Miksei syksyllä ole tarjolla "välikausi" asuja?
Kiertelin eilen kauppoja ostaakseni pojalle uudet housut, ei mitään löytynyt. Vanhat sai polvista niin rikki, että uusia kaipaisin. Enkä voinut oikein ostaa viime kevättalvella, kun ei pojan kasvua voi arvioida ( ja silloin housut oli vielä ehjät). Lapsi ei kesän aikan juuri kasvanut, vanhat olis kokonsa puolesta vielä hyvät. Mun lapselle tuntuu toi opituuskasvu tapahtuvan harppauksittain, jonian vuonna 5 , toisena 11 cm. lapsi on nyt 8v.
En usko että olen ainoa, joka ostais vaatteita myös syksyllä. Varsinkin täällä etelässä, jossa talvi on viime vuosina ollut lämmin ja sateinen, ei juuri toppahousukelejä ollenkaan.
Kommentit (18)
Hei!
Käy tarkistaan www.selja.fi-nettikauppa, siellä oli ainakin jotain Rasavillin housuja, kokoja tosin aika niukasti. Ja toinen on www.jesperjunior.fi, niitä kauppoja on muutama ympäri Suomea + tiheähkö kotimyyntiverkosto.
:) ONNANNAA
Mistäs sitä tietää, että ne pitää ostaa keväällä, kun on eka lapsi kyseessä??
Ja eiks esimerkiksi koulun alkuun osteta aina uudet vaatteet, niin miksei sitten tarhakauden alkuun?
mulla on kaapissa vaikka kuinka paljon lapselle isoja housuja, ostin niitä keväällä.Lapsi ei kasvanutkaan edes puolta edellisen vuoden pituuskasvusta? Vai onko mun lapsi ainoa jonka pituuskasvu menee harppauksittain? tavllisita vaatteista ei niin väliä, varmaan ne joskus sopii, mutta kunnon päällyshousut makssa 40-60 e, ja niiden pitää olla sopivan kokoiset.
Ja kukaan ei voi arvata, kestääkö ne. Ei mulla ole varaa ostaa varmuuden vuoksi kolmia housuja samalla, jos vaikka yhdet riittää. Viime talvena tosin meni kolemet päällyshousut.
ja ostin siis housut joskus helmi-maaliskuulla, nyt on molemmat polvet täysin puhki ja paikkalaput irtoilee. Ei sitä aina voi varautua.
ap
menen JesperJunioriin. Ei muuten urheilukaupoissa sattui olemaan vastaavia housuja? Onko tietoa? Joku vahvempi kangas? Mun poika ainakin saa reimat puhki alta aikayksikön.
Marketeistahan saat myös merkkituotteita.
Eilen ihastelin heidän välikausivaatteitaan, ja melkein ostin ihan vain kun olivat niin kivan näköisiä - mutten tosiaan osannut arvioida kokoa, koska tulisi käyttöön vasta ensi syksyllä...
Ei opettanut kokemus.... :-)
olen jo ainakia 2 syksynä ihmetellyt samaa asiaa...
Keväällä kun voi olla haalari ihan kunnossa ja sopivan kokoinen, mutta syksyllä tilanne toinen.
Vai,miksei markettien vk-asut kelpaa? Nythöän sinne on tullut laajat valikoimat! Ja kestäviä asuja sielläkin.
Sellaiset helposti puettavat, jossa olis lahkeissa joku kuminauha tai tarranauha. Suorien housujen lahkeet lapsi saa ripsaantumaan vaikka housut ei olis kovin pitkät. Lapsi on kovin hoikka, ja housut valuu, vaikka mitä tekis. Taas kovin lyhyet housut ei aja asiaa. Olen kyllä oppinut kanttaamaan ne lahkeet mutta silti. Viimeisten reiman housujen lahkeet ripsaantui parin sentin koloille jo 10 päivässä.
mutta itse yritin prismasta katsoa 74-80cm välikausipukua niin ei ollut.. Missä siis on suuret valikoimat?? Menen heti sinne
No ei kyllä ole maitokauppojen esim. napero ja ciraf merkit hyviä! 6v pojallani oli ciraf- tuulipuku joka hajosi käsiin vähän joka suunnasta jo parin viikon käytön jälkeen, saumat ratkeili kun housuja veti jalkaan ja takin kuminauhat irtosi heti. Muuttui tosi "lumppusen" näköiseksi pesussa.
Vauvahaalarit taas ovat hiostavia, ei hengitä yhtään. Tiukat hihansuut tai ekassa pesussa haalistuva kangas, oudon mallisia eikä hylji likaa eikä vettä
Joku syyhän siihen on että ovat niin paljon halvempia.
Ja esim. reimateciä en ainakaan meidän prismasta tänä syksynä löytänyt...
En tiedä millaisia ap etsii, mutta kannattaa käydä ainakin katsomasa.
Syksyllä on paljon pidempi käytön tarve. Silloin niitä juuri pitäisi olla kaupoissa tarjolla.
Kuinka saada viesti perille kaupoille?
Prismassa lähinnä Lassieta, mutta sillä onkin ihan nättejä haalareita ja takkeja & housuja. VIimeisiä tosin nyt viedään - taisin juuri ostaa kokonsa viimeisen vk-puvun yhdestä Prismasta.
Nättejä (ja myös kestäviäkin) pukuja saa myös halvemmilta merkeiltä.
osta mitään reimaa,se on ihan sana onko reima vai ciraf kun jää puun oksaan kiinni ja koko housunlahje on halki ja näitä menee! myös reimoista... :)
Mistäs sitä tietää, että ne pitää ostaa keväällä, kun on eka lapsi kyseessä??
Ja eiks esimerkiksi koulun alkuun osteta aina uudet vaatteet, niin miksei sitten tarhakauden alkuun?