Paljonko menee viikossa ruokaan rahaa?
Itellä menee viikossa 30-50 euroa. Kävin perjantaina kaupassa ja edellä olevalla naisella oli kärry täynnä tavaraa, ja kuulin hinnan joka oli reilu 200 euroa!!!!! Järkytyin, että kuka ostaa yhdessä päivässä yli 200 euron edestä ruokaa!!!!! Käyn itse kerran viikossa kaupassa ja perjantaina ostokseni maksoin vain 49 euroa. Asun yksin, mutta jos perhe elämä tarkoittaa yli 200 euron ruokaostoksia, niin taidan jättää perheleikit väliin. Älytöntä rahan haaskausta. Ei ainakaan yksin asuva voi saada menemään ruokaan yhden päivän aikana 200 euroa. Kai sitten myös syödään se kaikki ruoka ettei nakata roskiin.
Kommentit (127)
Työpaikkalounaat 60€, kahvikassaan 5€. Prismaan 70€ ja Alkoon 20€. Joka toinen viikko lauantaina illallinen ja muutama juoma 100€, eli 50€ siitä. 205€ kertyy. Mielestäni syön hyvin ja terveellisestikin. Töissä lounas on vähän pakollinen juttu.
Ruokaan menee n 120-150€/viikko (ei sisällä satunnaisia ravintolakäyntejä n. 3-4x/kk). Asun yksin, n44, 50kg 170cm, kasvisruokavalio.
Rakastan laadukasta ja hyvää ruokaa. Tykkään kokeilla erikoisia ja haastaviakin kokkausjuttuja. Halvemmallakin pääsisi, mutta ei ole tarvetta tai halua pihistellä. En toisaalta törsääkään itsetarkoituksellisesti.
Vierailija wrote:
Meillä teinipoika syö iltapalaksi litran riisiä, 3 koipireittä ja kysyy, etteikö ole mitään syötävää. Sitten ottaa viisi banaania ja painuu huoneeseensa. Ei meillä wolttipizzoja jaeta.
Tuo on tyttöjen ja poikien ero. Meillä on vain yksi tyttölapsi, niin jäin kokematta nämä teinipojat, jotka syövät kuin hevoset. Minä pystyin tyttäreni kanssa hyvin jakamaan pitsan. Miehenkin kanssa jakaminen onnistuu. Eihän kokonaista pitsaa pysty syömään yksin kukaan muu kuin teinipoika tai raskasta työtä tekevä mies.
Aamiainen kotini lähellä olevassa hotellissa 18€, lounas lounasravintolassa 12€, iltapäiväjahvi ja pulla 5€, päivällinen rescue club 5-10, ja iltapala 5€. Eli noin 45-50€/päivä. Kuukaudessa noin 1500€.
Jag kollar noga kilo- och literpriser då jag handlar. Det är en gammal vana trots att jag väl förstår att det inte spelar någon roll om morot och lök kostar 30 c/kg eller 60 c/kg. Det att paprikan i regel kostar femdubbelt i Finland, raserar inte heller ekonomin, men visst är det störande. Vem stjäl pengarna?
Det man märker är att då man handlar hemma, köper man två rejäla påsar mat för ca. 60 €. Då man har vin och öl med, samt eventuellt något gott till kaffet som är lite starkare, kan 3 - 4 påsar väl kosta 120 €, t.o.m. 180 € i grossen som har maxi påsar. 4 sådana påsar har det trångt i en stor shoppingvagn.
I Finland får man på sommaren två små påsar basförnödenheter för 80 - 120 € och då finns det ingen alkohol i dem. Allt kostar som fan i finska mataffärer och kvaliteten är inte mycket att hänga i julgranen då man läser innehållsförteckningarna. Det simplaste nötköttet som hemma kostar typ 7 €/kg kostar lugnt 23 €/kg i Finland. En runda till Alko ställer en enda fråga: varför försvarar ni det? Varför görs överhuvudtaget inget för att råda bot på dagligvaruoligopolet i Finland? Kan det bero på att andelslaget har vareviga kommunalpolitiker i sin ficka?
Isoja summia menee ihmisillä rahaa ruokaan. Meitä on minä ja neljä teiniä, jotka siis syövät, kuten nuoret syövät, paljon. Ruokakauppaan menee keskimäärin 450e/kk.
Vierailija wrote:
Viiskymppiä viikossa ja ruokkii kolme. Terveellistä ja maistuvaa, teen kaiken itse. En metsästä alennuksia. Harjoitellut jo vuosia niin ei tarvitse edes yrittää. Keitolla ja leivällä pärjää aika hyvin.
Tämä on juuri sitä, kun kukaan perheessä.ei saa syödä kuin keittoa ja lepää, ettei maksa mitään eikä liho.
Vierailija wrote:
Olkaa hyvät, arvoisat rehelliset vastaajat, ja kertokaa nyt ihan tarkalleen, mitä syötte viikon aikana alle 10 eurolla päivässä/henkilö. Siis aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala sekä namuset siihen vielä lisäksi? Lupaattehan, ettette enää valehtele?
10 euroa per päivä, viikossa siis 70€. Meitä kolme teiniä+kaksi aikuista, siis 350€/viikko, 1400€/kk, siis sinun antamallasi summalla.
Meillä ei mene edes ruokakauppaan noin paljoa, vaan noin 250€/viikko, eli silloin siihen sisältyy kissanhiekat, koirannamit, sampoot, dödöt, hammastahnat ja -harjat, satunnaiset lenkkarit, laastarit, paistinpannu kerran kolmessa vuodessa, sukkapaketti pari kertaa vuodessa jne. Talvisin linnunruuat. Käytännössä 70€ citymarketti, 50€ tokmanni ja 120-130€ prisma.
Meillä syödään näin lomaviikolla aamupala/lounas, välipala, lämmin ruoka, iltapala (joku "herkku"), kouluviikoilla teinit syö lounaan koulussa, mutta vanhempien lounas joko kotona tai mukaan otettu kotona tehty eväs.
Aamupala: halpoja jogurtteja, itsetehtyä rahkaa, munakasta tai munakokkelia, voileipää, paahtoleipää, smoothieta tai edellisten päivieän ruokien jämiä tai muroja+hedelmä. Joskus sunnuntaisin brittiaamiainen: paahtoleipää, papuja tomaattikastikkeessa, sieniä, pekonia, munakokkelia ja teetä.
Lounas: jämiä jääkaapista tai salaatti, sosekeitto, munakas tai runsas voileipä (nk. norjalainen lounas). Teineillä saattaa olla pussinuudeleista tuunattu nuudelikeitto+munakassuikaleita.
Lämmin ruoka:
Sushia - riisinä puuroriisi, tav.etikka+suola+sokeri, porkkanaa, kurkkua, graavilohta, katkarapuja ja surimia pakastimesta, tonnikalatäyte (tonnikalaa+majoneesi+soija) + levät, soija, wasabi jne. 10€yhteensä tälle vikolle, annoksia tulee varmaan joku 10 (yhden päivän ruoka+seuraavana päivänä aamiainen tai välipala).
Spagetti ja jauhelihakastike, sen hinta on noin vitosen kokonaisuudessaan (jauhelihakastikkeessa runsaasti kasviksia)
Pitsaa kolme pellillistä 15€, ja siinä on sitten pari pakettia pepperonia, kinkkua, katkarapuja ja erilaisia juustoja jo, sienet naapurin metsästä ilmaisia, tomaattikastike 50 senttiä.
Makaronilaatikko 4 euroa/12 annosta (makaroni maksaa euron kilo, punalaputettua maitoa, punalaputettua jauhelihaa+ mausteita).
Perunamuusia+paistettuja sieniä, perunat omasta maasta, sienet naapurin metsästä. Varmaan joku 2€/koko satsi (voi, maito, suola + punalaputettu ruisleipä+levite).
Juustokakku, jogurttirahkat oli alennettu päiväyksen takia 0,50€/purkki, yhteensä 5€ (marjat omista puskista/metsästä). Lettuja, on punalaputettua maitoa niiden alennushintaisten kananmunien lisäksi. Jauhot saattavat olla normaalihintaisia. Jos on kovin tylsää, leivon mokkapalojakin vielä, se pellillinen ei maksa edes vitosta.
Puoli kilo kasviksia toteutuu aika usein, osa kasviksista on ruuissa, osa lisäkkeinä. Tällä viikolla mm. itsekasvatettuja maisseja (hinta yhteensä 2€, siementen hinta), tomaatteja ja lehtikaaleja. Porkkanat on ostettu (koska JOKU söi mun porkkanat kasvimaalta) ja salaatti on hävikkikorista jotain senttejä. Kesäkurpitsaa on vielä muutama kilo jäljellä, samoin tavallista kurpitsaa löytyy (itsekasvatettuja siis, ja aika ilmaisia koska siemenet on kerätty viike kesän sadosta), myös papuja löytyy joka lähtöön tuoreena ainakin vielä tämän viikon. Hedelminä banaania ja omenaa, ja marjoja pakastimesta.
Eli aamupalat keskimäärin 1€/henkilö per päivä, lämpimät ruuat + kasvikset 2-5 euroa per henki per päivä, herkut euro per henki per päivä. Maksimissaan 7€/päivä. Ja tuo on siis aivan maksimi, viikossa menisi sen mukaan 245€ RUOKIIN ruokakaupassa.
109 vielä täydentää, että olen seurannut kustannuksia jo aikana ennen koronaa, ja koko ajan joutunut tiukentamaan budjettia. Minulla on kuitit kaikista ostoksista (no ei ole, olen kirjannut ostokset exceliin ja sen jälkeen käyttänyt kuitit sytykkeenä puuhellassa tai kaminassa). Tuo on erittäin todellinen kirjaus.
Sillä menee, kellä on varaa. Meillä kahden aikuisen talous ja kyllä ruokakauppaan menee kuukaudessa n. 700 euroa. Emme osta halvinta emmekä laputettuja. Yleensä tulee ostettua sitä mitä mieli tekee hintoja katsomatta. Kassallahan sen sitten näkee, paljonko ne ostokset tekee.
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Meillä teinipoika syö iltapalaksi litran riisiä, 3 koipireittä ja kysyy, etteikö ole mitään syötävää. Sitten ottaa viisi banaania ja painuu huoneeseensa. Ei meillä wolttipizzoja jaeta.
Tuo on tyttöjen ja poikien ero. Meillä on vain yksi tyttölapsi, niin jäin kokematta nämä teinipojat, jotka syövät kuin hevoset. Minä pystyin tyttäreni kanssa hyvin jakamaan pitsan. Miehenkin kanssa jakaminen onnistuu. Eihän kokonaista pitsaa pysty syömään yksin kukaan muu kuin teinipoika tai raskasta työtä tekevä mies.
Teinipojat tuppaa olemaankin semmoisia pullamössöjä.
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Meillä teinipoika syö iltapalaksi litran riisiä, 3 koipireittä ja kysyy, etteikö ole mitään syötävää. Sitten ottaa viisi banaania ja painuu huoneeseensa. Ei meillä wolttipizzoja jaeta.
Tuo on tyttöjen ja poikien ero. Meillä on vain yksi tyttölapsi, niin jäin kokematta nämä teinipojat, jotka syövät kuin hevoset. Minä pystyin tyttäreni kanssa hyvin jakamaan pitsan. Miehenkin kanssa jakaminen onnistuu. Eihän kokonaista pitsaa pysty syömään yksin kukaan muu kuin teinipoika tai raskasta työtä tekevä mies.
109: Meillä on kotona kolme teinipoikaa. Yksi pojista on ylipainoinen, paino nousi jokin aika sitten lääkityksen takia, nyt lääkitys on vaihdettu ja painonnousu loppunut, mutta ei ole laihtunut (ei ollut tavoitteenakaan, koska katsotaan, kasvaako vielä pituutta), kaksi muuta normipainon alarajalla/reilusti alipainoinen.
Tuo normipainoinen syö vähiten, on kasvupyrähdys ohi. Kaksi kolmesta siis syö vakituisesti vadillisen ruokaa.Kun lasken esimerkiksi makaronilaatikon annoskokoa, niin otan siinä huomioon tuon, että se annoskoko on vadillinen, ei pieni leipälautasellinen. Teen laitoskeittiökokoisia satseja ruokaa, perunaa pesen ja kuorin vähintään 2,5kg kerralla muusiin. Soppaa teen vain 5l kattilallisen, koska en pysyt käsittelemään suurempia kattiloita - ainoastaan spagetin keitän 10l kattilassa 1kg kerrallaan.
Aterialla jokainen teini syö ensimmäisen lautasellisen lautasmallin mukaan: puolet kasviksia, sitten puolet pottua/riisiä/pastaa ja loput proteiinilisäkettä, sekä pari leipäpalaa. Sitten seuraavat lautaselliset saa olla ilman kasviksia (mutta usein ottavat niitäkin lisää). Eilen juuri tein ison paistinpannullisen kesäkurpitsaa+paprikaa, ja kuvittelin, että saan siitä näppärästi jatketta lounaalleni tänään. Höpöhöpö, teinipojat kaali senkin pannun tyhjäksi (lisäksi oli maissintähkiä, riisiä ja savulohta sekä ruisleipää).
Tytär asuu omillaan, mutta kotona ollessa syö ihan vertailukelpoisia annoksia noiden kahden suursyömäriveljensä kanssa, on aina ollut suuriruokainen - ja on alipainoinen. En ole huomannut eroa meillä tyttöjen ja poikien välillä, vaan yksilöiden välillä.
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Meillä teinipoika syö iltapalaksi litran riisiä, 3 koipireittä ja kysyy, etteikö ole mitään syötävää. Sitten ottaa viisi banaania ja painuu huoneeseensa. Ei meillä wolttipizzoja jaeta.
Tuo on tyttöjen ja poikien ero. Meillä on vain yksi tyttölapsi, niin jäin kokematta nämä teinipojat, jotka syövät kuin hevoset. Minä pystyin tyttäreni kanssa hyvin jakamaan pitsan. Miehenkin kanssa jakaminen onnistuu. Eihän kokonaista pitsaa pysty syömään yksin kukaan muu kuin teinipoika tai raskasta työtä tekevä mies.
Olen vähän yli 50 kg nainen, 30cm pizza menee helposti. Ja jälkkäri päälle jos on vaikkapa juhlan aihetta. Yleensä yksin ostan kaksi pizzaa, toisen syön illalla ja toisen seuraavana aamuna aamupalaksi.
Pellilinen pizzaa ei kyllä onnistu alle 20 euron.
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Minulla menee kauppaan 20 euroa viikossa ja sillä rahalla ostan aamupalan, välipalan, päiväruoan, välipalan, iltaruoan ja iltapan joka päivälle.
Eli 42 ateriaa viikossa 20 eurolla. Uskokoon ken tahtoo. Entäs pesuaineet, vessapaperit yms
Lue kysymys.
Vai syötkö vessapaperia ja juot pesuainetta?
Mulla menee yksin asuvana noin 80-100e viikossa ruokakauppaan, sisältää tosin wc- ja talouspaperin, pesuaineet, jne.
Hyvä ruoka on yksi elämän harvoista iloista, eikä sitä koskaan tiedä milloin kupsahtaa niin aion kyllä nauttia ruoasta ihan näin opiskelijanakin. Säästän sitten muusta.
Esimerkkinä tämän päivän ruoat:
Aamupala: paahtoleipää jossa päällä maapähkinävoita ja banaania, suklaanmakuinen proteiinirahka (juu tiedän etteivät ole terveellisiä)
Lounas: täytetty patonki ja jokin hedelmä
Päivällinen: karjalanpaistia ja puolukkasurvosta
Iltapala: rahkaa jossa mansikkaa ja jotain hedelmää, yleensä kiiviä ja/tai päärynää
Vierailija wrote:
Pellilinen pizzaa ei kyllä onnistu alle 20 euron.
Miksi ei onnistu? Perustele. Näytä laskelmat.
Alle 20 euron pitsa:
Xtra vehnäjauhot 0,99€/2kg
Kotimaista rypsiöljy 450ml 2,19 €
Tuorehiiva 50g leivinhiiva 0,22 €
Meira Ruokasuola jodioitu 1kg 1,09 €
Xtra tomaattimurska 400g 0,37 €
Valkosipuli ~0,32 €
Meira Mustapippuri rouhittu 27g 1,09 €
Snellman Pepperoni viipaloitu 100g 2,55 €
Rainbow Chalkidiki kreikkalaiset kivettömät oliivit 350/185 g 1,25 €
Rainbow 200g pekonisuikaleet 1,49 €
Rainbow 1 kg kermajuusto 5,99 €
Xtra oregano 25 g 1,45 €
Yhteensä 19,00€ paikallisessa Prismassa
Tosin, yhteen pelliliseen pitsaa ei mene kahta kiloa vehnäjauhoja, puolta litraa öljyä, kiloa suolaa eikä edes kiloa juustoa. Yhdellä hiivapalalla saa kaksi pellillistä taikinaa, ja oliivit voi vaihtaa vielä kinkkusuikaleisiin, jolloin täytteetkin riittävät varmasti kahteen pitsapellilliseen - sitten on mennyt jo tasan 20 euroa rahaa. Silti jää yli vielä jauhoja, öljyä, juustoakin ehkä, oreganoa ja mustapippuria sekä suolaa. Ostamalla mausteet tokmannilta 0,59€/pussi, saa vielä lisää käyttörahaa 1,36€, eli sit voi ostaa sen oliivipurkin ja palvirouhetta.
(huom. tämä on pitsaa, ei pizzaa)
5 henkinen perhe, max 150e/viikko budjetti. Useimmiten ruokaan menee kuukaudessa sellainen vajaa 500e, ja perheeseen kuuluu 3 teiniä.
Jos haluan säästää, leivon itse leivät ja teen pizzat jne itse. Riisi, pasta ja peruna -ruuat ovat edullisia, ja kauden kasviksia käyttämällä ruokavalio pysyy terveellisenä ja monipuolisena.
Desi keitettyä riisiä on yksivuotiaalle pääruuan lisuke. Ihan tavallinen mies syö sen 4-5 desiä ja päälle soosin, salaatin, protskua ja leipää. Neljän hengen perheessä kun teemme nistipataa, siihen laitetaan 2pss makaronia, 600g jauhelihaa, juustoraastetta jos on, sipuli ja vielä 30-50g voita. Kaikki menee ja muutama desi ketsuppia päälle. Jälkkäriksi litra jätskiä.