´´♥``HELMENKANTAJIEN JOULU´´♥``
Kommentit (11)
[size=3][b][color=red]OIKEIN RAUHALLISTA JOULUA KAIKILLE HELMENKANTAJILLE!![/color][/b][/size]
Maaret(ti) & örppänä [color=red][size=2]&hearts[/size][/color] (rv34+1/34+6)
Tämä helmenkalastaja sai juuri siivouksen tehtyä, en mitään viikkosiivousta erikoisempaa tehnyt tänä(kään) vuonna, imuroida pitää kuitenkin joka päivä niin ei ehdi pölyttymäänkään :) Nyt hieman supistelee, joten ajattelin istahtaa tähän hetkoksi.
Anoppikin jo soitteli että mihin aikaan meinataan huomenna tehdä mitäkin.. olisi mukava vain löhötä kotona mutta pakkohan se on kierrellä sukulaisia- kaikki ovat ostaneet taas leluja meidän pikkuneidille ja ne ei kohta mahdu mihinkään! Huone on jo nyt täynnä leluja lattiasta kattoon.. :/ Mutta, onpahan millä leikkiä :) ...
Joku soitteli tänään meidän kakkos/kolmosautosta lehti-ilmoituksen perusteella, joskos sen saisi myytyä piakkoin kun heillä oli akuutti autontarve ja kriteereinä lähinnä iso takakontti. Olisi mukava saada se myytyä, tulisi hieman joulurahaa :) Olisi kiva aloittaa uusi vuosi hieman rahaa takataskussa, minäkun olen hirveän innokas sisustamaan joten mies pitäisi laittaa ' kirstunvartijaksi' .. ;)
Mutta nyt tuli ihan aiheen vierestä taas, eipä muuta kuin kaikille oikein hyvät joulunalut ja tulkaahan kertoilemaan kuulumisianne muutkin kun joulukiireiltänne ehditte! :)
H 33+3
Rentouttavaa ja lämminhenkistä joulua vaan minunkin puolestani kaikille helmikuisille ja muillekin tietysti!
Sain lahjat tehtyä ja paketoitua eilen. Tänä vuonna budjetti oli pieni, mutta kaikki sukulaiset saavat kuitenkin pienen muiston, kun ovat auttaneet meitä paljon tulevan vauvan tavaroiden kanssa ja muutenkin. Olemme siis kaikki isommat tarvikkeet saaneet lahjarahoilla ostettua. Huomenna menemme sitten äitini luokse perinteiselle jouluaterialle. Sinne tulee koko minun puoleni pieni suku. Tänä vuonna ensimmäistä kertaa ei tule pukkia, mutta ensi vuonnahan se täytyy taas sitten jo tilata. :)
Joulupäivänä lähdemme ilmeisesti sitten käymään anopin luona Nokialla ja tapaninpäivänä miehen isän luokse Espooseen. Eli kyläiltäviä riittää.
Minäkin sain huuto.netissä myytyä tarpeettomat tavarat. Kivaa! Omaan napaan ei sen ihmeempiä. Hieman on ilmeisesti alkanut närästää ja tulee huono olo helpommin kuin aiemmin. Mutta se kuuluu asiaankin kai, kun alkaa raskaus olemaan jo näinkin pitkällä. Harmittaa, kun en saa syödä joulupöydästä suurimpia herkkujani eli mätiä ja graavilohta, mutta ensi vuonna sitten senkin edestä. Ja onhan siellä toki paljon muutakin ihanaa. Toivottavasti ei ala hirmuisesti närästämään, kun syön kuitenkin paljon huomenna. :)
Jouluterveisin,
Jolanda + koukkis rv 32
Minäkin pyrähdin vielä koneella käymään.. Täälläkin rupeaa pikkuhiljaa olemaan jo joulumieltä.
Käväisin äsken lähimmässä kauppakeskuksessa. Älyttömästi ihmisiä vielä liikkeellä. Sai oikein katsoa että mahtuu varmasti mahan kanssa kulkemaan pienistä väleistä, ei tee nykyään hirveesti mieli tunkea ihmis massoissa.
Lindeksillä oli kaikki vaatteet huomiseen asti -30% ja löysin sieltä pömppikselle 50 cm bodin, varmistan ettei toinen huku ylisuuriin vaatteisiin heti synnyttyä :) Ja ostin itselle muutamat alushousut, synnytyksen jälkeen pidettäviksi, kun normaalisti käytän vaan stringejä, eikä niitä varmasti pysty heti käyttämään synnytyksen jälkeen.
Hennalle pidetään peukkuja pysytyssä että saatte pian auton myytyä ja pääset sisustelemaan kotia :)
Huomenna tulisi mies kotiin joulunviettoon sekä mun vanhemmat. Täällä innolla odotellaan jo huomista seuraa ja toki ihani jouluruokia.
Supistelu vapaata ja maisutvaa joulua kaikille..
t.oona+pömppis 34+2
Liian nopea tuon entterin kanssa...
Äitiyspakkauksen sain tänään postista sattumalta, kun kävin ostamassa joulukukkia. (meillä posti siis kukkakaupan kanssa samassa) Se tietysti piti käydä läpi heti ja istuttaa mieskin niitäkatselemaan, vaikka muutakin hommaa olisi ollut :)
Nyt odotellaan esikoisen kanssa joulukuusta. Mies etsii varastoista kuusenjalkaa...on kesällä muuttoa tehdessä työnnetty jonnekin...
Toivottelenkin nyt sitten oikein rauhallista ja rentouttavaa joulua kaikille kanssasiskoille!! Tietokone menee meillä pariksi päiväksi " pannaan" , joten kuullaan taas pyhien jälkeen!
Halein, Pessi80 rv31
Puuro uunissa ja kaikki hyvin. Pakko oli kuitenkin tulla vielä pistäytymään. Viime yö meni sängyssä pyöriessä, Mutta nyt joulun viettoon ja tietokone nurkkaan. Oli pakko ottaa se tuolta nurkasta pois kun huomastin et kamerassa on muistikortti täynnä, joten tyhjennys hommiin piti sitten ruveta heti ettei käy illalla köpelösti!
Tarkistakaahan digikameranne patterit/akut ja että tilaa löytyy, jottei jää harmittamaan kun ei pukista saakaan kuvia!
T. kolomonen ev 30+6
Piti tulla ihan toivottelemaan vielä tässä pikaisesti! Tortut sain vasta valmiiksi ja kohta tulee äiti isäpuolen kera kahvittelemaan. Illemmalla sitten syömään, onneksi itse välttyy kaikelta kokkaukselta.. :)
Rauhallista Joulua ja muistakaahan syödä masut entistä pulleammiksi ;)
Toivottaapi,
H 33+4
Hyvinkö on mennyt kaikilla joulut? Me ollaan syöty kauheesti ja oltu perheen kesken. Oli kutsuttu sukulaisiinkin 80 km päähän mutta päätimme että tänä jouluna ei lähdetä mihinkään. Musta on ainakin tosi rasittavaa istua autossa kun supistaa eikä saa hengitettyä. sukulaisissa menisi puoli joulua. Kun kerrankin mieskin on oikeesti läsnä kotona eikä tee mitään opiskeluesseitä kuten usein vapaa-ajalla (koska opiskelee työn ohessa jatkotutkintoa) niin otetaan siitä kaikki irti.
Ollaan pelattu tyttären saamaa Afrikan tähteä, vanhemmat vähintään yhtä innokkaasti kuin lapset!
Ja aattona vetäsin yhden joulutortun sekä pari suklaata + illalla luumujälkiruokaa pienen annoksen sillä seurauksella että etoi koko jouluyön. Näköjään en kestä sokeria edes pienempiä määriä nyt. Tulipa testattua... Ja kyllä maistui hurmaavalta rasvattomien rahkojen jälkeen!
Joulun jatkoja!
Heinä 34+1
Leppoisaa Tapaninpäivää!
Täällä Espoossa on kurakeli jälleen, vaaleakarvaisen koiran ulkoiluttaminen on kivaa tällaisessa talvessa... pesulle joutuu viemään kolme kertaa päivässä ja mahan kanssa kyyristely kylppärissä ahdistaa.
Jouluaattona meillä oli miehen lapset, joulupukki käväisi ja miehen vanhemmat oli syömässä. Tulipa syötyä paljon kevyemmin kuin normaalina jouluna, kun mädit ja lohet ja homejuustot ja viinikin melkein jäi väliin. Itseä se ei haitannut niin paljon, mutta anoppi voivotteli ihan koko ruuan ajan että " voi voi kun et voi syödä ja sinä jäät nyt nälkään ja etkö ihan vähäsen voi maistaa..." ja vielä " ei silloin aiemmin ollut näin tarkkaa, kyllä sai syödä, onkohan liiankin tarkkaa tollanen kieltäytyminen..." pikkusen alkoi ärsyttämään!
Nyt on kevyemmästä syönnistä huolimatta kilo enemmän painoa ja siltä tuntuukin, ähkystä toipumaan sitten huomenna töihin ja illalla tutustumaan Tammisaaren synnärille. Sinne olisi tarkoitus suunnata sitten tositoimiin, jos ei mitään akuuttia ilmene.
Mukavaa pyhänjatkoa!
eli Rauhaisaa Joulun jatkoa kaikille helmiksille ja toki muillekin !
Meillä oli ollut tosi kilttejä lapsia, kaikki saimme paketteja ja vieläpä hyötypaketteja niiden leluisten lisäksi, mikä on aina mukava juttu. Poika on sormet rakoilla nyt pari päivää vinguttanut uutta pelikonettaan ja pelejään sekä silmät sikkurassa kytännyt uusia leffojaan - näissä merkeissä jopa nukkui viime yön sohvalla.
Huomenna pitäisi taas pikku hiljaa palata arkeen ja jatkaa miehen uuden yrityksen asioiden laittamista kuntoon, jotta saamme heti vuoden vaihteen jälkeen toiminnan käyntiin suunnitelmien mukaisesti. Jännä nähdä, kuinka paljon nyt välipäivinä firmoista tavoittaa väkeä, jotta asioita saa hoidetuksi, vai ovatko kaikki ottaneet vapaata ja jatkaneet joulunviettoaan.
Vauva on viime päivinä ollut todella aktiivinen, mutta ihmetyttää, minkälaisessa asennossa se oikein köllöttelee, kun suurin osa liikehdinnästä tuntuu navan molemmin puolin samassa vaakalinjassa. Ruokaa on joulun alla ainakin tullut riittävästi, ja pakko myöntää, että olen syönyt myös jonkin verran niitä kiellettyjen listalla olevia (mm. mätiä), mutta en ajatellut ottaa siitä turhia paineita kannettavakseni. Tämä vauva näyttää olevan samanlainen yöihminen kuin äitinsäkin, sillä kaikkein aktiivisin meuhkaamisvaihe on klo 01-03, jolloin minäkin normaalisti olen vielä hereillä. Nyt kun vielä keksisi, millä hillitä jatkuvaa närästystä, olisi asiat oikeastaan melkoisen hyvällä mallilla !
Hyvää Joulunjälkeistä elämää kaikille !
kirsi-mama rv 32+6
Nostelin vähän tuota esittelylistaakin, kun oli jo niin kauas ehtinyt.
Kummasti tää kone ja tää palsta vetää mua tähän näin aamuisin. Puoliunessa kun ei pystyssäkään meinaa pysyä, ni tähän on hyvä istahtaa. Esikoinen kattelee lasten ohjelmia, tänään niitä riittääkin enempi, hyvä jos aamupalan saa syötyä jossain välissä.
Eilen esikoinen kävi miehen kanssa hakemassa kuusen, kävivät jo aiemmin tällä viikolla valikoimassa kuusen, mutta tietty joku oli ehtinyt sen jo viedä! =( No, hieno on tämäkin kuusi, ja eilen se jo koristeltiinkin. =)
Tänään illalla mennään jouluaterialle sukulaisen luo, siellä onkin puolet miehen suvusta, joten tulee niitä aina näin kerran vuodessa nähtyä - ihan sopivasti. Huominen - Aatto - saadaan ilmeisesti olla ihan perheen kesken kotosalla, ja pukkikin käväsee jossain vaiheessa. Tosin vieläkin on muksujen yhteinen paketti paketointia vailla, mut eiköhän sen jossain välissä sais vaivihkaa paperiin kääräistyä.
Pikku päänsärkyä meinaa pukata - toivottavasti aamupala ja multi vita auttaa! Niitä supisteluja oli kyllä eilen miltei jatkuvasti (kivuttomia, vatsa kovana), toivottavasti tänään olisi vähän edes parempi päivä supistelujen osalta. Pitää vaan yrittää ottaa vähän jo rauhallisemmin, mutta kun se ei vaan ole niin helppoa, kun on nuo kaks muutakin pikku ipanaa..
No mutta, nyt aamupalalle. [color=red]Oikein Leppoisaa Joulua Kaikille! =) [/color]
Minni & [color=teal]Mulperi [/color]31+5