Kirppishinnat on niin kalliita että ei oo kaikilla varaa ostaa käytettyäkään
Kommentit (68)
En ole hetkeen käynyt, mutta huomasin viikonloppuna saman. Ja tavaran laatu on laskenut, vaikka hinnat nousseet. Esim H&M t-paidasta pyydetään 5e...Kunto oli hyvä, mutta kun noita saa sieltä halvemalla uutena usein. Sitten Adidaksen kulahtaineista vaatteista pyydetään useampia kymppejä. Ja Reiman takit joista puuttui huppu - 30e.... Nukkaista ja likaista oli tarjolla paljon (siis sellaista että kuulusi roskiin vaikka kuinka olisi merkkiä, osa ei ollut). Tein toki jokusen löydönkin. Lapsi sai useamman kauluspaidan kesän juhliin 2e/kpl ja fustispaidan eurolla.
Relovessa varsinkin hinnat uusien tasolla.
Näin se menee. Köyhät kuluttaa sheinii ja h&mmää
En voisi ikinä ostaa käytettyjä vaatteita. Astioita olen kyllä ostanut esim. Ittalaa. Niitä saa suht edullisesti.
Joo, hinnoittelussa on kyllä tapahtunut muutos. Mä käyn kirppareilla, ja voin kyllä maksaa laadukkaasta vaatteesta reilummasti, jos se on hyväkuntoinen ja tahraton, mutta välillä näkee jotain H&M:n, NewYorkerin jne. halpaketjujen rytkyjä melko ronskisti hinnoiteltuna. Ei mulle esim. tuottanut tuskaa ostaa ihan priimaa PeakPerformancen kevytuntsikkaa hintaan 55€, kun tiedän sen maksavan pari sataa uutena. Mutta jostain H&M:n akryylineuleesta en kyllä kymppiä maksa (enkä akryyliä osta muutenkaan).
Toisaalta osa taas olettavan saavansa kaiken lähes ilmaiseksi. Itse olen yrittänyt myydä vaatteita jotka netistä tilasin ja unohdin palauttaa. Ei kiinakauppa kyseessä siis. Yritin myydä uusia vaatteita puoleen hintaan, mutta siitäkin hinnasta yritettiin vielä tingata. Tämä facekirpparilla.
Olen eri mieltä, että hinnat olisivat merkittävästi nousseet. Ainakin kirppisvaatteita ostavat osaavat myös hinnoitella tuotteet oikein. Jotkut noviisimyyjät voivat taas hinnoitella liian kalliiksi, niin on aina ollutkin. Esim. Vähänkäytetyssä ja Sellpyssä voi löytää todella edullisesti perusvaatteita.
Tori-myyjä, miksi et voi ymmärtää, että ei tämmöisellä itsensä työkyvyttömäksi syöneellä ja ryypänneellä peliongelmaisella alkoholistilla (joka meluaa öisin tyhjässä kaikuvassa huoneistossaan häiriten naapureita) ole varaa maksaa niitä hintoja, joita tavaroistasi kiskot... : (
2 koulukuntaa, osa sanoo halvemmalla saa kaupasta ja osa sanoo en maksa kirppisvaatteesta 2 euroa rnempää. Tietenkin niitä ylihinnoiteltuja on, mutta jos paidan hinta oli 50 e ja sitä on pidetty pari krt, kyllä 2 euroa on tosi vähän.
Esim isossa kirppistapahtumassa jos kaikki myy liian kalliilla, veikkaan syy on sinun. Olet liian nuuka.
Ps vaikka olet sitä mieltä, että on pakko tinkiä, ei oikeasti ole. Viime kesänä näin tämän monta krt. Pyysin jostain 10 e, ehdotettiin euroa, kuulemma 0,50 e olisi oikea hinta. Tultiin tunnin päästä hymy suussa katsomaan ja sanoin myin sen paidan kympillä. Oli tyytyväinen ostaja
Eilen kiertelin huvikseni kirpparia. Ei tehnyt mieli ostaa mitään, eikä koskea mihinkään. Näki et 99% oli kulunutta tavaraa, muutamassa näkyi siistejä kenkiä. Itse olen heittäny kaikki vanhat vaatteeni suoraan vain uffin laatikkoon, ihan käyttämättömätkin. Joskus tullut itselle hutiostoksia. Yksikin kaupasta ostettu paita, aloin kotona miettimään kuuluuko se olla päällä " normaalisti", vai vetää olapäät esille, koska kaula-aukko oli niin joustava. En sitten käyttäny, kun en tienny miten sitä käytetään oikein.
Kyllä kirpparien hinnat on nousseet niin, että minulla ainakaan ei ole enää varaa ostaa kuin aivan uusia vaatteita kaupasta, koska niitä saa halvemmalla kuin näitä ryppyisiä t-paidan retkuja, joista nettikirppiksilläkin pyydetään jopa toistakymppiä. Ei kiitos!
Ainakin Keski-Suomessa hinnat ovat kovat ja tavara varsin kulunutta, joten (super)kallista tosiaan on.
Vierailija kirjoitti:
Olen eri mieltä, että hinnat olisivat merkittävästi nousseet. Ainakin kirppisvaatteita ostavat osaavat myös hinnoitella tuotteet oikein. Jotkut noviisimyyjät voivat taas hinnoitella liian kalliiksi, niin on aina ollutkin. Esim. Vähänkäytetyssä ja Sellpyssä voi löytää todella edullisesti perusvaatteita.
Kyllä toiset osaakin ja heillä kauppa käy. Mutta itsepalvelukirppiksillä suurin osa ei tunnu osaavan. Ainakin se on oma kokemus viimeaikoina.
Kirppikseltä vaatteensa ostavat joko keskenkasvuiset ilman tyylitajua olevat teinit tai homssuiset haisevat keski-ikäiset akat.
Maksoin IHANASTA Unikko-tunikasta kirppiksellä juuri 350 e ja se on vain vähän haalistunut.
Vierailija kirjoitti:
Kirppikseltä vaatteensa ostavat joko keskenkasvuiset ilman tyylitajua olevat teinit tai homssuiset haisevat keski-ikäiset akat.
Ihan ilman sarvia ja hampaita - kumpaanko kastiin katsot kuuluvasi?
Nykyään mieluummin heitän tavarat mitkä yleensä menisi kirpparille suoraan roskiin. Aika +/- = 0 puuhaa ja aika on rahaa. Aina saa enemmän rahaa,mutta aika on rajallista.
Vierailija kirjoitti:
Relovessa varsinkin hinnat uusien tasolla.
Ottavat puolet hinnasta provisiota niin pakkohan ne on hinnoitella korkeammalle.
Hinnat on nousseet kyllä, itse huomannut varsinkin Iittalan astioissa. En vaan viitsi maksaa Thaimaassa tehdyistä kipoista lähes uuden hintaa niin hyllyyn jää. Vanhemmista ja kohtuuhintaisista Arabian yms astioista voi sitten jo vähän maksaakin jos sattuu löytymään joku mieleinen.
Vaatteissa riippuu ihan kirppiksestä mikä on hintataso ja kunto. Kotikaupungissani on pari loistavaa kirppistä aikuisten vaatteille ja hyvä lastenkirppis.
Kävin viikonloppuna Tampereella ja täytyy sanoa että petyin kirppisten tarjontaan. Ratinan lastenvaatekirppiksellä niin kalliit hinnat että ostin käytävän toiselta puolelta Lindexin alerekistä lähes samaan hintaan ihan uusia.
Luteita? Ei kiitos. Tänäänkin saa cm:stä toppatakin 25 e.