Onko mielestänne ok, että työttömät vanhemmat vievät päivittäin pienet lapset päiväkotiin, jotta vanhemmat voisivat ryypiskellä?
Kommentit (16)
Ei ole Ok, huoli-ilmoitus ihan heti!!!!!
Kun luin Joonatan Tolan kirjan Punainen planeetta, muutin mieleni: on ok.
No siis todellakin. Vai haluaisitko sinä mieluummin, että lapsi jää vaille kasvatusta ja joutuu katsomaan känniörisijöitä päivät. Luultavasti jäisi ilman ruokaa jos ei pääsisi tarhaan.
Toki ihan kauheata, että joutuu tuollaista elämää elää, mutta mielestäni on silti lapselle edes pieni pelastus se tarha. Ja saattaahan joku huomata ahdingon ja tehdä lastensuojeluilmoituksen ja lapsi/perhe saa apua.
Ei tietenkään ole. Ja hanki sinäkin elämä, niin saat jotain muuta ajateltavaa. Ei tuollaista tapahdu muualla kuin sinun mielikuvituksessasi. Kun tuijottelet ikkunasta ulos ja odottelet että emmerdale alkaa.
Parempi niiden lasten siellä päiväkodissa on kuin kotona tuossa tilanteessa.
Eiköhän se humala silloin jatku vielä iltapäivällä ja osa nukahtaa? Kannattaisi vähentää ja vieroittautua alkoholista. Pikkulapsi ei paljoa kestä ja tarvitsee kaikessa apua. Ehkä mummo on joskus avuksi, mutta muiden varaan ei voi laskea lastenhoitoa tai ulkoistaa.
Jaa-a. Jos vanhemmat joka tapauksessa ryypiskelevät, on parempi että lapset ovat päiväkodissa. Mutta kaikenkaikkiaan olisi kyllä huoliasia.
Humalaiselle hakijalle ei saa lasta luovuttaa päikystä
Kuis toi lapsen haku päiväkodista? Ratkaistaanko hakija kivi, paperi, sakset menetelmällä vai oletetusti vähemmän kännissä oleva hakee.
Kai se lapsen kannalta on parasta, ja sitä kai on tuollaisessa tilanteessa ajateltava, mutta tietenkin lastensuojeluilmoitus pitää tehdä, ja lapset pitäisi ottaa huostaan.
Virikehoito ei ole koskaan ok. Kaupunki ja srk järjestää lapsille kerhoja ihan sitä varten, ettei päiväkotiin tarte viedä. Tosin ne kestävät vain muutaman tunnin kun laiskat haluavat lapset pois jaloista 7-17.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole Ok, huoli-ilmoitus ihan heti!!!!!
Ei vaan lastensuojeluilmoitus. Ne vanhemmat ovat nimittäin kännissä päivähoitopäivän jälkeen.
Hyvä asia on se , että lapset ovat sentään päivät varhaiskasvatuksessa eikä aamusta alkaen katsomassa ryypiskeleviä vanhempia.
Ei sitä voi työhakemuksia tehdä jos lapset pyörii ympärillä kotona.
Sori, mutta aika nopeasti päiväkodissa puututaan jos vanhemmat hakevat lapsiaan kännissä hoidosta. Tietääkseni eivät saa edes antaa niitä jos vanhempi on päissään.
Vanhempien päihteidenkäytöstä luonnollisesti tehdään lastensuojeluilmoitus.
On kuitenkin olemassa virikehoidossa olevia lapsia joille on parempi olla arkipäivät päiväkodissa kuin kotona vanhemman tai vanhempien kanssa vaikkei mitään huostaanottoon yltävää ongelmaa olisi.
Ei ole ok.