Eduskunnan kyselytunti
Kommentit (82)
Satonen valehtelee taas niin että korvat heiluu. Leikkaamalla lisää työpaikkoja. Laskettu jargon matematiikan ja mainostoimisto kokoomusen matematiikalla.
"Miten sanoisin että köyhille turpaan ja silti kuulostaisin hyvikseltä"
Eduskunnan teatterikerho esiintyy. Samoilla iänikuisilla vuorosanoilla mennään. Kenen vuoro tänään lyödä tiskiin klassikko "Hallitus leikkaa kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta?".
Ei jaksa katsoa opposition räksyttämistä. Tuolla pitäs kaiken järjen mukaan laatia lakeja mutta suun pieksämiseksi se on muuttunut.
Ministeri kertoo, miksi tarvitsemme uuden työlainsäädännön.
Nytkö pitää sitten opiskella pakotettuna lähihoitajaksi ilman mitään tukea tai hyvällä tuurilla pelkällä toimeentulotuella? Tämä muutos tuskin vähentää lähihoitajan koulutukseen pakotettujen määrää, vaan kaiken muun huomioiden näiden pakotettujen määrän voi juurikin olettaa kasvavan. Ilmeisesti työttömyyskorvauksellakaan ei oikein saa enää opiskella.
Vierailija kirjoitti:
Ei jaksa katsoa opposition räksyttämistä. Tuolla pitäs kaiken järjen mukaan laatia lakeja mutta suun pieksämiseksi se on muuttunut.
Debatti on osa demokratiaa.
Satonen on vanha grilliyrittäjä ja tottunut kuumiin paikkoihin. Ei oppositiolla paukut piisaa.
Tämä Arto Satonen on vielä Petteri Orpoakin kuvottavampi tyyppi.
Oppositio jauhottaa Satosen selvästi.
Tehköön välillä omista tuloistaan sopeutuksia.Siellä sitä turhaa valtion verojen tuhlaamista todella tapahtuu.
Parasta komediaa, jota tv:stä tulee.
Arto Satonen näyttää vielä Petteri Orpoakin todennäköisemmältä slaakin saajalta. Nyt sitten syyllistettiin väärästä ammatinvalinnasta, että voi voi kun opiskeli väärälle alalle, omaa syytä. Nämä ministerit eivät mieti yhtään sanomisiaan.
SATONEN