Kävin markkinoilla ja järkytyin hinnoista
Täällä on meneillään 4 päivää kestävät kansainväliset suurmarkkinat, joissa yleensä käy kymmeniä tuhansia ihmisiä. Niin kävin minäkin ja järkytyin hinnoista: ranskalainen nougat, 89 euroa kilo, italialaiset keksit, 69 euroa kilo, 4 maun italialainen jäätelöannos 15 euroa, koristeltu donitsi 6,99 euroa jne. Olisin luullut että noilla hinnoilla ei kauppa kävisi, mutta olin väärässä, siellä oli pitkät jonot lähes joka kojuun. 5 euroa maksavia bretzeleitä jonotti niin paljon porukkaa että ne oli myyty ennen kuin oli tiskiin ehditty laittaa, eli kuumana suoraan pussiin ja asiakkaalle. Myös 15-20 euron hintaiset ruoka-annokset näkyivät tekevän kauppansa.
Itse ostin vain kukkia, ne oli ihan kohtuuhintaisia, esim. 2 suurta ruusukimppua maksoi 10 euroa. En todellakaan maksa kekseistä 69 euroa kilo, kun eivät ole erityisen hyviä ja vastaavia saa Lidlin Italin viikoilta muutamalla eurolla pussillisen.
Kommentit (182)
Nettotulot ovat loppujenlopuksi Suomessa melkein kaikilla melko heikot (kiitos tasapäistävälle verotukselle). Ihmettelen tosiaan ihmisten halua maksaa melko kovia hintoja kahviloissa ja markkinoilla. Ilmeisesti osa ei hirveästi laita rahaa säästöön.
Tummien miesmyyjien tuoakanpoltto epmiellyttävää. Sitte näpräävät ruokamyymisiä.
Hinnat puuttuu vaatteista ja hatuista. Pärstiksen perusteelka sitte mennään.
Ne fudget maksaa 34,95 kilo, ei 69. Tosiaan painavia karkkeja, muutaman kun ottaa niin painavat monta sataa grammaa.
Netissä englantilainen valmistaja myy noita samanlaisia noin 12 puntaa 2 kiloa. Aikamoinen kate siis kyseisillä makeisilla...
Tämmösta se on markkina talous, toista se on sosialismi.
Vierailija kirjoitti:
On siellä tuotteita, joita ei muualta saa.
Esim. nuo fudget, niissä makuvaihtoehtoja enemmän.
Ja jonain vuonna italialaista jäätelöä, jota ei voi edes verrata mihinkään.
Lisäksi vaatteita ja koruja, joita ei ole kaupoissa.
Kiva vaikka vaan katsoa.
Jokaisessa isommassa kaupungissa on italialaisen perheen pitämä gelatokahvila, jossa artesaanigelato tehdään joka päivä paikan päällä, on taatusti tuoretta ja maistuvaa. Erona vain se, että maksat siitä 5e kolmen maun annoksesta, kun kansainvälisilä markkinoilla pulitat tehdasgelatosta 15e.
Täälläkin oli joskus tuollaiset markkinat. Ei oikein hygieniä vakuuttanut, en ostanut mitään. Samoilla hanskoilla rahaa ja ruokaa käsitellään...
Joillekkin on hienoa käydä markkinoilla eikä siellä katsella kilohintoja kun on ylimääräistä rahaa törsätä. Sama toreilla kun peruna, samassa pellossa kasvanut peruna maksaa 10e/ kg niin sen täytyy olla paremman makuista ja ihan erilaista kuin saman pellon peruna jättimarketissa n. 2e/ kg 🤣
Ihmisille annettava mielikuva tuotteesta maksaa. Joku koju myyjä ostaa ihan samoja tuotteita tuottajalta mitä saa jättimarketista yli puolet halvemmalla. Mistään ei tiedä onko se tuote edes luomua tai onko edes kotimaista. Kilo hinta vaan on ihan tähtitieteellinen.
Samoin en mene kalamarkkinoille syömään 100-200 euron kilohintaista kalaa.
Rainbow n.700g-1,5kg savustettu ruodoton kirjolohifilee, vakuumipakattu
Kaikki Rainbow-tuotteet
~17,43 €
24,90 €/kg
https://www.s-kaupat.fi/tuote/rainbow-n700g-1-5kg-savustettu-ruodoton-k…
Tämä on herkkuamme ja ostamme aina juhlapyhiksi ja jos on tarjouksessa alle kadellakympillä.
Ainahan ne hinnat markkinoilla on katossa. Sinne pitää kuitenkin matkustaa, maksaa jotain järjestelyistä ja mahdollisesti hommata majoitus, jos ei ole asuntoautoa, kai noilla yleensä tosin on. Mahdolliset palkat vielä päälle. On niiden katteiden oltava aika korkeita. Esim jostain Helsingin Joulumarkkinoilta ei oikeastaan mitään kannata hinnan perusteella ostaa. Jos hinta ei häiritse, niin mikäs siinä.
Pari huomiota itselläni: Pikkuleipäkojulla oli käsidesipullo tuotteiden vieressä. Kuittia tarjottiin monestakin kojusta.
Ei kannata ainakaan köyhän mennä sinne tuhlailemaan jos on tiukka budjetti.
Meillä ei nyt enää ole enää tiukkaa mutta emme siltitikään käy ostoksilla kilo hintoja katsomatta kun se tuntuisi ihan turhalta tuhlailemiselta. Jättimarketista saa ihan hyviä herkkuja paljon halvemmalla.
Järkyttävän hyvänmakuinen siikli peruna ei maksa lähellekkään niin paljoa kun toreilla saaden puolet halvemmalla.
Ei huvita niiden palkkoja kustantaa yli hinnoitetuilla tuotteilla.
Vierailija kirjoitti:
Ainahan ne hinnat markkinoilla on katossa. Sinne pitää kuitenkin matkustaa, maksaa jotain järjestelyistä ja mahdollisesti hommata majoitus, jos ei ole asuntoautoa, kai noilla yleensä tosin on. Mahdolliset palkat vielä päälle. On niiden katteiden oltava aika korkeita. Esim jostain Helsingin Joulumarkkinoilta ei oikeastaan mitään kannata hinnan perusteella ostaa. Jos hinta ei häiritse, niin mikäs siinä.
Ja jos kerrankin on käynyt jollain eurooppalaisella joulutorilla/markkinoilla, ei paljon Helsingin joulumarkkinat anna. Helkkarin köyhää, mutta silti kallista.
Kävinpä kiertelemässä markkinat läpi, mitään en ostanut, koska ei siellä myyty mitään minua kiinnostavaa ja hinnat oli korkeita.
Sen huomion tein, että Lidlin spray-kermavaahdon lisäksi nuo lettu- ja vohvelikojut käyttää myös Lidlin hilloja! Ainakin osa käytti myös Lidlin jauhoja ja kahvia (vain 2,50 kuppi). Osa kastikkeista oli Menu-merkkisiä mitä tukuissa myydään, joillain oli lisäksi Pirkan kastikkeita. Että sellaisia "eurooppalaisia makuja" tarjolla! Olisin luullut että edes hillot ja kastikkeet olisi ollut ranskalaisia (kun ranskalainen se koju on olevinaan), sillä oman havainnon mukaan hillot maistuu joka maassa vähän erilaiselle. Ei tuossa kojussa muuta ranskalaista tainnut olla kuin ne myyjät, jos nekään nyt ranskalaisia oikeasti on.
Joku kysyi aiemmin mitä rullapullat maksoi. 7 euroa kappale, 12 euroa kaksi. Jos haluaisit käyttää vitosen markkinoilla, niin voisit ostaa vaikka sellaisen vartaan jossa on muutama viinirypäle (ehkä 6-8) suklaalla kuorrutettuna ja puutikkuun laitettuna! Aikamoinen hinta suklaalle ja viinirypäleille. Vähän kalliimpi oli suklaalla kuorrutettu puolikas päärynä jolle oli tehty korvat ja silmät, näytti joltain hiireltä. Onhan noissa hommaa näperrellä, mutta on kyllä suklaalla ja hedelmillä hintaa. Jos haluat jotain kalliimpaa, niin sieltä löytyy myös juustoa hintaan 79 euroa kilo....
Tai jos kaipaa kunnon krääsää, niin miten olisi pyramidi ja faarao? Sellainen oikein muovinen kullankimalteva pahimman laadun krääsä matkamuisto. Ymmärrän että niitä myydään Egyptissä turisteille, mutta kuka ihme niitä Suomessa markkinoilta ostaa, ja ennen kaikkea miksi??? Olisin luullut että Egyptistä voisi tuoda myyntiin jotain kunnollista tuotettakin.
Taidan käydä lidlin paistopisteella vaan tänään ja kahvit kotona.
Ollut aina vähän huono omatunto, kun ei ole mennyt niille markkinoille kokeilemaan jotain leivosta vaikka. Mutta ilmeisesti en sitten menetäkään mitään.
Oliko siellä mitään tyylikkäitä koruja? Kaikki käytti värikkäille riippuville virityksillä mitä näin.
Hei myydäänkö noilla markkinoilla hollantilaisia kukkasipuleita? Ihan niinkuin joinain vuosina ois ollu ja joinain ei 🤔
Vierailija kirjoitti:
Oliko siellä mitään tyylikkäitä koruja? Kaikki käytti värikkäille riippuville virityksillä mitä näin.
Riippuu siitä mikä sinusta on tyylikästä. Koruja oli myynnissä useammallakin kojulla, jotkut myyntikojut oli sen verran pieniä että saattoi jäädä huomaamatta. Yhdessä kojussa myytiin koruja joissa aitoja kukkia oli valettu ilmeisesti hartsiin. Ihan kivan näköisiä, jos sellaisista pitää.
Ens viikolla menen markkinoille hintoja pöyristelemään. Fudgeja olen perinteisesti ostanut ja syönyt jotain. Joskus kengurupihviä ja joskus fish and sipsiä. Mitään tuliaisia en yleensä osta. Kuningatar Elisabeth- mukin ostin aikoinaan ja siitä tarjoan vain arvovieraille kahvit. Ehkä presidentille.
Oikein juntti kun "ulkomaalainen" on ihan mätää,
ja hei pelle Lidlussä on ihan yhtä paljon kotimaisia elintarvikkeita kun jossain k-kaupassa.