vauvan laskeutuminen
Milloin teillä vauva on laskeutunut ja miten pian siitä olette synnyttäneet? Mulla rv 37+2 ja vauva ei oo vielä laskeutunut, joten synnytys ei taida ihan lähellä olla. Tunsitteko jotenkin selvästi, että nyt vauva on laskeutunut, vai tuliko se jotenkin vähitellen? Närästyksen pitäisi ilmeisesti hävitä ja joku sanoi, että tuntuu kuin olisi keilapallo jalkojen välissä, kun vauvan pää painaa sinne.
Kommentit (6)
että vauva laskeutui jossain rv 37-38 tietämillä. Itse huomasin, että oli helpompi hengittää (närästys ei kyllä kadonnut mihinkään) ja neuvolassa oli sf-mitta yhtä äkkiä pudonnut 2 cm. Kätilö siellä sitten totesikin vauvan pään kiinnittyneen lähtökuoppiin. Synnytykseen kesti vielä parisen viikkoa.
Kaverilla esikoinen laskeutui vasta synnytyssalissa ja toisella kaverilla kolmas lapsi oli alhaalla ja pää kiinnittyneenä jo rv 34 lähtien ja synnytys oli sitten rv 41, joten taitaapi vaihdella aika kovasti eri synnyttäjien kesken, eikä välttämättä edes oo suoraan yhteydessä synnytykseen.
A.A. rv 28+5
Meidän poitsu laskeutui vasta synnytyksessä, ja syntyi rv 40+1 (esikoiseni).
Ystäväni vauva (esikoinen myös) oli laskeutunut ja kiinnittynyt jo rv 33 lähtien mutta syntyi vasta käynnistyksellä rv 42+2.
Eipä taida pystyä ennustamaan vauvan syntymäajankohtaa laskeutumisen perusteella.
Tai sitten olen niin lyhyt ettei mahtunut mitenkään sen enempää laskeutumaan. Vauva oli iso 4kg ja 53cm. Synnärillä sanoivatkin ettei se kaikilla laskeudu ennen kuin syntyy :-)
aikasin, en nyt muista tarkkaan kuinka aikasin, mutta poika tosin teki tepposet ja sen lisäks että oli laskeutunut ja hienosti pää kiinnittynytkin jopa, niin viikkoa ennen LA päätti että ei niin päin ole kiva vetää yliaikaseks ja nousi takasja kääntyi pepulleen istumaan :) meni yli tosiaan mutta kääntyi onneksi viikkoa ennen synnytystä taas lähtökuoppiinsa. varsinainen hyrrä ollu jo mahassa tämä jätkä.
Muistan vaan joskus kuulleeni, että uudelleensynnyttäjällä lapsi voi " laskeutua vasta synnytyspöydällä" .
Itselläni nyt kolmas lapsi tulossa. Edellisestä en muista mitään selvää laskeutumista, tosin sellainen helpohko olo oli loppuraskaudessa, eli olisiko se maha sitten hiukka roikkunut alempana..?
mami, 34+3 (jolla ainakaan vielä ei minkäänlaista laskeutumista havaittavissa. Vauva perätilassa..)