Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ulkoministeriö julkaisi muokatun kuvan Ville Taviosta - käsiteltyyn kuvaan oli lisätty Taviolle hiuksia

Vierailija
30.07.2024 |

Ulkoministeriö julkaisi viestipalvelu X:ssä muokatun kuvan Suomen kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Taviosta (ps.). 25. huhtikuuta ministeri Tavio oli vierailulla Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa. Samana päivänä ulkoministeriö julkaisi kuvan vierailusta. Kuvassa Tavio laskee kukkaseppeleen kaatuneiden sotilaiden muistomerkille.

Saman kuvan julkaisi myös Suomen Kiovan-suurlähetystö Facebook-sivullaan. Suurlähetystön jakamassa kuvassa Tavion päälaella näkyy hiukseton alue, jota ulkoministeriön julkaisemassa kuvassa ei puolestaan näy.

Ulkoministeriön viestintäjohtaja Mikko Koivumaa vahvistaa, että ministeriö käytti julkaisussaan muokattua kuvaa. Koivumaa kertoo, että kuva on peräisin ministeriön palkkaamalta valokuvaajalta.

Kiovassa paikan päältä palkattu valokuvaaja muokkasi kuvaa omin päin. Me emme ole ohjeistaneet muokkaamaan Tavion kuvaa.

Koivumaa kertoo, että ulkoministeriöllä oli myös muokkaamaton versio kuvasta, mutta ulkoministeriö päätyi lopulta julkaisemaan muokatun kuvan.

Jostain syystä Helsingin päässä valittiin väärä kuva. En osaa sanoa, miksi näin on toimittu, mutta selvitämme asiaa.

https://yle.fi/a/74-20086079

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.07.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi Hirviniemi ei tee tästä huumoria someen?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kolme