Lapseni on taidelukiossa, ja haaveilee taideurasta. Mitä ajatella?
Ennen ajattelin, että on tärkeintä tehdä sitä mitä rakastaa, nuorimmaiseni on niin hyvä piirtäjä että uskon että hänellä olisi ollut mahdollisuus menestyä esim. jollakin taideteollisella alalla. Aiemmin myös hänen opettajansa ovat sanoneet tätä, että hän on tulevaisuuden lupaus, yksi luokkansa parhaista
Kun katson miten tekoäly pystyy nykyään luomaan kuvia... en ole enää niin varma.
Nuorimmaisena on myös huolissaan siitä. Mutta hän on panostanut niin monta vuotta tällaiseen (hänen pääasiallinen harrastuksensa, koulussa taiteilu ei riitä hänelle alkuunkaan) että ei halua lopettaakaan.
Vanhempana en tiedä mitä ajatella, tai mitä neuvoa. En halua murskata hänen unelmia, mutta en halua että hän joutuu epäreiluun kilpailutilanteeseen tekoälyjä vastaan, eikä työllisty. Hänellä koulu menee muuten ok, mutta muita intohimoja tai suuria kiinnostuksen kohteita ei ole.
Moni sanoo, että ainahan voi harrastaa, mutta itse tiedän hyvin kolmen lapsen äitinä, ettei sitä aikaa harrastamiselle juuri jää. Se on sellainen valhe minkä itselleen moni on sepittänyt ja hankkinut "oikean työn" ja sitten huomaa, että se nuoruuden intohimo jäi, koska aikaa tai energiaa ei yksinkertaisesti jää riittävästi. Ei ainakaan siihen, että voisi kehittyä jotenkin hyväksi. Harrastaminen jää sellaiseksi satunnaiseksi höntsäilyksi, jos sitäkään
Kommentit (131)
Kukaan ei tiedä vastausta. Piirustustaidon arvo valitettavasti tulee alenemaan, tai on jo alentunut.
Tämä AI on myös epäeettinen, ei sitä voisi olla olemassa ilman että taiteilijoiden töitä olisi varastettu ilman heidän lupaansa, ilman mitään korvausta tai suostumusta. Ilman tätä koulutusdataa, Midjourney-tyylisiä appeja ei olisi. Kyse on taidevarkauden avulla tehdystä tekoälystä. Jopa sen käyttäminen on epäeettistä, jos asiaa pysähtyy miettimään
Tämä juttu tulee leviämään varmasti animaatioon, 3D-grafiikkaan, arkkitehtuuriin ja muuallekin. On hyvin vaikea sanoa, mikä on "oikea" ratkaisu. Mun käy sääliksi taiteellisesti lahjakkaita, joilla olisi voinut olla ura tässä. Me muut emme ole vielä kokeneet AI seurauksia yhtä karulla tavalla, kuin taiteilijat. Meidän muiden vuoro tulee luultavasti pian
Eikö voi kouluttautua käyttämään tietokonetta?
Vierailija kirjoitti:
Niin
Minä kysyn yleensä mieheltä mitä ajatella
Eikö hän ole kotona?
On se kotona, ja jakaa saman huolen. Emme tiedä mitä sanoa lapsellemme. Aiemmin olemme aina kannustanut häntä taiteilemaan, kun kerran se on asia minkä hän parhaiten osaa ja tekee hänet onnellseksi. Toistaiseksi emme sano mitään, kun emme tiedä mitä pitäisi sanoa
AP
En viitsinyt edes lukea. Ap ei ymmärrä, mikä elämässä on tärkeää.
Taiteilijaksi kannattaa ryhtyä, jo taide on sellainen intohimo, ettei muuta vaihtoehtoa ole. On syytä kuitenkin ymmärtää, että todennäköisesti joutuu elämään pienituloisena, ja harkita tarkkaan, onko taide sen arvoista. Kilpailu on todella kovaa, eikä taiteellisesti menestyväkään todennäköisesti pärjää pelkällä taiteella. Leipä on pieninä palasina ja epävarmaa.
Taiteella voi tehdä rahaa kahta kautta: Kuvittajana tai apurahoja saavana huipputaiteilijana. Tekoäly tulee viemään suuren osan kuvittajien töistä. Huipputaiteilijaksi tulemisen todennäköisyys on hyvin pieni. Taidetta kansalle myymällä ei Suomen taidemarkkinoilla elä.
Kuvittajat ovat yrittäjiä ja heillä on yritystoiminnan riskit koko ajan päällä, eikä mitään tukia heru mistään. Apurahataiteilija on apurahojen varassa ja talouden taantuma pienentää rahoituksen saamisen todennäköisyyttä.
Jos lapsesi päättää ryhtyä taiteilijaksi on hänen muutettava asumaan johonkin ihan korpeen, jotta asumisen kulut ovat riittävän pienet. Perhettä ei ole varaa perustaa.
Taideopintojen sijaan kanattaisi käydä yrittäjyysopintoja ja markkinointia. Niillä on enemmän merkitystä uran kannalta kuin lahjoilla.
Me, jotka rakastamme taidetta, tulemme aina haluamaan ihmisen tekemää taidetta. Sellaisen taulun, jossa on elävä pinta, oikea siveltimen jälki jne.
Olisi ihan hyvä vinkata lapselle, että lukee ammatin, jolla voi takoa rahaa taloudelliseksi turvaksi. Sitten aloittaa taiteilijana ja katsoo miten alkaa mennä. Ei tarvitse luopua unelmastaan, mutta voi turvata taloutensa.
Aina meitä taiteilijoita sorretaan
Katso iltalehden pilapiirroksia ja jos lapsesi tekee parempia niin kannusta vaan!
Vierailija kirjoitti:
Eikö voi kouluttautua käyttämään tietokonetta?
Mitä tarkoitat tällä?
Kyllähän tuo käyttää Wacom Intuos-piirustustablettia, ostimme sen joululahjaksi joku vuosi sitten. Kallis oli. Melkein kaikki joululahjat mitä vähistä rahoistamme olemme hänelle ostaneet, on ollut taiteilijatarvikkeita, värikyniä, papereita. Kohtalon ivaa että yhtäkkiä ne korvaakin joku AI
Osaa hän Photoshopiakin käytttää, kuuluu taidelukion opintoihin. Kuten myös jotkut muut Adoben ohjelmat
Mutta mitä hyödyttää osata käyttää tietokonetta, kun tekoäly kuitenkin luo digitaalista taidetta nopeammin kuin ihminen. Ellei nyt sitten puhtaasti koodaamisesta puhuta, mutta se on aivan eri juttu ja erilaisten, matemaattisten ihmisten vahvuusalue
AP
Hei ap. Minä olin erityislukiossa. Opin siellä uusia taitoja. Nykyään työhöni kuuluu myös työt niillä erityistaidoilla, jotka lukiossa opin. Taiteilijoilla on kyky käyttää mielikuvitusta ja luovuutta voi käyttää myös itsensä työllistämisessä. Suurin osa taiteiljoista ei saa kulttuurin tekemisellä toimeentuloaan aina ja koko elämän ajan, mutta se on kuitenkin ansio, jolla pääsee kulttuurialalla tekemään muitakin töitä. Minua työllistää se, että olen tietyt taiteet tehnyt ja se on ansio cv:ssä. Kulttuurialalla se on ansio.
Miksi kysyt tällaista? Vanhempana sinä tuet lapsen unelmien tavoittelua. Kaikkihan me tiedetään anyway, että työ ja ura voi löytyä jostain ihan muualta kuin siitä mitä on opiskellut, eikö vaan?
Mikään koulutus ei mene hukkaan ja elämässä pitää olla unelmia. Lapsellasi on kymmeniä vuosia aikaa luoda uraa työmarkkinoilla.
Vaimo on valmistunut kuvataideakatemiasta ja elättää itsenäs keittiötätinä. Tiedä sitten, kannattiko uskoa unelmiin. Ei edes kuvaamataidonopettajan töitä ole kuin kansanopistossa satunnaisesti.
Taiteen kysyntä romahti noin 6v sitten. Siinä vaiheessa suuret ikäluokat alkoivat tehdä "kuolinsiivousta". Nuoremmat ikäluokat kelpuuttavat seinälleen julisteen tai jättävät seinät tyhjäksi.
Olen myynyt tuon romahduksen jälkeen vain muutaman teoksen.
Voi kuule. Kyllä tuo taide on semmoinen ala, että ei sillä välttämättä mitään säännöllisiä tuloja saa. Ehkä voisi olla hyvä opiskella sivuaineena jotain muuta? Vaikka kirjastonhoitajaksi? Ja sitten muutoin tehdä sitä taidetta. Tai sitten vain omistautua taiteelle ja tideta, että se on se mitä haluaa tehdä ja piste. Tuli rahaa tai ei.
Arkkitehti taitaa olla ainoa taiteenlaji jossa voi tienata palkkansa. Käske opiskella joku toinenkin ammatti kuin taide esim insinööriksi.
Opiskelin jossain vaiheessa taidealaa, mutta karu totuus paljastui opiskeluaikana ja lopetin. Pelkällä taiteen tekemisellä harva Suomessa elää. Opettajat olivat ihan nimekkäitä taiteilijoita, mutta kertoivat, että aina ei saa apurahaa ja silloin tehdään pjaskahommia tai opetustöitä. Eli pelkällä taiteilulla ei pärjää vaikka olisi nimeä. En halunnut elämääni niin epävarmalle pohjalle, joten taiteilu jäi vain harrastukseksi.
Älä ainakaan murskaa tai kyseenalaista lapsesi unelmaa, vaan tue ja kannusta mitä ikinä lapsesi sitten haluaakaan tehdä. Vanhemman epäily on pahinta mitä voi tehdä, ja jos nyt ilmaiset epäilysi, lapsesi muistaa ne sanat ikuisesti.
Tue ja kannusta, lapsesi kyllä löytää oman tiensä.
Niin
Minä kysyn yleensä mieheltä mitä ajatella
Eikö hän ole kotona?