Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elämänkatsomustieto

Vierailija
03.02.2007 |

Lapsi aloittaa koulun kyllä " vasta" 2008, mutta mietiskelin juuri, että miten mahtaa olla nykyisin nk. elämänkatsomustiedon opetuksen laita. Minun käydessäni koulua yksi poika luokaltani kävi vastaavilla tunneilla. Emme ole kristittyjä, ja siksi en myöskään haluaisi lasta perinteisille uskonnontunneille. Mitä elämänkatsomustieto pitää sisällään - lähinnä noilla ala-asteelaisilla, vai mitä alakoululaisia nyt sitten ovatkaan ;)

Onko kokemuksia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhtä eli luterilaista. Et tunnilla voi käyttää omia aivoja!

Vierailija
2/3 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

käy ET tunneilla ja siellä käydään läpi tosi mielenkiintoisia aiheita. Maailmaa, avaruutta, oikeita/vääriä asioita ym. ym... Aina saa vähän kysellä, että mitäs siellä ET:ssä juteltiin, ja jotain sieltä on ekaluokkalaisen mieleenkin jäänyt, vaikka jotkut asiat voi olla aika vaikeitakin ymmärtää. Meillä kun 1.-3.luokkalaiset ovat samassa ryhmässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiaa kysyttiin kouluun ilmoittautuessa. Sen saa valita jos lapsi ei kuulu seurakuntaan (tietääkseni jos kuuluu, on pakko mennä uskontotunneille). Saimme esitteen, jossa kerrottiin että ET-tunneilla on koko koulun ET-oppilaat samassa ryhmässä eli 1.-6.-luokkalaisia. Käsiteltäviä aiheita olivat kulttuurimme perinteet ja juhlat, oma itse, ystävyys, perhe jne. minäkuvaa vahvistavia asioita.

Varmaan tarkempikin opetussuunnitelma löytyisi netistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kuusi