Että niin kestävä cordurahaalari!!!!!
Jonathanin cordurahaalari 4 päivää käytössä nyt näillä lumikeleillä
ja eilen tultiin päiväkodista kotiin niin toisen polven kohdalla 3cm
viilto. Kangas siis hajalla.
Luulin että 90euron haalari, jossa alaosa piti olla supervahvaa kangasta, kestäisi vähän pitempään.
Todennäköisesti haalari on johonkin osunut mutta ihmettelen vaan kun 30euron Lassien Supratech haalari on kestänyt samat touhut koko alkutalven asfaltilla ja ties missä sepelissä.
Viime talvena Travallen SuperRemu kesti hyvin.
Onko muilla ollut vastaavia kokemuksia ja miten ovat suhtautuneet reklamaatioon?
Vein puvun takaisin JesperJunioriin josta lupasivat lähettää sen tehtaalle tutkittavaksi.
Kiva vaan kun pojalla enää käytössä se Lassien haalari.
Eikä missään kaupoissa enää näytä haalareita olevan, alessa kaikki jo myyty pois.
Toivottavasti edes korjaisivat sen Jonathanin haalarin että saataisiin se
vielä käyttöön.
Kyllä ottaa pannuun!
Kommentit (7)
Missä noita liimapaikkoja myydään? Onko miten kestäviä, meinaan että
saako niillä niin paikattua ettei esim. ala repeämään lisää samasta kohtaa?
Taitaa sulla olla suhteellisuudentaju pikkasen hakoteillä.
Travallen SuperRemu maksaa vähän yli satasen joten ei siinä paljon ole hintaeroa tuohon mielestäsi " halpispukuun" .
Meillä on paikattu Lassien haalareita (jotka muuten ovat ehdottoomasti kestävimpiä haalareita!) liimapaikoilla, niin että olen ensin ommellut reijän umpeen ja liimannut paikan siihen päälle. Joskus se irtoaa pesussa, joskus ei. Mutta en ole viitsiny ommella sitä kiinni, koska pelkään että neulan reijistä menisi muuten kosteus läpi.
Paikkakangas maksaa muutaman euron kangaskaupassa, ja yhdestä paketista saa talven paikat (jos ei ompele paikkaa kiinni). Paikkakangas kestää aikansa, ja sekin tietenkin kuluu puhki jos asfaltilla konttailee.
Meilläkin palataan takaisin Lassien Supratech haalareihin.
Cittarista 30eurolla ostettu Lassie kesti alkutalven asfaltilla konttailut jne. ja on vielä tosi hyvässä kunnossa. Polvien kohdalla pientä karhentumaa mikä ei liene ihme kun ollut 3-4 kk käytössä 6-vuotiaalla.
Eli kyllä halvallakin saa hyvää.
t:ap
Jos olis kulumalla puhjennut, se olisi eri asia, mutta tuo kuulostaa siltä että haalari on tarttunut johonkin ja siinä revennyt tai osunut esim. terävään kiveen jäämäessä. Mä olisin vaan paikannut liimapaikalla enkä olisi edes yrittänyt valittaa, mutta ihan hienoa jos korvavat jotenkin tehtaalla..