia syödä pieni annos vaikka laatikkoruokaa ja juoda lasillinen vettä, kuin syödä lautasellinen vaikka kalakeittoa. Nälkä tulee yhtä nopeasti uudelleen oli liemi sitten mukissa tai lautasella.
gruusialainen kaalivuoka:
pilko iso kaali ja pari sipulia suikaleiksi, pyöräytä isossa kattilassa tai wokissa öljyssä. Lisää appelsiinin mehu, pari purkkia tomaattipyrettä, vähän kanelia ja chilijauhetta ja vettä ja hauduttele piiitkään, alle tunnin kuitenkin. Mukaan voi laittaa reilun satsin jauhelihaa. On tosi herkkua, mausteista, eksoottista ja täyteläistä -- maistuu salaatin tai leivän kanssa ihanalle :)
Myös perunacurry on sikahalpaa, helppoa ja herkullista. kilo perunoita, pari sipulia (ja vähän maustamattomia kanasuikaleita) palasiksi. Paista nopeasti öljyssä ja lisää reilusti curryjauhetta (1 rkl) ja mahdollisesti (1 rkl) currytahnaa. Jos tahnaa ei ole, lisää vähän chilipippuria tai cayennepippuria ja tomaattipyreepurkki. Kaada nesteeksi iso purkillinen rainbow-kookosmaitoa ja lisukkeeksi tölli kikherneitä. hauduta puolisen tuntia alhaisella lämmöllä. Tarjoa sellaisenaan leivän ja salaatin kanssa tai kastikkeena riisille. On terveellistä ja herkullista, oikea talviruoka, josta ainakin meillä lapsetkin tykkää.
Lisäksi halpaa ja helppoa on bataattikeitto -- kilo perunoita, 1 iso bataatti ja sipuli paloiksi ja kiehumaan -- vesi peittää juuri kuutiot. Mausta kanaliemellä, sitruunamehulla ja tuoreella inkiväärillä (reilusti). Soseuta kypsänä ja tarkista maku -- samettisen itämainen. jos haluat, voit lisätä noin 2 dl ruokakermaa tai kookosmaitoa. Koristele basilikalla jos on ja leivo sämpylöitä kaveriksi. Ei maksa juuri mitään ja satsista syö pari päivää. On niin hyvää, että vieraillekin kelpaa iltapalaksi ja meillä toisen lapsen herkkuruoka (3 v). kantsii kokeilla!
suolaista ja makeaa versiota