Onko kenelläkään kokemusta Recaro Young Sport -istuimesta?
Tyttö kohta 10kk alkaa olla kaukalosta ylikasvanut, mutta olenpa taas kerran täysin hukassa siinä, minkälaisen istuimen hommaisi. Eikös nuo Recaron istuimet ole laadukkaita ja turvallisia, sen kuvan olen ainakin saanut, vähän vaan mietityttää kun ko.istuin voidaan asentaa vain kasvot menosuuntaan. Tosin meillä esikoinenkin istuin 1,5 vuotiaasta kasvot menosuuntaan kun ei enää Two Way Eliteen toisinpäin mahtunut =( Toinen istuin jota olen pohtinut olisi Brio Zento. Kummastakin kokemuksia toivoisin!
Kommentit (4)
Sinuna satsaisin ennemminkin hyvään turvaistuimeen, johon mahtuu istumaan selkä menosuuntaan hiukan pidempään kuin TwoWay Eliteen. Esimerkiksi Britax Freeway on sellainen, ja sen " seuraaja" , Britax Secura myös.
Meillä on Recaro Young Sport, joka otettiin käyttöön kolmevuotiaalle. Sen ikäiselle olen kyllä ollut todella tyytyväinen, mutta nuorempaa en kääntäisi kasvot menosuuntaan.
tuo Recaro tai sitten Maxi Cosi, mutta lopulta ostimme Kiddy Life Pro istuimen. Poitsulla oli ikää vain 10 kk mutta voin niin pahoin kaukalossaan selkä menosuuntaan että harkittiin vain kasvot menosuuntaan istuimia. Tuo Kiddy oli pärjännyt erittäin hyvin testeissä ja kun siinä oli vielä kallistus ja hyvät sivutuet (ja edullinen hinta) + pitkä käyttöaika niin ostimme sen. On aivan älyttömän helppo asentaa ja se etusuoja toimii myös nukkumatukena eikä poitsu retkota istuimessa. Suosittelen siis sitä : )
itse olen miettinyt seuraavaa:
miksi pohjoismaat ovat ainoita joissa lasta kuljetetaan
selkämenosuuntaan? esim. kaikki saksassa tehtävät turvallisuus testit tehdään turvaistuimella missä lapsen kasvot menosuuntaan (ainakin näin meille kerrottiin lastentarvike liikkeestä)
meille mietittiin recaroa mutta jostain mielenhärystä päädyimme
cracon turvaistuimeen.
hintaeroa näillä jakkaroilla ei ole hirmuisesti!
käyttöikää kun vertaa niin...meidän piti ostaa pojalle uusi jakkara, pojan ollessa 3v!eli jakkaran käyttöikä jäi varsin lyhyeksi :(
tuttavalla ollut recaro ja suosittelevat lämpimästi!
nooh..se on tämä suomenmaa jonka pinttyneitä mielipiteitä ei ulkolaiset ymmärrä : lapsi nukutetaan pahvilaatikossa ja vielä penkki autossa
väärinpäin ;)
meillä on recaron tuoli 2,5-vuotiaalla pojalla. hankittiin se, kun poika oli n. 1v10kk. tyytyväisiä ollaan oltu. poika saa hyvin levättyä pitkillä matkoilla säädettävän kaltevuuden takia. suojat niskassa ja sivuilla on erinomaiset. tuoli on erittäin ergonominen ja hyvä istuttava. kangas (samettimainen pinta) hylkii likaa. jaloille saa erikseen telineen, ettei jalat puutuisi. tuolissa on myös kaiuttimet esim. korvakuulokkeita varten.
meidän isä vertaili puolen vuoden ajan kaikki tuolit läpi, on seurattu tekniikan maailman yms testejä ja hinta-laatuvertailuja. recaroon päädyttiin, sillä se on paras. hinta on toki kallein markkinoilla oleva, mutta me ei haluttu tinkiä tässä asiassa.
recaro suunnittelee penkit myös huippuautoihin, kuten ferrareihin ja rolls royseihin. on laadukas ja hintansa väärti!