Ideoita, mitä voisin ruveta keräämään kummitytölle
siis olisi kiva kerätä jotain kummitytölle, jotain mitä voisi viedä synttäreillä ja jouluisin..
Joskus luin täältä uppo-nalle idean, jossa kummi oli antanut uppis kummilusikan ja sen jälkeen aikoo lahjoa kummilastaan uppo-nalle kirjoin
muita vastaavia ideoita, ei tarvitse ideoida ristiäislahjaa.. ne ovat jo olleet..
Kommentit (10)
Siitä ilahtuisin, jos hän saisi esim. kummilapsen Afrikasta. Tai jos hänen kanssaan harrastettaisiin säännöllisesti muuta hyväntekeväisyyttä.
Kummi voisi esim. mennä tyttöni kanssa Unicefin janopäivinä lipaskeräjiksi joka vuosi.
Muutenkin tosin toivon, että lapseni saavat kummeilta pikemminkin muistoja ja kokemuksia kuin tavaroita. Parasta muistamista kummin suunnalta on se, joka ei liity syntymäpäiviin tai jouluun!
Minulla kummi keräsi minulle jotain lasisarjoja. Kaikki menneet myyntiin nyt aikuisena, koska eivät minulle mieleisiä.
Vinkiksi vain!
Kummpipoikani vanhemmat, jolle ostin Uppis-lusikan ja kirjan, ovat olleet erittäin tyytyväisiä, koska ovat suuria kirjojen ystäviä.
Veljeni lapselle, hänen kumminsa ostaa Mauri Kunnasta, mikä sekin on mielestäni kiva kirjasarja.
Muumi-astiat ovat mielestäni kivoja, koska niistä iloitsee lapsi pitkään lapsuusaikana ja ne sopii aikuisenakin oikein hyvin käytettäväksi.
ei ole kovin mielikuvituksellista keräillä niitä, kun joka talossa tehdään samaa.
Eihän niitä mukeja tarvii 20 ostaa. Kuuluuhan siihen sarjaan syviä kulhoja ja lautasiakin sekä kahvilusikoita.
Mä ainakin ostan aina juhlaa kohden yhden mukin tai yhden lautasen ja lisäksi jonkin ikään sopivan lelun tai muun vastaavan. Eikä niitä tarvise rippikouluikään asti kerätä.
En tietenkään mitään älyttömän kallista monensadan euron vuosimaksua tarkoita, vaan esimerkiksi jumpan/tanhun tms. muutaman kympin lukuvuosimaksua. Kummi tietysti sitten kutsuttaisiin " kunniavieraaksi" kevätnäytöksiin jne.
Myös yhteinen säännöllinen harrastus kummin kanssa, jos samalla paikkakunnalla asutte, voisi olla kiva. Esim. kerran kuussa uimahalliin, luistelemaan, metsäretkelle tms.
Nämä nyt pätevät vasta vähän isompaan lapseen, mutta ainakaan eivät kerrytä turhaa materiaa, josta lapsi tai vanhemmat haluavat myöhemmin hankkiutua eroon...
(Enkä myöskään enää tässä vaiheessa ala aterimia ostelemaan.)
Jos alan jollekin kummilapselle jotain astiasarjaa keräämään aion kysyä hänen mielipidettään, eli mikä sarja olisi sellainen jota toivoisi saavansa. (Kai esim. rippikouluikäisellä voi olla tästä asiasta jo mielipide.)
kummitytölleni joululahjaksi Muumi-mukin ja hän piti siitä kovasti. Ei kuulemma pahastu vaikka saisi niitä useammankin. Niitähän on paljon erilaisia ja sarjaan kuuluu myös esim. aterimia ja lautasia. Lisäksi ostin tytölle vielä Muumi-pyyhkeen.