Pimp my home. Millä yksinkertaisilla muutoksilla kotiin uusi, siisti ilme? Mitä pois ja mitä tilalle!
Kommentit (4)
pidät kiinni jostakin väripaletista ja lopuille annat kyytiä, tarkoittaen siis esim. mattoja, verhoja ja tyynyjä
mutta:
- kaikki krääsä pois, mitä vähemmän kämpässä on kaikenmaailman " katseenvangitsijaa" , sen parempi. Ja on helpompi siivotakin
- siivous: esim. ikkunoiden pesu auttaa jo pitkälle!
- tavaroille omat paikkansa ja mielellään kaappien ovien takana
- pöytätasot tyhjiksi, myös keittiöstä. Jos ei mahdu kaappiin, heitä menemään
- ja sitten remppa puolella: seinien + kattojen uudelleen maalaus on halpa ja nopea konsti kirkastaa tunnelmaa. Lattian voi uusia esim. laminaatilla: nopea, suht edullinen ja saattaa onnistua itseltäkin, jos ei ole aivan poropeukalo.
- katse tekstiileihin: ovatko kaikki eri väriä ja kuosia? Yksinkertaista ja harmonisoi, ja mieti, tarvitaanko kaikkia: joskus ikkuna voi olla kauniimpi ilankin verhoja
Vältä krääsää, mutta osta jotain pientä kaunista koristeeksi. Voisiko tauluja päivittää? Uusia kukkia? Pienet tavarat koreihin/laatikoihin?
Voiko huonekaluja sijoitella uudelleen?
kodin saa siistiksi ja pidettyä siistinä, kun kaikilla tavaroilla on paikkansa, koriste-esineitä ei ole tai minimaalisen vähän, ja pinnat ovat mahd tyhjinä.