Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tein jauheliha-perunasoselaatikon, ainekset maksoi vain 8€ ja tästä syö jopa 3 päivää.

Vierailija
09.02.2024 |

Tein jauheliha-perunasoselaatikon, ainekset maksoi vain 8€ ja tästä syö jopa 3 päivää.

Täällä väitetään että kotona tehty ruoka on halpaa ja onhan se kun tekee halvoista raaka-ainesta!

Kommentit (36)

Vierailija
21/36 |
09.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Laitoitko oikeista perunoista vai perunasipulipakasteesta?

Perunasose tehdään perunoista, ei perunasipuli pakasteesta, siitä voi tehdä kiusausta.

Vierailija
22/36 |
09.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mä ostin 650 grammaa Saarioisten kinkkukiusausta ja syön siitä kolme päivää. Hyvää on ja maksoii 3,99 tarjouksessa. Halvaksi tulee myös lämmittäminen mikrossa. 

Ruootsissa ostin lohikiusausta pienemmän laatikon kahdellakymmenellä kruunulla. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/36 |
09.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

100 grammaa lihaa/kalaa per päivä on sopiva määrä, perunaa sen verran, että lähtee nälkä. 400 gramman pakkauksesta riittää mulle neljäksi päiväksi. 

Vierailija
24/36 |
09.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Laitoitko 400g jauhelihaa per annos?

Näinhän se menee.

t. Konalan jauheliha mies

Vierailija
25/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä resepti tuo.

Vierailija
26/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Laitoitko 400g jauhelihaa per annos?

Näinhän se menee.

t. Konalan jauheliha mies

Mene töihin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mä ostin 650 grammaa Saarioisten kinkkukiusausta ja syön siitä kolme päivää. Hyvää on ja maksoii 3,99 tarjouksessa. Halvaksi tulee myös lämmittäminen mikrossa. 

Ei siitä tule kuin 2 annosta 

Muuten, Kokkikartanolla on 700 g 

Vierailija
28/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Faith kirjoitti:

Se on ihan hyvä ruoka eikä tosiaan tule kalliiksi.

Aion jossain vaiheessa kokeilla tehdä sen brittiversiota, nimeltä shepherd's pie. Se ei nimestään huolimatta ole piirakka, vaan vuokaruoka. Jauhelihakastike (johon tulee porkkanaa ja herneitä) tulee vuoan pohjalle ja perunasose päälle.

On todella hyvä ruoka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin Atrian punalapulla einesmakaronilaatikon ja syön siitä kolme päivää. 

Vierailija
30/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin kilon naudanjauhelihaa, kun oli tarjouksessa 6 euroa. Saadaan tuosta kolme kattilallista jauhelihakeitto. 2/3 osaa meni pakkaseen. Jauhelikattilallisen hinnaksi tulee alle 4  euroa! Peruna, porkkana, lanttu, sipuli. Yhdestä kattilasta syödään perheessä kaksi kertaa, kun ruisleipää kyljessä.

Eli perhe syö kuusi kertaa 12 eurolla + ruisleivät! Ei voi sanoa, että olisi kallista!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Niin. On olemassa ruokia ja sitten on olemassa "ruokia". 

          No voi;

          Tee sinä "parempana" ihmisenä "oikeaa"                ruokaa😇

          Minä laitan pian ranskalaiset kalapuikoilla            uuniin.

         Ens viikolla syön ravintolassa, viinin kera.

        Molempi parempi.

Vierailija
32/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäpä söin tänään 1500g wingsejä ja taas on nälkä. Lähtisköhän se jos volttais pizzan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvää on, itse laitan perunat siivuina. Perusruoka nam 🥘

Vierailija
34/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauhenliha on ylellisyystuote, totuttele jo pettuun kun lama-ajat koittaa. 🥣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanan halpaa!

Vierailija
36/36 |
10.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin tykkään tehdä isoja määriä ruokaa kerralla. Laatikkoruoat, pastat, keitot jne. on hyviä ja niistä saa helposti edullisia. Jos on liha erikseen (vaikka kastikkeenakin), sitä tulee otettua lautaselle paljon enemmän kerralla.