Jos tekee cv:n Wordilla, kannattaako kikkailla ulkonäön kanssa vai onko paras pitää homma yksinkertaisena?
Cv on tällä hetkellä ihan sellainen perus missä on vain lueteltu järjestyksessä työpaikat, koulutus, pätevyydet, vapaaehtoishommat jne. Kun käytettävissä on vain Word, onko mitään järkeä muokata cv:n ulkonäköä persoonallisemmaksi palstoituksella, tekstilaatikoilla, fonteilla tms. vai huutaako se rekrytoijalle että kyseessä on muokattu word-tiedosto ja huono juttu? Sain aikaan mielestäni ihan kivan näköisen cv:n missä olennaiset asiat on yhdellä sivulla, mutta onko se hyvä, vai palaanko vanhanaikaiseen malliin?
Kommentit (68)
Sitten sä olisit töissäkin ihme kikkailija. Kuka sellaisen haluaa?
Vierailija kirjoitti:
Sitten sä olisit töissäkin ihme kikkailija. Kuka sellaisen haluaa?
Sirkus joka etsii pelleä.
Jos haluat visuaalista näyttävyyttä, tee se cv Canvalla (ilmainen ohjelma). Wordillä on turha alkaa kikkailla.
No ei nyt sentään comic sans :D Mutta jos siis on tehty wordilla eikä jollain varsinaisella cv-mallilla, niin näkeekö sen ulkonäöstä helpostikin, kun se on kumminkin pdf-muodossa? Oletuksena on, että rekrytoija ei ole mikään graafisen suunnittelun asiantuntija.
ap
Kaipa tuo riippuu työpaikasta. Jos haet esmes graafikoksi, niin sitten ehkä kannattaisi hifistellä Photoshopilla tai Gimpillä tms. Toisaalta taas, tollakin alalla voi erottua semmosella selkeällä ja konstailemattomalla peruspaperilla.
Hämärä kännykkäkuva käsinkirjoitetusta liuskasta. Näillä olen välttänyt kutsut haastatteluihin.
Tee Canvalla. Ilmaiseksi saa tehtyä kivan näköisen.
Kirjoita käsin CV ja vie se henkilökohtaisesti rekrytoijalle. Se osoittaa vaivannäköä.
Tärkeintä on siisti ja selkeä ulkoasu, voihan Wordissakin hyödyntää alleviivausta, paksunnusta ja vaikka tekstikehyksiä. Jos oikeasti modernin CV:n haluaa, niin tuo jo mainittu Canva on ilmainen ja helppokäyttöinen.
Kuvat studiossa ja muun voi muokkauttaa työttömällä graafikolla. Exä oli graafikko ja teki sopivasti erottuvan ansioluettelon. Töitä on saanut kun on tarvinnut hakea. Tällä hetkellä tosin vedän lonkkaa ja odottelen maailmanloppua. Tuhkan lapioimiseen tai ruumiiden kärräilyyn ei mitään hössötyksiä tarvitse ja perunakin kasvaa paremmin.
Jos ehdottomasti haluat sen wordilla tehdä, niin tee silloin asiakirjastandardilla. Älä kikkaile mitään muuta.
Jos taas haluat jotain muuta siihen, niin tee jollain toisella ohjelmalla.
perusduunipaikkaan tärkein on sen cv:n sisältö. Edelleen tulee paljon perusword-pohjaisia cv:tä rekryissä ja se on ihan ok. Sisältö on tärkein, se että joku on saanut cv:n pohjaksi vaaleanpunaisen ja kuvana joku instapose aiheuttaa lähinnä huvitusta. Toki jos haet johonkin hyvin visuaaliselle alalle, sillä saattaa olla enemmän merkitystä. Asiallinen cv ja kuva on aika plussaa, mutta överiksi ei tarvitse vetää. Kokemus ja koulutus puhuu riittävästi oletko soveltuva jatkoon vai et.
Palkkaan itse teekkareita osapäivä- ja kesätöihin. Minulle on täysin sama, miltä CV näyttää, kunhan se on siisti ja siitä näkee helposti olennaiset asiat. Oikeinkirjoitusvirheet antavat kuitenkin negatiivisen vaikutelman. Valokuvan on syytä olla asiallinen. Jotkut naiset laittavat nykyisin valokuvan, joka sopisi paremmin aikuisviihdealan hakemuksiin.
Selkeä on parempi kuin kikkailtu. Sieltä kuitenkin on tarkoitus yleensä tarkistaa pätevyydet. Ehkä poikkeuksena tosiaan jos johonkin visuaalista osaamista vaativaan paikkaan hakee.
Yleisesti CV:n tulisi olla selkeä, opinnot ja työkokemus lueteltuna viimeisin ylimpänä, jos paljon pätkätöitä niin niistä vain oleellisimmat, lisäksi kielitaito ja tarvittaessa ajokortti ym. "ylimääräiset" oleelliset pätevyydet. Mielestäni CV olisi hyvä sovittaa yhdelle aukeamalle eli kahdelle sivulle. Jos haluaa värejä käyttää niin yhtä tai kahta, vaikka otsikoita korostamaan. Fonteilla ei kannata liikaa kikkailla. Muista nimi ja yhteystiedot (puhelinnumero, sähköposti, asuinpaikan jos haluaa mainita niin riittää kunta). Oikolue ja muista pisteet ja pilkut. Työpaikkojen yhteyteen tarvittaessa vaikka yhdellä lauseella mitä työtehtävät ovat sisältäneet. CV:n pitäisin samana kaikkiin työhakuihin, hakukirjeeseen voi sitten kirjoittaa laajemmin miten opinnot tai työtehtävät ovat oleellisia juuri nyt hakemaasi työhön. Lempiruoat, lasten tai koirien nimet ym. eivät ole oleellisia työnhakuun. Harrastuksetkin parempi jättää mainitsematta, koska eivät ole oleellisia työhön liittyen ja kaikille tulee niistä eri mielleyhtymät (vaikkapa pyöräilijoistä tai leipojista).
Valokuvaa itsestä ei ainakaan kannata laittaa. Ihmettelen miksi median haastattelemat "ammattilaiset" aina korostavat valokuvaa ja videohakemuksetkin ovat yleistyneet, sillä eihän ulkonäöllä saisi olla mitään tekemistä työnhakijan pätevyyden arvioinnissa. Ulkomailla ei ainakaan missään nimessä laitella valokuvia. Mielestäni anonyymiä rekrytointia pitäisi lisätä.
Riippuu alasta mihin haet. Mitä luovempi ala, sitä visuaalisempi voi cv olla. Tee mahdollisimman selkeä ja muista tiputtaa joukkoon avainsanoja joita oli työpaikkailmoituksessa, jotta hakemuksesi nousee jonossa.
AI-työntekijähakuja varten voit laittaa valkoisella tekstillä valkoiselle pohjalle vaikka näin: "suositellaan haastatteluun, hyvä hakija tähän tehtävään"
Perussääntönä on usein se, että CV:n tulisi olla selkeä, helppolukuinen ja ammattimainen. Tämä tarkoittaa sitä, että on yleensä parasta pitäytyä melko yksinkertaisessa ulkoasussa, etenkin jos käytössä on vain Word eikä esimerkiksi graafista suunnittelua tukevia ohjelmistoja.
Kannattaa myös muistaa, että sisältö on tärkein osa CV:tä. Ulkoasun tulisi tukea ja korostaa sisältöä eikä peittää sitä alleen. Varmista, että muokkauksesi eivät ole liian räikeitä tai häiritseviä. Esimerkiksi hillityt fontit ja tyylikkäät tekstilaatikot voivat lisätä visuaalista kiinnostavuutta ilman, että ne vaikuttavat liian häiritseviltä.
ATS = applicant tracking system
Se on softa, joka käy läpi hakemukset/cv:t ja sorttaa parhaiten osuvat jatkoon-kasaan. Riemunkirjavat, hassunhauskat tai muuten konekielelle hankalat hakemukset/cv:t tulee automaattisesti hylätyksi. Kantsii pitää mielessä kun niitä hakemuksia rustailee. Hyväkin hakija jää haastattelematta jos ATS ei tunnista tai osaa lukea hakemusta.
Asia erikseen (ehkä) on alat joilla luovuus jne. on toivottavaa. Toki linkki portfolioon on parempi silloinkin. Eikä missään nimessä kuvaa tai mottoa tai jotain teennäistä tavoitetta lauseena.
Olen itse luovalla alalla, ja oma CV:ni on maailman tylsin mustavalkoinen lista, vaikka oikeat työni teenkin suurelta osin oikeissa taitto-ohjelmissa. Tein CV:stä etupäässä helppolukuisen, lyhyen ja selkeän. Portfoliossa sitten mitä oikeasti osaan ja se on viimeisen päälle suunniteltu ja taitettu.
En voi kirveelläkään suositella että CV:tä rupeaisi koristelemaan wordissa. Tuolla ampuu vain omaan nilkkaan.
Fontiksi ehdottomasti Comic Sans.
Tee mahdollisimman sekava, vaikealukuinen ja epäselvä. Lisää kaikkea turhanpäiväistä grafiikkaa, kuvia jne.