Otettiin kissanpentu, ja se idiootti tekee tarpeensa mihin sattuu.
Mikä neuvoksi laatikkoiluun?? Kissa on jo sen ikäinen et pitäisi olla sisäsiisti
Kommentit (11)
jos laatikko on vaikka pelottavassa paikassa kissan mielestä? varsinkin jos kissa on kovin arka luonteeltaan
Yritä nyt vähän käyttää päätäsi hyvä ihminen! Outo ympäristö, oudot ihmiset...
Kannattaa myös nostaa sitä kissaa sinne astiaan aina esim. ruoan jälkeen tai silloin kun vaikuttaa siltä että olisi tarvetta, sen huomaa kissan käytöstä seuraamalla (jos katsoja ei ole tomppeli) Anna sille myös rauha asioida astialla ja juttele mukavia kun homma sujuu (siis positiivista huomiointia)
Alla syitä sisäsiisteys onglemaan, leikattu suoraan Felina-kissaklinikan nettisivuilta.
SISÄSIISTEYS
- Yleensä kissaäiti opettaa jälkikasvun hiekkalaatikolle, ongelmia saattaa tulla:
lääketieteellisistä syistä
territoriaalisista syistä
naaraalla kiima
leikkaamaton uros taloudessa
ovien ja ikkunoiden lähelle jos ulkona vieraita kissoja
ylisuuri kissamäärä samassa taloudessa
kastraation tai steriloinnin jälkeen, jos jäljelle jäänyt pieni osa hormonia erittävää kudosta,
leikattu kolli, jolla ollut naaraita astuttavana, vanhasta muistista kiimaisen naaraan lähellä
hiekkalaatikon tai hiekan takia
liian monta kissaa käyttä samaa laatikkoa,
likainen laatikko
laatikkoon ei pääse (asunto useammassa kerroksessa, ovi kiinni vahingossa)
hiekan merkki vaihdettu
hiekkalaatikon paikka vaihdettu
laatikko liian julkisella paikalla, vieressä jotain pelottavaa (esim. pesukone käynnissä)
ruoka-tai juoma-astiat liian lähellä hiekkalaatikkoa
laatikko pesty desinfiointiaineella jonka tuoksu vastenmielinen
psyykkisen stressin takia
populaatio muuttunut, kissoja poissa tai tullut uusia
perheellä vieraita, kutsut, remonttia tms.
uusi ympäristö
perheen aikataulujen muuttuminen
toimeentulovaikeuksia muiden kissojen kanssa
merkatun alueen haju edelleenkin vetää puoleensa
uskolliset paikat, joista vaikea poistaa hajua, esim. kodinkoneet (kahvinkeitin), kaappien välit ym.
myös muut kissat alkavat merkata samaa paikkaa
VIRTSALLA MERKKAILU
Eliminoi eläinlääketieteelliset syyt pois.
Miten kissa virtsaa: kyykistyykö (= virtsatieongelma) tai valitseeko pystysuoran pinnan ja roiskaisee (merkkaamista).
Poista virtsan haju valitusta pinnasta: sekoita omenaviinietikka ja soodavettä yhtä paljon kumpaakin ja puhdista pinta, älä käytä ammoniakkia (= provosoi lisää).
Lisää hiekkalaatikkojen määrää, minimi on vähintään yhtä monta kuin kissoja.
Laita kissan ruoka-astiat väliaikaisesti paikkaan jossa kissa merkkasi.
Mutta siis meidän kissa oli kasvattajalla sisäsiisti ja kun hän tuli meille niin vaikka hiekka oli samaa ja laatikonapikkakin näytettiin niin aluksi hän teki tarpeensa mihin sattuu, mikä on LUONNOLLISTA koska sehän onuudessa paikasa ja sitä pelottaa. Ihmisenä sinulta vaaditaan malttia ja jatkuvaa kisssan muistuttamista missä se laatikko on. meillä tuo minnesattuu tekeminen loppui kun kissa täytti 5 kk toiset oppii aijemmin toisilla kestää kauemmin. Ja kuns anoit että kissa on idiootti, no se on eläin sillä ei ole ihmisen älykkyyttä eikä ne opi samoin, kuin ihminen käymään vesssassa. Eläin on eläin ja ihmisenä sinun tulisi se käsittää.
Aina kun näet että kissa alkaa kaivamaan siihen malliin että on hätä siirrät hiekkalaatikolle, ja kun tarpeet on tehty kehut.
Mutta kissalla saattaa olla myös jokin virtsasairaus, silloin mielellään tekevät tarpeensa jonnekin pehmeään paikkaan tai vahingossa ruikkivat minne vaan.
sitten vein kissan perässä ja näytin sille että se kakka on nyt laatikossa, jonne kuuluu:) kaksi kertaa kakkas pitkin nurkkia sen jälkeen. sitten rupes jopa nukkuun siellä hiekkalaatikossa:D mutta kyllä se siitäkin oppi sitten pois muutaman pesukerran jälkeen;) niin muuten se kohta mihin kakkaa tai pissaa, kannattaa pestä jollain oikein tujunhajusella pesuaineella, ettei siihen jää sitä hajua, ettei erehdy luuleen että se on oikee paikka tehdä tarpeet.. näin mulle sano eläinten kanss apaljon tekemisissä oleva:)
onko teillä samaa kissanhiekkaa kuin siellä luovutuspaikassa? me yritettiin vaihtaa eri hiekkaan niin meidän kissat meni ihan sekasin eikä olis millään suostunu meneen laatikolle... vaihto pitäis tehdä pikkuhiljaa, et sekottaa vanhaa ja uutta hiekkaa, kuulemma.
ei siis tietenkään jos on koostumukselta suurinpiirtein samaa, niin tarvii tota vaihtoo noin tehdä, mut jos esim. tavallisesta paakkuntuvasta haluais vaihtaa pelletteihin tms. :)
Mahdollisia ongelmia:
- hiekkalaatikon paikka epäselvä kissalle vielä > ohjaa kissa laatikolle (neuvoja tulikin edellisissä viesteissä)
- hiekka likaista jo (sitä pitää vaihtaa usein) > vaihda hiekka ja näytä kissalle paikkaa.
- kissa pelästynyt jotain, mikä liittyy hiekkalaatikon paikkaan > koita vaihtaa laatikon paikkaa
- kissa sairas > vie eläinlääkäriin
- hiekan laatu ei kissan mieleen (tätä sattuu) > kokeile toista hiekkamerkkiä
Yritän nyt noita teidän keinojanne.