Miehen tehtävä tässä maailmassa on suojella ja pitää huolta rakkaistaan
Se on mieheen biologisesti sisäänrakennettu. Naisen pitää ymmärtää tämä.
Se että mies on perheen pää ei tarkoita mitään diktaattoria ja sovinistia, vaan vastuun kantamista. Mies on naisesta vastuussa samalla tavalla kuin nainen on lapsista.
Sääli että hyviä miehiä on niin harvassa. Nainenkin voi paremmin kun saa luottaa miehen tuomaan turvaan ja antautua suojeltavaksi.
Kommentit (14)
Mies elää itseään varten. Piste. M28
Kaikkien ihmisten tehtävä on. Miesten ja naisten. Mahdollistaa läheisille hyvä elämä. Auttaa ja palvella läheisiään.
Ihan kaikki eivät ole tämän arvoisia.
Kukaan ei jaksa antaa ja antaa vain, jos ei saa mitään takaisin. Auttaminen on vastavuoroista.
Entä muut ihmiset. Eli vaimo suojaan ja muilla ei niin väliä? Ei se maailma niinkään toimi. Hyvä ajatus kyllä muuten, että pitää huolen läheisestä.
Naisena koen, että tehtäväni on auttaa ja suojella läheisiäni. Niillä keinoin, kuin osaan. Helpoiten se onnistuu hoitamalla ja pitämällä arkipäivästä huolta. Koitan huolehtia läheisieni terveydestä, mielenterveydestä ja hyvästä olosta.
Paljon enemmän arvostan miestä, joka käärii hihansa ja kantaa vastuunsa perhe-elämässä ihan käytännön tasolla. Suojelua ei nimittäin ole tarvittu kertaakaan, lukuisia muita ominaisuuksia kyllä.
Vierailija kirjoitti:
Entä muut ihmiset. Eli vaimo suojaan ja muilla ei niin väliä? Ei se maailma niinkään toimi. Hyvä ajatus kyllä muuten, että pitää huolen läheisestä.
Joskus pitää rajata, ketä auttaa maailmassa. Kaikkia ei voi auttaa. Vaimo ja lapset nyt ensin suojaan. Perhe on lauma. Laumasta pidetään huolta ensin. Sen jälkeen muut läheiset, jos energiaa riittää.
Otsikko on hyvä mutta teksti on paskaa.
Vierailija kirjoitti:
Paljon enemmän arvostan miestä, joka käärii hihansa ja kantaa vastuunsa perhe-elämässä ihan käytännön tasolla. Suojelua ei nimittäin ole tarvittu kertaakaan, lukuisia muita ominaisuuksia kyllä.
Suojelu tarkoittaa mielestäni ihan arkisistakin asioista huolehtimista. Taloudesta, siitä että on katto pään päällä ja auto millä ajaa. Arki on toimivaa. Ruokaa on ja sään mukaiset vaatteet lapsilla. Myös henkisestä hyvästä olosta huolehtimista.
Valitettavasti en huolisi ap:n kaltaista miehekseni. Naista aliarvioiva niljake.
Kauhean raskas rooli miehelle. Käytännössä suhde/liitto perustuu haulikon päässä olemiseen. Perinteitä kunnioitetaan niin kauan kun mies kuskaa rahaa taloon. Köyhä viskataan pellolle. Rakkautta? Ei.
Vähän kyllä nyt naurattaa. Suojelevat miehet, hmm... en ole nähnyt heitä 1975 jälkeen.
Hyviä miehiä tai naisia ei ole ollut koskaan olemassakaan.
Ja osa niistä suojelevista miehistä kasvatti myös lapset. Ihan ilman sankariksi julistautumatta.