Electrolux astianpesukoneessa vilkkuu valo kuivauksen kohdalla
On alkanut vilkkumaan siis valo aina kuivaamis symbolin kohdalla eli silloin kun kone kuivaa astioita. Mielestäni astiat eivät kuitenkaan ole mitenkään märkiä ohjelman päättyessä eli näyttää kuivanneen kuitenkin ihan hyvin. Osaiskohan joku näistä enemmän ymmärtävä heittää mitään tietoa mistä nyt kyse?
Kommentit (5)
Ota astianpesukoneen ohjekirja käteen ja katso mitä se tarkoittaa. Jos olet hukannut sen niin löydät varmasti sen myös PDF-muodossa googlettamalla.
Meidän AEG oli putsausta vailla, kun teki lakon ja vilkutteli vaan valoja. Putsasin kunnolla koneen kohjassa olevan poistoputken ja nukkasihdin ja ne ropelit, jotka suihkuttaa vettä koneeseen. Loppui vilkuttelu.
https://www.electrolux.fi/support/user-manuals/
Täältä löydät ohjeet kuinka selvität koneen mallin ja sitten vain manuaalia lataamaan.
Randomi mallin manuskasta löytyi seuraavaa:
"Kuivausvaiheen merkkivalo. Palaa, kun valitset kuivausvaiheen sisältävän ohjelman. Vilkkuu kuivausvaiheen ollessa käynnissä. Katso kohta "Ohjelman valinta"."
Käyt-tö-oh-je-kir-ja