Apua Tapaninpäivämenyn keksimiseen.
Kutsuin kaveriporukoita syömään ja viettämään iltaa, mutta nyt meinaa tulla stressi tarjottavista. Itse olen kasvissyöjä, muut eivät. Pitäisi olla sopivasti liharuokia, että menevät suihin eikä roskiin. Lisäksi pitäisi olla sika helppoa valmisteltavaa, mielellään paljon ihan valmiina Tsi puolivalmiina. Haluan kuitenkin tehdä itsekin jotain. Siis puffettityylinen ruoka + glögin kanssa jotain jälkiruokaherkkua. Paikalla 6 ihmistä, 3 miestä ja 3 naista. Ikähaarukka 20-30v
Kommentit (12)
Kaikki jo kyllästyneet jouluruokaa joten joku texmex juttu olis kiva. Saa ite koota tortillalättyyn täytteet. Eikä oo vaikee tehä, ananas salaatit ym löytyy valmiiks pilkottuna 😊
Kannattaako tuollaisia järkestää jos on noin mielikuvitukseton vätys?
Tilaa kahdeksan erilaista pizzaa, siinä buffetti. Salaatti ja semmoista voit sitten itse vääntää siihen kylkeen. Tuo ylläoleva texmex voisi myös toimia tai jos haluat nähdä vaivaa niin ruokaisampia tapaksia, joita voi tarjota kylmänäkin niin ei tarvitse enää tapanina alkaa paistaan ja keittään.
Tortillaa tai texmex voisi toimia
kasvistäyte
paputäyte
lihatäyte
juustoa ja sulke juustoketta
tomaattisalsa
avocadoa
Okei, kiitti. Ihan hyviä ehdotuksia kyllä. Mutta mietin vielä että olisiko jotain joulunajasta muistuttavaakin vähintään mukana. Voin siis kyllä jotain leipoakin tms. mutta jaksaminen ei riitä kaiken itse väsäämiseen.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaako tuollaisia järkestää jos on noin mielikuvitukseton vätys?
Kai sitä nyt silti saa kavereitaan nähdä. Olen tehnyt tässä taas burn outin partaalla 24/7 töitä eiliseen asti, kämppä pommikunnossa ja mitään jouluksi ei valmisteltu. Kyllä tästä on nyt vaan jotenkin helpolla selvittävä. T.ap
pistä ale kinkku uunni ja anna muiden nauttia ja jyrsi sinä vihreä perkele porkkanaa
Vierailija kirjoitti:
Okei, kiitti. Ihan hyviä ehdotuksia kyllä. Mutta mietin vielä että olisiko jotain joulunajasta muistuttavaakin vähintään mukana. Voin siis kyllä jotain leipoakin tms. mutta jaksaminen ei riitä kaiken itse väsäämiseen.
Riittäisikö, jos järlkiruoka muistuttaa joulusta? Ehkä kaupoista löytyisi vielä pipari- tai glögijuustokakkua tai ostat pakastepullia, jotka tarjoilet lämpiminä.
Purkkihernekeitto on aina suosittu ruoka Tapaninpäivänä.
Ehtisikö joku laittaan jotai ideaa?