IS: Ex-kansanedustajat ilman töitä katso, ketkä nostivat sopeutumisrahaa kesäkuussa
Sopeutumisrahaa maksetaan myös tusinalle ex-kansanedustajalle, jotka ovat olleet eduskunnassa ja kansanedustajana viimeksi vuonna 2019, 2015, 2011 tai jopa vuonna 1999.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009740973.html
Tuleeko Sannilta & co. kommenttia?
Kommentit (14)
Sopeutumisrahaa saa muun muassa ex-pääministeri Juha Sipilä (kesk), 62.
Sipilä ei vastannut IS:n soittopyyntöön.
Vierailija kirjoitti:
Sopeutumisrahaa saa muun muassa ex-pääministeri Juha Sipilä (kesk), 62.
Sipilä ei vastannut IS:n soittopyyntöön.
Sibbellä on sopeutusvaikeuksia🤑
"Heinä- ja elokuun sopeutumisrahalistalta poistunee ainakin kuusi ex-kansanedustajaa, jotka ovat saaneet töitä.
Olli Immonen (ps) palkattiin perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeriksi.
Venäjä ei antanut Joonas Köntälle (kesk) viisumia Moskovan lähetystön ulkoasiansihteeriksi, mutta Könttä sai toisen viran ulkoministeriöstä: Könttä toimii nyt Venäjän yksikön vastuuvirkamiehenä.
Noora Koponen (vihr) aloittaa elokuussa Leijonaemot ry:n toiminnanjohtajana, Janne Sankelo (kok) ryhtyy Kalankasvattajaliiton toimitusjohtajaksi ja Heidi Viljanen (sd) palaa Kankaanpään A-kodin johtajaksi elokuun puolivälin tienoilla.
Uudet työt ovat edessä myös Juha Rehulalla (kesk). Rehula putosi eduskunnasta 2019, hän oli viime vaalikaudella Pukkilan kunnanjohtajana ja Farmasialiiton toimitusjohtajana, ja kun paluu eduskuntaan ei onnistunut, Rehula sai taas keväästä sopeutumisrahaa. Rehula aloittaa elokuussa Padasjoen määräaikaisena kunnanjohtajana."
Eikös tämä vääristä kilpailua?
"Sopeutumisrahalla olevista esimerkiksi Emma Kari (vihr) on perustanut yrityksen ja ryhtynyt luontokadon konsultiksi."
Marjut Köpsi, e. Kaarilahti (kok) 63 1999
Maria Kaisa Aula (kesk)61 2003
Huhhuh....
Pahimmat yhteiskunnan kuppaajat ovat miljonäärejä ja poliitikkoja. Sipilä on molempia. Soinia nyt ei kukaan palkkaisikaan luonteensa takia: työntekijältä odotetaan luotettavuutta.
Suomea mainostetaan tasa-arvoisena maana mutta todellisuus on toinen, tästä hyvä esimerkki ex politikkojen paapominen muita anteliaammalla ja pidemmällä avustuksella.
Ihmettelen kun siellä on ihan parhaassa työiässä olevia eikä ole työnantajille kelvannut.
Todella kummallista kun näillä ei ole edes työnhakuvelvoitetta.
Kuinka jostain työpaikasta voi näin järjettömiä erikois etuja saada. Jos kansa saisi päättää niin hekin joutaisi samalle viivalle muiden työttömien kanssa. Onko se kansan tahtoa kun he erikois edut itselleen säätää. Muilta leikataan työttömyyskorvauksia.
Vierailija kirjoitti:
Eikös tämä vääristä kilpailua?
"Sopeutumisrahalla olevista esimerkiksi Emma Kari (vihr) on perustanut yrityksen ja ryhtynyt luontokadon konsultiksi."
Luontokadon konsultti🥹😂😂😂
Toivottavasti syksyllä, kun tämä uusi "hallitus" on tarpeekseen lomaillut, tulee vaikka yleislakko!
Törkeää, räikeää ja sikamaista olla leikkaamassa niiltä, joilla ennestäänkään ei ole mitään ja samalla jakaa mittavia sopeutumisrahoja pahimmillaan kymmeniä vuosia ihmisille, joiden nyt luulisi vaikkapa työllistyvän oltuaan vastuullisessa kansanedustaja- tai ministerityössä. Vai mitenkä se on?
Töihinhän nykyään "vain mennään" ja kaikille on.
Kokoomuksen pitäisi korjata lausumaansa -Kaikista pidetään huolta - paremmin tilanteeseen sopivaksi: Omista pidetään huolta, rahan pitää edelleenkin tulla vain rahan luo.
Näille voisi myös pakottaa sen 4 työhakemusta kuukaudessa ja karenssia, jos ei hae.
Soini vastasi IS:n soittopyyntöön lyhyellä viestillä.
– Tein päätöksen 2019, etten kommentoi tätä teemaa sanallakaan, Soini viestitti.