Mitä vaatteita päiväkotiin?
Kävin tutustumassa parivuotiaani kanssa uuteen päiväkotiin. Kaikilla pojilla näytti olevan collegehousut jalassa. Meillä kotona poika kulkee joko sukkahousuissa ja paidassa, mikä ei taida ihan päiväkotiin käydä tai sitten farkuissa, kangashousuissa tms. Collegetyyppisiä vaatteita, ainakan housuja, ei meillä ole ollut käytössä yhtään. Sekin ihmetyttää kun ulkoillessa kaikilla näytti olevan kurahousut ja sadetakit ja kumisaappaat. Minkä vuoksi niitä kosteussuojahaalareita ja gorekenkiä sitten hankitaan? Vai pitääkö jatkossa ostaa pk-vaatteet ja kotona käytettävät erikseen? Sanokaapa kokenemmaat, hankinko siis niitä collegeasuja päiväkotikäyttöön ja kuinka monet? Ja lämminvuorikumpparit ja sadevaatteet jne? Mitä teidän 2-3 -vuotiaat pitävät päällään päiväkodissa?
Kommentit (13)
toivotaan kurahousuja, koska selviävät vähemmällä kuulemma niiden kanssa, vaikka lapsilla onkin kosteussuojahaalarit siellä alla. Minulle ihan sama, kirpparilta olen kurikset hommannut sitten lisäksi. Poika tykkää käyttää farkkuja ja annan sen käyttää niitä, kun ei se collegehousuilu miellytä.
Meidän lapsilla on aina ollut Travallen haalarit ja GT-kengät. Kuitenkin oikein kuraisilla keleillä päiväkodissa pukevat kurahaalarit päälle, suojaa haalarin kangasta hiekalta ja kurikset on nopeampi huuhdella/kuivattaa kuin haalari (viikonloppuisin kotona en kuriksia käytä mutta päiväkodissa saavat niitä käyttää kun kerran haluavat).
Gt-kengät lumisella/jäisellä kelillä, näin kuivalla ja märällä kumpparit+villasukka on paremmat.
Sisävaatteena on lapsilla ollut college/trikoopaitoja ja -housuja, pehmeitä ja joustavia sekä henkilökunnan kannalta helpompia kun on useita lapsia puettavana. Enpä usko että farkut yms. kiellettyjäkään ovat mutta lapsen kannalta ajatellen taitaa joustavammat vaatteet olla mukavammat?
Ja kuinka monet? jos lapsi on viitenä päivänä hoidossa niin sitten viidet paidat ja housut + varavaatekerta päiväkodin lokeroon. Ainakin meillä pyykkikone/kuivuri pyörii vain viikonloppuisin ja kaksivuotias kyllä tarvitsee yleensä jokaiselle päivälle puhtaan vaatekerran. Jos pyykkäät useammin niin sittenhän riittää vähempikin.
Koko syksynä/keväänä ei ole collareita ollut jalassa kuin kerran. Pienemmillä ne menee hyvin koska ovat tosiaan pukeutumisessa helpommat haalarin alla. Minun farkkulapseni on kolmevuotias.
Meilläkään niitä ei ollut ennen päiväkotiin menoa, eikä sellaisia kotona nytkään käytetä, vaan kosteussuojattuja ulkoiluvaatteita. Mutta pk:ssa pukevat kurikset niidenkin päälle, koska ne on helpompi huuhdella ja kuivata kuivauskaapissa. Toki kosteussuojatutkin kuivuvat nopeasti, mutta kaikkia niistä ei voi panna kuivauskaappiin vaikka enemmistön jo voikin. Eikä pk-hoitajat ehdi aina tutkia, mikä vaate sietää kaappikuivauksen ja mikä ei - kurikset on helppo hoitaa kaikki kerralla nopeasti.
Joissain päiväkodeissa sen sijaan osataan hoitaa kosteussuojatut vermeet ja niiden käyttöön kannustetaan. Kysy siis lastesi hoitajilta!
Mitä tulee collareihin, niin ne ovat yksinkertaisesti mukavammat ulkohaalareissa kuin esim. farkut. Meillä on niitä nykyään lasten pääsääntöisinä vaatteina. Niitä pitää olla 4-6 kpl, jos on kuivausrumpu ja pesee pyykkiä päivittäin - ja enemmänkin, jos ei noin ole. Mutta voithan sinä pitää niitä vaatteita, joita teillä jo on, ei sinun päiväkodin takia tarvitse sisävaatevarastoa uusia.
Muistathan viedä pk:iin varavaatekerta, sisätossut ja mahd. jumppa-asu. Plus tarvittaessa ne kurikset, kurahanskat ja saappaat
Vielä kysyn vähän hölmöjä. Kun haen lapsen iltapäivällä pkn pihalta niin vien hänet sitten kotiin niissä kurahousuissa, eikös? Ne ei siis jää sinne päiväkotiin? Sama juttu kumppareiden kanssa? Eihän lasta siis mennä pukemaan takaisin sisälle kotivaatteisiin, siis gorekenkiin ja pelkkään haalariin? Minulle sanottiin, että näin pienellä pitäisi muutenkin olla sellaisia vaatteita, jotka osaa pukea itse. Ei meillä oninistu vielä minkäänlainen pukeminen, mutta farkut taitavat olla sieltä pahimmasta päästä. Taidetaan siis mennä tänä iltana vaateostoksille.
ja vaikka laittaa pesukoneeseenkin.
Meillä melkein joka päivä kone pyörii niin on pojalla aina puhtaat kurikset, kiva hoitajienkin pukea.
Meillä on päiväkotiin automatka ja toivomme ihan itsekin, että päiväkodissa käytetään tällä kelillä kuriksia. Ne sitten iltapäivällä haettaessa huuhtelemme ja poistamme haalareiden päältä, jolloin lapsi on puhdas ja siisti istutettavaksi autoon. Kosteussuojavaatteet on meilläkin, mutta näillä keleillä tosiaan kurikset lisäksi. Ne myös suojaavat kosteussuojavaatteita, jotka helposti menevät rikki, kun ei ole lunta.
Me vaihdamme siis aina likaiset kurikset pois, huuhtelemme ne ja jätämme päikkyyn. Kerran viikossa tuodaan kotiin ja pestään koneessa, etteivät ala haista.
Meidän päiväkotilaiset käyttävät myös kollarivaatteita tai verkkahousuja, jotka ovat ohuita ja taipuisia - kivoja talvivaatteiden alla. Farkut, mekot, hameet ja kauluspaidat kuuluvat sitten kotivaatteisiin.
Myös koululaisemme käyttää talvella verkkareita, jotka sujahtavat kivasti ulkohuosujen sisään kiiruhdettaessa välkälle.
Kenkinä käytämme näillä keleillä talvikumppareita. Jos pakastaa - edes vähän - ja on kuivempaa, sitten talvikengät.
Tai siis tarkoitan niitä ihan perinteisiä kollareita. Onhan noita vaikka bamsella sellaisia kivoja lahkeesta leveneviä tytöille esim. Mutta pojan ollessa kyseessä valikoima toki pienenee. Ei ole poikaa joten en osaa ottaa kantaa kun tytön vaatetukseen. Meillä tyttö on lähestulkoon aina mekko tai hame päällä eikä se tuota minkäänlaisia ongelmia. Jos sitä on ikävä sulloa sinne haalariin/toppahousuihin se otetaan pois ulkoilun ajaksi. Meillä myös joskus naristiin, että helppoja vaatteita pitää olla mutta minä sanoin niille, että minä en mitään collegeja rupea sen takia ostelemaan. Oppihan tuo kuivaksi aika ajoissa itse asiassa vaikka niin oli muka vaikeat vaatteet. Ulkona on kurikset nyt koska ei viitsi kurantaa ulkovaatteita.
Määrästä puheen ollen mekkoja on hyvä olla mun mielestä ainakin 10 ja housuja ehkä joku 10-20, samoin paitoja. Meillä on enemmänkin koska ei haluta käyttää samoja niin usein.
Monilla on farkkuja, ja ne riisutaan ulkoilun ajaksi haalarin alta pois. Trikoopaidat yms. on ihan hyviä paitoja päiväkodissa. Ja ne nimet niissä vaatteissa on tosi hyvä juttu, etenkin hanskoissa ja hatuissa!
Varavaatteina kannattaa pitää koko asukerta alushousuista päällipaitaan saakka, ja tarkistaa usein että niitä siellä lokerossa on! Jos mahtuu, sinne voi myös laittaa varahanskat ja esim. fleecepaidan jos yllättäen ilmat päivän aikana kovasti pakastuvat, niin ei tarvitse palella.
Kannattaa kysellä ryhmän hoitajilta, mitä ja millaista kannattaa olla.
Kurikset on lähes aina erittäin hyvä olla pk:ssa. Ja huuhdella ne aina käytön jälkeen ja pestä säännöllisesti. Kurahanskoista parhaat on ne vuorittomat, sillä fleecevuorilliset täytyy kääntää jotta ne kuivuvat iltapäiväksi, ja se on ikävää hommaa, kun lapsia voi olla pitkälti toista kymmentä... Ja tarpeeksi tilavat kurahanskat. On hankalaa tunkea paksuhkoa rukkasta pieneen kurahanskaan!
Itse en laita päiväkotiin lapselle sellaisia vaatteita, joita kovasti surisin, jos niihin menisikin liimaa tai maalia, joka ei lähde pois. Pääasia on että vaatteet ovat sopivat ja mukavat!
Mielestäni päiväkodissa ovat näillä keleillä kuravaatteet aivan ehdottomat. Niin kamalan kuraisia ovat vaatteet olleet, että jo kulutuksen kannalta on viisasta laittaa kurahousut haalarin päälle. Kurikset on myös helppo huuhtoa, mutta jos rupeaisimme huuhtomaan jokaisen haalarin, emme saisi niitä millään kuivaksi iltapäivään mennessä ja kuraisia vaatteita on ikävä pukea päälle iltapäivällä.
Omalla lapsella käytän kyllä farkkuja, koska ne ovat kivemman näköisiä, mutta ihan talvipakkasilla on ollut jotkut joustavammat housut, koska niiden päälle on helpompi pukea villavaatteet. Olen myös pitänyt lokerossa trikoohousuja, jotka voi vaihtaa päälle, jos farkut tuntuvat hankalilta haalarin alla.
Nimet ehdottomasti vaatteisiin ja riittävästi varavaatteita!
päiväkodissa sisävaatteena nyt talvella pitkähihainen college-pusero ja college-housut tai samettihousut. Ovat siis mukavia ja pehmoisia vaatteita leikkeihin. Kauluspaidat ja suorat housut ovat turhan hienoja ja epämukavia päivän touhuissa.
Ulkokäytössä meillä on Reimatecin haalari, hanskat ja hattu. Ovat täysin vedenpitäviä ja me emme omista kuravaatteita (ei ole ollut tarvetta, koska lapsi pysynyt täysin kuivana). Goret on käytössä loskakelillä ja lumikelillä. Nyt vesisateella on tietysti kumisaappaat.
Jos et raaski ostaa kosteussuojattuja ulkovaatteita niin sitten tietysti hankit tavallisen haalarin+kurahousut.