Miksi kaikki valittaa kuinka vaikeaa on ja ei ole varaa mihinkään vaikka hallitus ei ole vielä leikannut mistään mitään?
Mistä tämä oikein johtuu kun mikään ei ole vielä muuttunut?
Kommentit (34)
Nokun tämä alkoi Marinin kaudella.
Sellaista filmaamista vähän kuin jalkapallossa että kaadutaan ennen aikojaan jalkaa pidellen ja vonkuen vaikkei vastapelaaja edes ehtinyt koskea
Ja jos rahaa ei jää sentin settiä mihinkään niin pakko pyöräyttää 3 kakaraa.
Siksi, että ei tarvitsisi tunnustaa itselleen, että ei pysty saavuttamaan niitä tavoitteita, joita on itse itselleen asettanut. Siksi pitää aina syyttää muita. Se on sitä aivottomuutta.
Pienituloinen työssäkävijä tässä hei. Elämä on kallistunut kovaa vauhtia suunnilleen koronan alkamisesta lähtien, ruoka, bensa, sähkö, yleisesti ottaen kaikki. Jos on jo valmiiksi elänyt kädestä suuhun, ja tiedossa on että kuukausittaiset tulot tulee tippumaan parhaimmillaan 500e, kyllä se ahdistus alkaa jo vähän iskeä etukäteen, kannattaahan sitä alkaa ostamaan VIELÄ halvempaa ja vielä vähemmän, jos jäisi edes vähän ylimääräistä käteen tulevaa varten. En ole ostellut esimerkiksi uusia vaatteita vuosiin, tai ylipäätään mitään ylimääräistä. Ruokarahatkin tahtoo loppua kesken kuun. Niin kyllä se vähän stressaa että miten pärjätä jatkossa kun tulee vielä tiukempaa.
Koska hallituksen uhkailu alkoi heti viime vuoden huhtikuussa. Ihmiset huolestuivat ja alkoivat pelätä. Kyllä yleisellä asenneilmapiirillä on valtava vaikutus. Syksyllä työpaikkojen määrä ja laatu alkoi romahtaa.
Viime vuosina inflaatio on ollut selvästi nopeampaa kuin palkkojen nousu. Tästä työntekijöiden palkkamaltista kilpailijamaihin verrattuna kiitollisina porvarir aikoo kyykyttää suomalaisia työläisiä oikein kunnolla.
Asumistukea leikattiin 1.1.2024 alkaen haettaviin tukiin ja indeksijäädytysten myötä tuet eivät ole nousseet hintojen nousun myötä.
Koska hallitus loi ihmisille tunteen, että kaikki romahtaa. Samoin firmoille.
Hallitus haluaa tuhota Suomen ja suomalaiset. Sitä en tiedä miksi ja miksi tämä tuhon aikakauden lietsonta alkoi... Kyllä itsellä on ainakin maailmanlopun meininki.
Olet oikeassa.
Kun katsotaan miten köyhdyttämisen agendaa on ajettu Suomeen niin todellisuudessa Marin ex viisikko hallinto tuhosi ensin suomalaisten talouden ja ostovoiman 2020-2023 mikä aloitti myös yritysten konkurssien valtavan määrän...
tuotteiden ja palveluiden hinnat ja katteet nousivat kymmeniä ja satoja prosentteja tuona aikana... yksi pahimmista oli sähkö 2022 kun sähkösopimuksien hinta nousi 5 c/kwh :sta 40c/kwh...
Ja tätä peitellään kaikin tavoin...
Suomessa on kallista ja kohta vielä kalliimpaa.
Orpo ja persut taisi kairata aloittajaa ahteriin pahemman kerran. Ottaako nyt päähän?
Vassarit lietsoo epätoivoa ja tyytymättömyyttä. Kuvittelee että siitä oma kannatus nousee mut taisikin käydä päinvastoin.
Vierailija kirjoitti:
Asumistukea leikattiin 1.1.2024 alkaen haettaviin tukiin ja indeksijäädytysten myötä tuet eivät ole nousseet hintojen nousun myötä.
No mitä sillä leikkauksella sitten saavutettaisiin, jos ensin leikataan ja sitten tuetaan?
Tässä viime vuosien aikana kaikki on kallistunut. Ihme on jos ei sitä tajua.
Koska pelkkä keppi tai keppi lainkaan ei ole hyväksi. Hallitus ei ymmärrä tätä, vaan uhkailee, pelottelee ja on maailaillut piruja seinille 2023 huhtikuusta asti. Uhkakuvat käyvät todeksi, kun niitä tarpeeksi hoetaan. Ikävä Marinin hallitusta. Työllisyys kukoisti, tulevaisuus näytti valoisalta, VAIKKA oli helvetti päällä pandemian yms. muodossa. Marin luotsasi laivaa myrskyn läpi vakaasti ja toiveikkaasti, Orpo on SURKEA ja upottaa tämän paatin.
Vierailija kirjoitti:
Hallitus haluaa tuhota Suomen ja suomalaiset. Sitä en tiedä miksi ja miksi tämä tuhon aikakauden lietsonta alkoi... Kyllä itsellä on ainakin maailmanlopun meininki.
Edellinen hallitus halusi tuhota suomen ja suomalaiset. Edellinen hallitus halusi eristää minut yhteiskunnasta täysin.
- inflaatio on ihan todellinen eli sama palkka ei enää riitä samoihin asioihin
- palkat eivät ole juuri nousseet
- yhteisön paine saada kaikki samat asiat kuin rikkailla (hieno iphone, kiva talo, lomat lapissa ja etelässä, dinnerillä pari kertaa kuussa)
- puhe valtion leikkauksista ja säästämisestä, ei näy valoa tai nousua
Lisäksi kukaan ei edes yritä säästää mitään. On koiria, mopoja, moottoripyöriä, matkustelua yms yms. Kaikki vähäkin raha tuhlataan heti.