Minkä ikäiselle annoit ekan MPR-rokotteen?
Puolitoistavuotiaallehan se annetaan rokotusohjelman mukaan, mutta tuntuu että moni on lykännyt sitä ja antanut vähän myöhemmin. Minkä ikäiselle?
Kommentit (11)
ainakin...poika nyt 1 v. 8kk. Kertokaa miten ootte tehneet/aioitte tehdä!
Mä kysyin neuvolassa miksi juuri 1,5 vee annettava MPR johon terkka ei oystynyt sen parempaa vastausta antaman että se on vaan tutkittu että juur SIINÄ iässä antaa parhaimman suojan...miksi ????
Tuntuu että Rokotusinfossa ja KTL:lla jotenkin puolueelllista tietoa...vai oonko itte niin kriitiinen...
ehkä ennen kouluikää sitten? En ole vielä päättänyt
Ajattelin, että tässä kevään aikana käytäis ottamassa. Mua vaan mietityttää suolisto-ongelmat, joita muutamalla tuttavan lapsella on tullut nimenomaan MPR:n jälkeen. Meillä kun on muutenkin suolisto-ongelmainen lapsi, en yhtään lisää ongelmia kaipaisi. En tosin mitään kyseisten tautien jälkitautejakaan soisi.
lääkärineuvola, se on ihan virallinen ohje. Meillä olis ollu se MPR ohjelmassa silloin 1½-v, mutta oltiin just lähdössä kesälomareissulle ja sanoin että tullaan hakemaan se kun palataan. No, mä unohdin se autuaasti ja jotenkin se siinä venähti se aika... 2-v neuvolassa tyttö sai piikin eikä meille ainakaan tullut mitään sivuvaikutuksia.
Sitä en tarkkaan tiedä miksi se juuri 1½-vuotiaana pitäisi ottaa.
Jatkossa täysinä vuosina terveydenhoitaja ja lääkäri.
Ja 6-vuotiaana sitten uudemman kerran. Lievää kuumetta on osalle lapsista tullut n. viikon päästä rokotuksesta, kaikille ei siis sitäkään.
Mitä siitä muka voisi tulla onglemaksi?
Yhdelle tuli siitä ripuli, jota kesti yli puoli vuotta.
eikä tullut minkäänlaisia oireita. Jos vielä tulee lapsia niin teen samalla tavalla.
mutta olen aatellut kanssa lykkäämistä, sillä tää pikku kuopus on reagoinut rokotuksiin tähän mennessä voimakkaasti. Viimesin korkea kuume, rajua oksentelua ja hengitysoireita.. Esikoisella (jolla aiemmat rokotukset eivät ole saaneet aikaan minkäänlaisia oireita) tuli pahat oireet tosta MRP rokotuksesta.. Kuopus varmaan joutuu sairaalaan tuosta rokotuksesta. Meillä on pakko se sille ottaa, kun asutaan semmosessa maassa, jossa vaarana saada nää taudit=/ muuten en rokotuttais ollenkaan..
ja neuvolassa ei mustistu vastaan yhtään eli ovat siellä tottuneet lykkäyksiin varsinkin MPRn kohdalla kun se on niin vahva