Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä ketään joka voisi kertoa kokemuksia selkäleikkauksesta??

Vierailija
15.01.2007 |

Välilevynpullistuma kyseessä. Millainen leikkaus?Kuinka pitkä hoitoaika sairaalassa?Kuinka kauan kesti toipuminen?Ym...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

selkäleikkauksessa. Leikattiin alimpien nikamien välistä suurehko pullistuma. Kipu säteili jalkaan, särkylääkkeitä joutui vetelemään kaksin käsin joka päivä. Jalka oli puutunut ja heikko.



Leikkaus oli helppo. nykyään välilevypullistumat (useimmat) leikataan mikrokirurgisesti. Pieni viilto, 4 tikkiä. Leikkaus tehtiin nukutuksessa päiväkirurgisesti, eli pääsin samana iltapäivänä kotiin. Selkä oli leikkauksen jälkeen pari viikkoa kipeä, ei pystynyt juurikaan istumaan eikä kumartelemaan tai mitään muutakaan rasittavaa.



Nyt en ole syönyt särkylääkkeitä moneen viikkoon, kohta kuukauteen. Välillä jalassa saattaa olla pientä hermosärkyä, mutta ei tarvitse särkylääkettä. Varpaat on hieman jäykemmät kun toisessa jalassa, mutta ei häiritsevästi. Se luultavasti korjaantuu ajan kanssa.







Vierailija
2/5 |
15.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin pieni prosentti selkäleikkauksista onnistuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahdesta välistä alaselästä. Lyhyesti voisin sanoa, että ne kivut jäi sinne leikkauspöydälle. Ennen leikkausta oli tosi rankkaa, siihen aikaan oli kaksi alle 3v tenavaa, ja mies ei voinut nostella, kyykistellä, oikeastaan ei voinut tehdä mitään raskasta kotihommaa, mut ei toisaalta myös voinut levätäkkään kipujen takia. Muistaakseni 6 vkon sairasloma oli alkuun, jota sitten jatkettiin parilla viikolla. Nyttemmin mies on vaihtanut alaa (ajoi taksia ennen), ja nyt on kiinteistöfirmassa vähän liikkuvammassa työssä. Sitä selkä kestää paremmin kuin autossa istumista. Jotenkin elämä ollu paljon helpompaa, ja nyt kun kirjoitan, täytyy ihan ihmetellä miten rankkaa ennen leikkausta oli. Sitä voin vain suositella tämän kokemuksen perusteella! Liikuntaa mies on lisännyt, tai oikeastaan koko perhe.

Vierailija
4/5 |
15.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli vielä normaalia isompi operaatio, eli liki 10 cm leikkaushaava tuli. Ennen leikkausta oli liki toimintakyvytön, ei voinut istua ja mikään asento ei ollut hyvä.



Kivut jäi leikkauspöydälle, olisi päässyt kotiin jo seuraavana päivänä, mutta halusi jäädä vielä päiväksi. Kuukauteen ei saanut nostella tai kamalasti kumarrella, mutta muuten kuntoutusohjeena oli lisätä liikkumista vähän kerrassaan, ja kävellä paljon. Tietyt jumppaohjeet sai mukaansa.



Nyt 3 vuotta myöhemmin kunto on hyvä. Jumppailee edelleen selkää kun välillä " kiristelee" , mutta muuten elelee normaalielämää

Vierailija
5/5 |
15.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ei kai siihen leikkaukseen laiteta nykyään muutoin kuin tosi perustein, eli ei leikkausta suositella jos muita vaihtoehtoja on. Liikunta, jumppa ja lihashuolto varmaan tepsii ja on parempikin monissa selkävaivoissa, ja leikkaus se viimenen vaihtoehto. Siis en nyt tarkoittanut että se leikkaus paras olis. Mut miehelläni se oli ainut vaihtoehto kun vika oli niin paha.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yhdeksän