Auttakaa minua, olen niiiiiin epätoivoinen tämän sokerikoukun takia! :( Miten ihmeessä voin lopettaa sokerin syömisen, kun jo kahden tunnin yrittämisen jälkeen olo on hirveä ja päänsärky sumentaa näön?!!?!
Uskallan tunnustaa, että olen ihan itse lihottanut itseäni viime vuosien aikana 55 kiloa. Ylipaino on aiheuttanut minulle jatkuvaa nälkää jota olen lääkinnyt sokerilla ja nyt olen aivan hitonmoisessa sokerikoukussa. :(
Tänään yritin TAAS aloittaa sokerilakkoa, mutta kahden tunnin jälkeen oli pakko tuhota iso karkkipussi ja huuhtoa se alas sokerilimulla, koska meinasin kuolla siihen sokerittomaan oloon. Nyt olo helpottaa, mutta masennus pukkaa päälle... :(
Miten ihmiset ovat päässeet sokerikoukusta irti? Vai onko tämä loppuelämän piina?
Kommentit (52)
Korvaa sokeri terveellisillä hiilihydraateilla, kuten kaurapuurolla ja kokojyväleivällä. Päänsäryt loppuvat nopeasti, kun elimistö tottuu valmistamaan itse sokeria hiilareista.
Sun pitää vaan sisulla vierottaa itsesi niinkuin narkkari, alkoholisti tai nikotinisti tekee. Luuletko, ettei ne meinaa kuolla niihin vieroitusoireisiin? Kaksi viikkoa niin helpottaa! Syö paljon proteiinipitoista ruokaa ja rasvaa alkuun, niin ei tule niitä hiilarinousuja ja -laskuja. Tsemppiä vaaditaan, oletko valmis siihen?
Ei pidä kotonaan mitään sokerista, ja kun tulee sokerinhimo niin ostaa vaikka 70% tummaa suklaata, hedelmiä, kuivattuja hedelmiä, rusinoita.
Lopetin sokerit enkä laihtunut yhtään kyllä syömishimoinen syö sitten mitä tahansa. Ihan turha lopettaa.
Vierailija kirjoitti:
Sun pitää vaan sisulla vierottaa itsesi niinkuin narkkari, alkoholisti tai nikotinisti tekee. Luuletko, ettei ne meinaa kuolla niihin vieroitusoireisiin? Kaksi viikkoa niin helpottaa! Syö paljon proteiinipitoista ruokaa ja rasvaa alkuun, niin ei tule niitä hiilarinousuja ja -laskuja. Tsemppiä vaaditaan, oletko valmis siihen?
Pas kat ne ramppaa korvaushoidoisaa hakemassa sokerinsa silti osa vapisee vielä viikkojenkin päästä ja osa vain jatkaa valtion maksamaa narkkausta vetämällä ne hihaan
Miten pystyt nukkumaan? Vai heräätkö öisinkin kahden tunnin välein mussuttamaan karkkia?
Narkit ja juopot voi siirtyä syöpötteleen mut mihin addiktion suursyömärit vaihtaa noihinko.
Mulla pieni antibiootti on auttanut, mutta eihän se terveellistä ole.
Eli suolistossa kasvaa sellaisia bakteereita, jotka elävät sillö ruualla, mitä syöt. Kun syö paljon sokeria, ne bakteerit lisääntyvät, jotka tarvitsevat sokeria. Sitten kun sokeri loppuu, ne alkavat vaatia ihmistä hankkimaan sitä lisää, jotta eivät kuolisi. Sitä koukkua on vaikea vastustaa.
Sama terveellisen ruuan bakteereilla, on helpompi syödä terveellisesti, kun on syönyt jo aiemminkin ja suoliston bakteerikanta tukee sitä.
Antibiootti tappaa bakteerit suolistosta, mikä on tavallaan ollut mulla alku terveelliselle syömiselle. Kuuria ei pidä tietenkään syödä muuten vain, vaan vain, jos tarvitsee tulehdukseen, koska on siitä haittaakin.
Vaihtoehtoisesti voi vaan alkaa syödä terveellisemmin ja jättää pois sokerin, ja pysyä siinä tahdonvoimalla muutaman viikon, niin alkaa helpottaa. Kyllä sen bakteerikannan voi saada vaihdettua siis pelkällä ruuallakin, mutta tarvitaan kovempi itsekuri.
Et osta mitään sokeria sisältävää kotiin ja syöt vain kunnollista ruokaa. Samantein kaapeista kaikki sokerit roskiin ja kauppaan hakemaan kunnollista ravintoa.
Vierailija kirjoitti:
Narkit ja juopot voi siirtyä syöpötteleen mut mihin addiktion suursyömärit vaihtaa noihinko.
Liikuntaan. Usko tai älä, kunnon hikitreeni ja sen jälkeinen olotila koukuttaa myös. Se vaan vaatii hieman aikaa ja sisua mutta sitähän harvalla enää löytyy...
Kaks viikkoa ja fyysiset oireet helpottaa. Sen jälkeen sulla on koko ajan yhtä hyvä olo kuin nyt sillä hetkellä kun sä ruokit sun addiktiota. Eli huomattavasti parempi elämä kun et jatkuvasti joudu kärsimään vieroitusoireista. Sokeri ei siis millään tavalla paranna sun elämää tai lisää siihen nautintoa vaan ainoastaan vie nautinnon ja aiheuttaa kärsimystä. Joko sä kärsit vieroitusoireista tai sitten sorrut ja tunnet häpeää. Sen sijaan että ajattelisit joutuvasi luopumaan jostain, iloitse miten olet saamassa jotain: nautinnollisen, mukavan ja hyvinvoivan elämän. Kannattaa lukea vielä Allen Carr kilot kuriin-kirjan (löytyy useimmista kirjastoista). Tämän herran kirjat ok auttanut mut eroon niin tupakasta kuin ylipainostakin. Ilman sitä niin kutsuttua itsekuria.
Itse olin todella pahassa sokerikoukussa teinivuodet-parikymppiseksi, kaikki laihdutusyritykset epäonnistui.
Lopulta kokeilin atkinsin dieettiä ja korvasin makeat herkut esimerkiksi juustoilla mistä tykkäsin, tai täysmaitoon tehdyllä laimealla kaakaolla + loraus kermaa. Sokerinhimo katosi kokonaan parissa viikossa eikä ole vieläkään yli 10v jälkeen palannut. Reilu 20kg lähti niin äkisti että tajusin tilanteen vasta kun oma äiti ei heti tunnistanut naamasta. :D
Itselläni oli kyllä syömishäiriötä tuossa mukana (bulimia) mutta halusin silti sanoa että vaikka olisi lukuisia epäonnistumisia vuodesta toiseen niin tilanne voi muuttua jos sen kynnyksen yli pääsee.
Ei ollut pakko. Syöt omenan tai pienen kourallisen pähkinöitä ja Odotat! Vähän ajan päästä vatsa rauhoittuu kun hoksaa saaneensa käsiteltävää.
Suo kunnolla ruokaa, syö rasvaa. Ihmiset välttävät rasvaa yli kaiken ja sen seurauksena nälkä on koko ajan, heikottaa ja mutustellaan herkkuja. Itse olen syönyt nyt vähähiilihydraattisesti viisi viikkoa. Syön voita, oliiviöljyä ja kookosöljyä paljon eikä tee mieli mitään herkkua.
Niin mitä? Onko sinulla verensokeriarvot ok? Mene lääkäriin.