Riita miehen kanssa - puolueeton mielipide tarvitaan
Mies pitää mykkäkoulua ja minusta ihan epäreilusta syystä. Syy on seuraava: minulla on yksi työhomma ollut pitkään rästissä kun en jaksa enää öisin tehdä töitä eikä päivällä ollut aikaa edes kesälomalla. Nyt ajattelin saada homman pois päiväjärjestyksestä ja heräsin 5.30 tietokoneelle hommaa tekemään. 7.30 mies heräsi ja alkoi räyhäämään, kun tein töitä. Hänestä laitoin työn perhe-elämän edelle, kun en ollut saanut postiin olemme muuttaneen kortteja (muutimme kaksi viikkoa sitten). (ja jotka hänen mielestä olisivat ensisijaisia ja minusta työjuttu, josta muutama työtoveri on kysellyt jo perään.) Ja nyt siis mököttää.
Itsellä ei ole aikaa harrastaa mitään, kun kaikki aika kuluu töissä (teen lyhennettyä päivää. Miten muka laitan työn perhe-elämän edelle?
Kommentit (11)
Tottakai laitat nyt tuon työn valmiiksi!!!
Laittakoot itse ne olemme muuttaneet kortit postiin...
se ois halunnut nukkua sun kainalossa / viettää helliä aamuhetkiä ;-) ja nyt sitä otti aivoon kun teit töitä sen sijaan. Kyllä se leppyy, hyvitä huomisaamuna.
selvittäkää se, niin ei tartte pikkuasioista riidellä
oliko miehellä jokin erityinen syy olla toimittamatta kortteja postiin? jos siis hänelle merkittävä asia
mutta miksi teet niitä vapaa-ajallasi? Miten kaikki aikasi voi mennä töissä lyhennetyllä työpäivälläkin? Lyhennetty työaika ei tarkoita, tai sen ei pitäisi tarkoittaa sitä, että tekee samat jutut kuin ennenkin mutta saa vähemmän palkkaa koska tekee niitä klo 5.30 vapaa-ajallaan.
Jos miehen mielestä olemme muuttaneet kortit ovat niin tärkeitä niin miksei hän ole kirjoittanut ja lähettänyt niitä itse?
Kuulostaa kyllä vähän siltä, että kortit oli tekosyy raivota ja miestä hatuttaa joku muu.
Ja sulla on ihan täysi oikeus myös ajatella tulevaisuuttasi eikä aamutuimaan muutama tunti ole poissa keneltäkään. Teet jo nyt lyhennettyä viikkoa, miten hän osallistuu samanlaisella panoksella perheen toimiin?
heräät aamulla tekemään hommia, MUTTA miksi teet kotona töitä, jos teet lyhennettyä päivää. Ja miten kaikki aika kuluu töissä, jos teet lyhennettyä päivää? Et kai tee täyttä työpäivää pienennetyllä palkalla? Jos et työaikana ehdi tehdä hommia, juttele asiasta työnantajasi kanssa.
Sorruin aikanaan itse samaan ja kesti monta kuukautta ennen kuin tajusin, ettei ole mitään järkeä tehdä töitä kotisohvalla yhdeksän jälkeen ja saada pienempää palkkaa.
Jos tuo työjuttusi oli ainutkertainen, niin turhasta mies valitti. Mutta kun kerran asia on jäänyt roikkumaan siksi, ettet ole sitä ehtinyt tehdä, niin työkiireesi on tainnut olla jo pidempi aikainen. En oikein kirjoituksestasi päässyt selvyyteen. Silloin mies valittaa ihan aiheesta. Itsellä palaa käämi miehen työn takia, kun aina tekee työtä ja välillä palkatta.
Kortit voi kirjoittaa ja lähettää kuka hyvänsä...
kukonlaulun aikaan tekemään sitä...Sen sijaan, että miehesi herättyään keittäisi sinulle kahvit ja sanoisi kannustavasti "voi kulta, kuinka sä jaksat? Hienosti sä teet töitä heti aamusta" hän rupeaa räpättämään sinulle jostain "olemme muuttaneet"-korteista?!?
Miksi miehesi ei ole vienyt kortteja postiin? Tai vienyt ko. aamuna? Eikö TYÖT ole aina tärkeämpiä kuin jotkin muuttokortit? Siis sukulaisten ja ystävien maailma ei varmaan hajoa siihen, saavatko he teidän uuden osoitteen pari päivää ennemmin vai myöhemmin, mutta tekemättömät työt ovat mielestäni perheen ohella tärkein velvollisuus ihmisen elämässä.
Ihan käsittämätöntä, jos kertomasi on oikeasti objektiivinen totuus.
Kun meillä on sellainen tilanne, että toinen joutuu kiireen takia tekemään töitä aamun tai illan pikkutunneilla, toinen hieroo hartioita ja kysyy, miten voi auttaa. Jos mieheni heräisi aamutunneilla tekemään töitä, minä en edes kysyisi, voiko hän viedä jotkin hemmetin muuttokortit postiin, vaan muuttokortit saisivat odottaa, ellen itse sitten ehtisi niitä viedä.
siitä minä ainakin kiukuttelisin.
Vai haluatko ehdottomasti itse kirjoittaa ne? Jos et, niin mies voi olla hiljaa ja käyttää sen ajan korttien kirjoittamiseen. Jos haluat kirjoittaa itse, kyllä sen ehtii tehdä vaikka klo 5-5.30. Tyhmästä asiasta riitelette, mutta niinhän se aina menee.