Kumman talon valitsisit?
Kaksi taloa samalla alueella, kummallakin pieni oma tontti, varustelutaso sama, hinta sama
Talo 1.
- Rakennettu 80-luvulla
- Kokonaan korjattu nyt (esim. katto & pinnat), kuntotarkastus ok
- ulko-ovelta melko vilkasliikenteiselle tielle n. 15 m, ei juuri moottoritien ääntä
- 1 makuuhuone enemmän (mutta meidän perheelle makuuhuoneita olisi jopa vähän liikaa)
- keittiön ja olohuoneen välillä ei ovea, mutta keittiöön saisi myös ruokapöydän
Talo 2,
- Talo uudistuotantoa
- Turvallisella pikkutiellä, mutta moottoritien ääni kuuluu kauempaa selvästi
- keittiö ja olohuone yhtä isoa tilaa
Kommentit (15)
Talon täytyy kestää 50 vuotta ja sitten saa lahahtaa. Ottaisin ehdottomasti uudemman.
Tarkennan vielä, että vanha talo on rakennusliikkeen remontoima. Putkia ei ole uusittu, mutta esim. katto ja kaikki pinnat (myös kylpyhuoneet, saunat jne) kodinkoneineen on. Tuo uusi minuakin houkuttaa, mutta liikenteen melu mietityttää. No pitää miettiä. Ehkä vain jatketaan etsintää. Ap.
miten talo istuu tontille, miten ehyt kokonaisuus se on, mihin päin on piha, miten toimiva jne.
Niin tässä taitaa käydä. Jotenkin on itselläkin sellainen fiilis, että kyllä sen talon pitää kolahtaakin. Varsinkin kun meillä ei ole mikään pakkotilanne.
Itse ottaisin vanhemman talon. Yleensä niissä on isommat huoneet, enkä kaipaa vilkasliikenteistä tietä pienten lasten äitinä aivan oven eteen.
Hankala sanoa tarkkaa metrimäärää, mutta rapulta johtaa pieni pihatien pätkä suoraan vilkkaalle tielle. Uuden talon ainoa tieongelma liittyy toiselta (vielä isommalta tieltä) kantautuvaan meluun. Ap.
Me asutaan talossa tämän alueen halki menevän tien varrella, eikä se tie meitä haittaa. Ollaan laitettu kunnon aita ja tuplaportit eli pihalle on portti ja sitten autopaikan päässä ennen kadulle menoa on vielä toinen. Vaaratilanteita ei edes ole ollut, joten ennakkopelkoni ovat osoittautuneet ihan turhiksi.
ja asiaa ei kovinkaan kauaa tarvinnut pähkäillä kun huomasimme, että uudessa asunnossa huomattavasti paljon parempia puolia kun vanhassa.
Se on kuitenkin parikymmentä vuotta uudempi, eikä korjaus tee vanhasta uutta. Myöskin liikenteen ääni on musta pienempi paha kuin vilkas tie talon edessä.
Mä en tykkää erillisistä keittiöistä, enkä varsinkaan ruokapöydästä keittiössä, mutta tämä on tietysti makuasia.
Ainoa plussa vanhemmassa olisi se yksi ylimääräinen makuuhuone, niitä kun ei musta voi olla liikaa (tai siis vasta sitten, kun vierashuoneen ja kahden työhuoneen jälkeenkin niitä jää yli).
Uudessa talossa uusinta on edessä 50 vuoden päästä.
Vaikka itse ei siinä enää asuisi 30 vuoden päästä, niin se vaikuttaa talon myyntiin.
Aita / portti ei onnistu, koska ne vaikuttaisivat naapuritaloonkin. Ap.
Ikkunoiden kunto ja lämmöneristävyys on uudessa talossa parempi, jos niitä ei ole vanhaan vaihdettu.
Hyviä pointteja uusien talojen hyvistä puolista! Tuli hyvin ajattelemisen aihetta - itseni tulee ehkä painotettua vähän liiankin vähän ostopäätöksessä tuota talon uutuutta noin yleensäkin. Hyviä kommenttja, valittiinpa tätä ko. taloa tai ei. Ap.
Muuten ottaisin uudemman. -> uudemmat putket...