Ns. "Tunnin juna" on oikeasti nopeimmillaan 1h 18min tai 1h 26min. Mitä muuta voisi pyöristää samalla tavalla?
Se 1h 18min koskee vain kalliimpia Express-junia. Tavallisilla InterCity-junilla uusi tunnin matka olisikin niinkin paljon kuin 1h 26min.
Kumpaa käyttäisit? Itse ehtisin nykyisilläkin junilla, jos olisi pakko mennä junalla Turkuun.
1h -> 1h 18 min on 30 % ylimääräistä.
1h -> 1h 26 min on 43,33 % ylimääräistä.
Kommentit (5)
Siitä ei ole kahta kysymystä etteikö molemmat pyöristyisi lähimpään kokonaislukuun eli tunnin junaksi.
Kun edes pääsisi sillä hitaalla junalla Turusta Helsinkiin. Moneen kuukauteen ei ole päässyt muuten kuin kiertämällä Tampereen kautta.
Mikseivät tee kerralla puolen tunnin junaa, jos kerran uusi, nopeampi yhteys on saatava. Vastaavaa kuin Ranskassa ja Espanjassa. Nyt matka-aika lyhenee naurettavan vähän ja kustannukset ovat valtavat. Muutaman vuoden päästä todetaan kuitenkin, ettei tuo reilun tunnin juna riitäkään mihinkään ja on saatava vielä nopeampi yhteys.
Olisko jotain hitaampaa että ehtisi katsella maisemia?