NIPOJEN äitien ketju. Tule kertomaan, mikä tekee sinusta av-mammojen silmissä nipon!!!
Kommentit (15)
kysymykseen vaan yritti päteä jollain saralla
Lapsella pitää hanskojen/ käsineiden olla samaa sarjaa kuin päähine. Piste. " Sekoitukset" ei käy. Ja mikä älämölö siitä nouseekaan kun mies laittaa lapselle väärät yhdistelmät... :D
Omasta mielestäni hän ei ole vielä valmis siihen. Mutta täkäläisen mielipiteen mukaan olen tietysti liian riippuvainen lapsestani enkä halua päästää häntä. Eli liian nipo yökyläilyiän suhteen.
Meillä:
- Nukkumaanmenoajoista pidetään kiinni. Myös lomilla ja pyhinä
- Ruokailuajoista pidän kiinni henkeen ja vereen. Samoin siitä, että syödään kunnon ruokaa
- En osta kolmevuotiaalle pojalleni pääkallokuvioisia yms. vaatteita, koska hän on mielestäni vielä liian pieni niihin, vaikka vaatekauppiaat näyttävät olevan eri mieltä
- Desinfioin yleisten vessojen istuimet ja potat, ennen kuin annan lasteni käyttää niitä
- En vieläkään anna mielelläni kolmevuotiaani kulkea yksin rappusissa. Tämä on vähän rasittavaa, koska asumme kaksikerroksisessa talossa
- Ostin kolmevuotiaalleni karkkia ensimmäisen kerran tänä jouluna, kun arvasin, ettei sitä enää voi lykätä sukulaislasten vuoksi
- Olen tosi tarkka siitä, mitä lapsi katsoo telkkarista. Ylen lastenohjelmatkin mieluiten esikatselen
- Teen kaikkeni pitääkseni poikani erossa naapurin nelivuotiaasta, joka on mielestäni sietämättömän röyhkeä, pahatapainen ja rasittava lapsi
Ainakin miehen veli pitää minua ihan kauheana niuhona. Minusta hän taas on monissa asioissa täysin vastuuton, mitä tulee lastenkasvatukseen. Meillä on siis mielenkiintoisia sukutapaamisia aina silloin tällöin. No, viimeistään parinkymmenen vuoden päästä nähtänee, kumpi veti pitemmän korren...
Mehua ei juoda, kun erikoistapauksissa.
Päivärytmi säännöllinen.
Aina viisi ateriaa.
Purkkaa otetaan joka aterian lopuksi.
Saavat katsoa DVD:itä tosi harvoin.
Nää, nyt tuli tähän hätään mieleen. Ja lapsien iät 7, 5 ja 2v.
meille ei osteta pleikkaria, pääkallo - liekki ym. vaatteita ei ole eikä tule, vanhemmat ei juo koskaan itseään humalaan ....onhan näitä pilvin pimein!!
kotona nipo aika monestakin asiasta.
Kaikki vaatteet ja tavarat on laitettava aina HETI paikoilleen/likapyykkiin (siis miestä lähinnä koskee tämä sääntö).
En pidä siitä, että vieraat ovat meillä kuin kotonaan (käyvät jääkaapilla ja katselevat laatikoihin tai ottavat jotain tavaroita sieltä täältä, lapset pomppivat sohvilla..).
Kengillä ei tulla kävelemään sisälle asuntoon. Ei myöskään lapset.
Kädet pestään tullessa/ennen ruokaa. jnejne..
Jos meillä on vieraita niin en kuitenkaan ala mistään sanomaan jos ei esimerkistä ymmärrä.
-En osta lapsille karkkia kuin poikkeustapauksissa (synttärit), saavat kyllä syödä sitä jos joku tarjoaa.
-Haluan, että vaatteet on valittu toisiinsa sopiviksi.
-Kaupungille ei mennä likaisissa pihavaatteissa.
-Ruokien välillä ei napostella.
-Ruoka syödään aina pöydän ääressä.
-Kengät jalassa ei saa tulla eteistä pidemmälle.
-Nukkumaan mennään hoitoiltoina viim. klo 21.
-Nuorempi ei saa mennä ulos ilman aikuista.
-Lapset saavat katsoa telkkarista vaan Pikkukakkosen ja vastaavia ohjelmia esim. luonto-ohjelmia. Ei mitään räiskintäpiirrettyjä.
-Netissä saavat olla vain rajoitetun ajan kerrallaan.
-Uudeksi vuodeksi en osta ilotulitteita!
-valmisruokia, purkkiruokia, pulivalmisteita.
-että kasvatusvastuu jätetään päiväkodille, koululle yms.
-" paskaduunin" karttamista.
juuri täällä sellaista on, kun en kovin usein täällä hengaile. Mutta:
- Tv:stä vain ylen lastenohjelmia tai omia dvd:itä.
- hampaat pestään aina aamuin illoin
- karkkia vain karkkipäivänä
- säännöllinen päivärytmi
- kunnon ruokaa, sipsejä, eineslihapullia ynnä muuta roskaa ei ikinä
- ulkoilua ja liikuntaa riittävästi (ja yritän näyttää tässä esimerkkiä. Paha vaan että tarhassakin sää näköjään kelpaa syyksi sisälle jäämiseen vaikka olisi vain pieni vesisade tai tuuli. Vaikutteet huomaa jo)
Sen sijaan vaatetuksen ei tarvitse olla mitenkään sävy sävyyn eikä kodin viimeisen päälle puunattu.
sisältönsä perusteella, ja molemmat lapset ovat saaneet niitä. Mikäs niissä on niin huonoa? Tuoteseloste ja ravintokoostumus vaikuttavat hyvältä, harva tekee yhtä terveellistä kotiruokaa. Tietty tuoretta pitää syödä sitten erikseen myös. Inhoan kokkaamista, menen sieltä mistä helpoimmalla pääsen. Jos kokkaan, teen niin paljon että siitä riittää pakastimen kautta useammalle aterialle.
kun päätätte heidän puolestaan kaiken. Milloin katsotaan tv:tä, milloin mennään ulos, milloin syödään...Eihän ne opi tekemään itsenäisesti mitään.
- kaunis käytössä kylässä ja julkisilla paikoilla
- päivärytmin noudattaminen
- ystävällisyys muita kohtaan
ja suojellaan lapsia esim. tv:n vaikutukselta, kaupalliselta lastenkulttuurilta, aikuisten uutisilta, musiikilta ja muultakin aikuisen maailmaan kuuluvalta materiaalilta.