Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Kova yskä ja kuumeilu.
12.01.2007 |
Onko kenelläkään tietoo mikä yskänlääke olisi hyvä? Meidän 1,5v poika on yskinyt kolmepäivää tosirajusti varsinkin öisin. Nyt on neljäspäivä menossa ja kuumetta ei onneksi enää ole. Sit meidän 3v tyttö on kans yskinyt mut paljon pitemään ilman kuumetta, sekin lähinnä yöt yskii.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Meille lääkäri kirjoitti Ventoline -reseptin 7kk ikäiselle. Se on lähinnä keuhkoputkia avaava lääke. Apteekista sanoivat, että on kuulemma ainoa " yskänlääke" mitä voi antaa näin pienelle. En sitten tiedä voiko jo 1.5v ikäiselle antaa jo tavallisia yskänlääkkeitä.
Muistan kuulleeni että käsikauppayskänlääkkeiden kaikista tärkein " vaikuttava" aine on sokeri. Eli sokerivettä juottamalla voi saada liman irtoamaan yhtä hyvin kuin yskänlääkkeelläkin.