Ruoka alkaa olemaan kaupoissa aika tyyristä
20 eurolla ei kovin kummoisia ostoksia tee. Jos pystyy syömään viikkokausia puuroa, makaronia, niin eläähän sillä, mutta ei sillä kyllä kovin monipuolisesti syö.
Kommentit (103)
Ainakin kannattaa koluta nettiä ja ottaa ylös mahdollisimman monta halpaa reseptiä.
https://www.k-ruoka.fi/artikkelit/arki/halpaa-ruokaa-ostoskori-jopa-all…
Juttu on siinä, että KAIKKI kustannukset nousevat, mutta palkat eivät samassa tahdissa.
Kun esim. asumisen kulut (vuokra/korot/sähkö sun muut) nousevat, ja samaan aikaan myös ruoka (hunajasta alkaen kaikki, eli vaikka ostaisi halvinta makaronia senkin hinta on noussut) ja palvelut (bussiliput, kampaaja jne.) kokonaisvaikutus on kohtuuttoman iso.
Toki moni pystyy karsimaan menoistaan, mutta esim. minulöa asumisen kulut nousivat n. 50e/kk, tuo sinällään "pikkusumma" tekee vuodessa 600e(!) mikä tarkoittaa käytännössä yli 1 viikon NETTOpalkkaani.
Eli jo yksittäinen asia maksaa minulle yhden viikon palkan, päälle kun laskee erityisesti ruuan kohonneen hinnan, niin aletaan olla tilanteessa missä rahaa on koko ajan vähemmän ja vähemmän käytössä, VAIKKA teen 40h/vko töitä.
Ikävä sanoa näin, mutta jos tämä meno vielä jatkuu, joudun ehkä jossain kohtaa myymään moraalisia arvojani. Ymmärrä miksi kaupoista varastetaan enemmän ja enemmän, itse en ole varastanut enkä varasta.
Mutta jos sama tahti jatkuu ja elämäni kurjistuu tätä tahtia, parin vuoden kuluttua olen varmasti tilanteessa, missä olen valmis ostamaan vaikka varastettua ruokaa että saan syödäkseni. Ja varmasti aina on ihmisiä (en edes puhu päihteidenkäyttäjistä) jotka ovat valmiita tekemään 'keikan' ja myymään ruuat halvalla eteenpäin.
On surullista että yhteiskuntamme on tässä jamassa, ja puhun nyt TYÖTÄ TEKEVISTÄ ihmisistä. Aiemmin kun teki töitä ahkerasti oli hyvän elämän avaimet käsissä, nykyään vaikka käy töissä ja hoitaa asiansa hyvin, edessä ei siitä huomatta tunnu olevan kuin kurjuutta :( Ja minulla ei ole autoa, paljua tai muuta 'turhaa' pienessä kerrostaloasunnossa asun.
Juuri ostin paketin kanankoipia, kilon riisiä Porkkanapussi, sipulipussi, purjoa Näkkileipää iso paketti, juustoa isopakettia, tuoremehua, maitoa, maustamatonta rahkaa, kaurahiutaleita, omenoita, kananmunia, jauhoa, sokeria. 3 euron jauhelihapaketin, makaronia..
ostokset taisi maksaa noin 30 euroa. Ei minusta mitenkään kallista.
kolmeksi päiväksi kanaa riisikasvispadalla, kolmeksi päiväksi jauhelihamakaronikasvispataa, jälkiruoaksi itsetehtyä omenapiirakkaa