Luumurahkan ohjetta kenelläkään?
Siis sellaista, johon tulee kermavaahtoa, rahkaa ja luumuhilloa :)
Kommentit (7)
Lähinnä siis kerman ja rahkan suhdetta hain. Aika tyhmä kysymys, myönnän *sekopäisenä vauvan valvomisesta* Ajattelin laittaa siihen vauvan sokeroimatonta luumua, kuten viimekin vuonna.
ap
Tuo vauvan sose voisi siis olla parempaa kuin hillo...
Keitän pussillisen luumuja pehmeiksi ja vesi saa imetyä luumuihin, tehosekoittimella mössöksi tai veitsellä paloiksi. (Keitettäessä mausteeksi kanelia jauhettuna tai kanelitanko ja sitruunanlohkoja, jotka poistetaan ennen murskaamista.)
Sitten työstät jatkon tavallisen rahkan tapaan. Lisäät sokeria tarpeen mukaan. Jos et keitä luumuja niin tuota vauvasosetta sitten, tosin siinä on liikaa vettä mukana on ikäänkuin kiisseliä.
Torttutäytteistä ei kannata tehdä ovat liian makeita.
(Voit maustaa konjakilla)
Vierailija:
Keitän pussillisen luumuja pehmeiksi ja vesi saa imetyä luumuihin, tehosekoittimella mössöksi tai veitsellä paloiksi. (Keitettäessä mausteeksi kanelia jauhettuna tai kanelitanko ja sitruunanlohkoja, jotka poistetaan ennen murskaamista.)Sitten työstät jatkon tavallisen rahkan tapaan. Lisäät sokeria tarpeen mukaan. Jos et keitä luumuja niin tuota vauvasosetta sitten, tosin siinä on liikaa vettä mukana on ikäänkuin kiisseliä.
Torttutäytteistä ei kannata tehdä ovat liian makeita.
(Voit maustaa konjakilla)
Kielenpäällä tuntuisi sopivalta ajatukselta.
en laita sokeria ettei tule liian makeaa.
Ihanko oot tosissasi?