Miten jotkut yli 50v uskaltaa ottaa paljon lainaa
Yksi kaverini kertoi, että korkoihin menee lähes 1000e/kk ja sen jälkeenkin ovat puolisonsa kanssa ottaneet lisää lainaa (kalliita hankintoja). Tulot ihan kohtuulliset, muttei kuitenkaan huipputulot. Jokainen saa tehdä, miten haluaa, mutta itse haluaisin olla 50v täytettyä velaton.
Kommentit (20)
Itsekin näen ainoana tavoitteena elämässä sen ettei jäisi "häpeää" eli velkaa.
Jos pankki antaa velkaa niin kahdeksankymppisenä kannattaa ottaa miljoona ja lähteä maailmanympärimatkalle.
Miksi pitäisi olla velaton? Velkaa voi mainiosti käyttää vaurastumisen katalyyttinä.
No tuolloin voi olla hyvä palkka ja työikää vielä paljon jäljellä.
Minusta ainakin olisi mukava kuolla velkaisena, kun ei ole perillisiä.
Kovat saa olla tulot että on Espoossa 5-kymppisenä velaton omakotitalon omistaja. Itsellä tuo toteutuu ehkä 62-vuotiaana.
Miksi ei? Omaisuuden voi yleensä myydä, jos velka alkaakin harmittamaan ja jos sattuu kuolemaan ennen kuin velka on maksettu, niin kuolleena tuskin sitä miettii.
Miksi tuossa iässä pitäisi olla velaton? Tuossa iässä on varmaan rahaa maksaa sitä velkaa.
Minullakin on tuollaisia tuttavia, ottivat lainoja sieltä ja täältä, nyt ovat maksuvaikeuksissa vaikka kummallakin on työ. Perintäkirjeitä ja ulosottoa satelee mutta sama meno vaan jatkuu, täysin onnettomia taloushallinnossa kumpikin.
Vierailija kirjoitti:
Kovat saa olla tulot että on Espoossa 5-kymppisenä velaton omakotitalon omistaja. Itsellä tuo toteutuu ehkä 62-vuotiaana.
Onneksi emme kaikki asu Espoossa.
Tuttu eron jälkeen rakennuttaa itselleen taloa. Isot velan on ottanut, mutta on laskenut pärjäävänsä.
Minulla on tavoitteena että eläkeikään mennessä saan lainat maksettua. Elintaso pysyy siten suunnilleen samana, vaikka tulot pienenevät, kun lainaa ei enää ole. Käteen jää siis suunnilleen saman verran.
Ideaalitilanteessa näin olisikin, mutta entä jos et tiedä, mihin päin maapalloa asetut, vanhemmat eivät auta pesämunalla, joudut vuosiksi pätkätöihin, et löydä puolisoa jakamaan kuluja, puoliso on työtön, jne. On siinä vaikea aloittaa lainaurakka ideaali-iässä. T. Yli 50-vuotias tuore asuntolainainen
Olen 55 v ja suunnittelen vielä yhden sijoitusasunnon ostamista. Ne sentään tuottaa ja voi realisoida.
Velat ei seuraa hautaan. Viimeisinä elinvuosina velanotto on kannattavinta, kun ei tarvi takaisin maksaa.
Minä otin asuntolainaa viime vuonna 80.000 e. Aloitin lyhentämään heinäkuussa -23. Nyt jäljellä 66.500 e eli maksanut vuodessa yli 13k. Eiköhän tuo aika nopeaan ole maksettu pois.
Tulot n. 4500 - 5000 netto.
N52
Mitä sitten. Vanhempani ottivat juuri 74 ja 76 -vuotiaina lainaa yli 250 000 uuden asunnon ostoon. Vanha oli myymättä, eivätkä halunneet välimuuttoa tai edes esitellä vanhaa asuntoa, jos siellä vielä asutaan. Mitäs sitten? Pankki myönsi heti ja se siitä. Omarahoitusta oli runsaasti uuden ostoon ja saahan pankki rahat takaisin, jos eivät pystyisi maksamaan lainaansa. saivat omansa myytyä hetimmin, kun hinta ja sijainti oli kohdillaan. Arpoivat hetken, sijoittavatko rahat vai maksavatko lainan pois. Päätyivät maksamaan lainan pois, mutta ei heille asuntolainakaan olisi ollut ongelma. Mikäs siinä. Säästöön jää joka kuukausi 2000-3000 Euroa, niin yhtälailla jotain lainaa voisi maksaa.
Hävettäisi tuossa iässä jos ei olisi jo velaton.. mikä teitä vaivaa?
Miten noin vanhanaikaisia ihmisiä on vielä noin paljon, saahan perilliset myydä velan kohteen ja maksaa koko velan pois, loppu jaetaan perillisille tasan.
AI kamala. Kyllä pitää ruveta 50-vuotiaana suunnittelmaan omaa arkkua ja hautajaisia eikä ottaa velkaa.