Pahoinvointi ja ahdistus aamupalan jälkeen
Minulla on nyt muutaman kerran kuukaudessa toistunut sama kaava aamulla, syön normaalin aamupalani ja pian sen jälkeen humahtaa kauhea olotila päälle. Huimaa, ällöttää, ahdistaa ja sydän hakkaa. Hiki nousee ja vapisuttaa. Säikähdän tilaa ja se eskaloituu paniikkikohtaukseksi. Olo tasaantuu noin tunnissa lähes normaaliksi, joskin sen jälkeen koko päivä menee utuisessa olossa ja hermostuneena. Aamiaiseeni ei kuulu kofeiini tai nikotiini missään muodossa.
Olen kyllä kärsinyt ahdistuksesta ja paniikkikohtauksista ennenkin joissain määrin, mutta tämä ilmiö päivän ensimmäisen aterian jälkeen on uusi. Lääkäri ohjasi vaan suoraa psykiatrille ja asiaa hoidetaan paniikkihäiriönä. Voiko tosiaan olla niin että tämä yksi kerta laukaisi pelon kyseiseen tilanteeseen, ja siksi se toistuu?
Ensimmäisen kerran jälkeen olen alkanut jännittämään aamuisin syömistä yksin kotona koska paniikki on ollut paha ja se pelottaa. Mikä neuvoksi? Muuhun aikaan päivästä tätä ei ole tapahtunut, ja olen voinut huoletta syödä muuten yksin kotona mitä tahansa. Ne on vaan nuo saamarin aamupalat
Kommentit (12)
En ottanut yhtäkään, eli ei ole kyse myöskään krapulasta.
Addisonin tautia en usko, ruokahalua kyllä löytyy eikä ole oksentelua. Jaksan myös tehdä töitä ja urheilla, joten tuskinpa.
Aamuisin kortisoli on korkealla, jos ahdistuksesta kärsii niin aamuisin on sen takia yleensä pahinta. Tuskinpa se mitään somaattista on. Tsemppiä
Minulla tulee pahoinvointi ja heikko olo aamuisin vain silloin jos syön kaurapuuroa
Kiitos, tää vähän lohduttaa. Ehkäpä menen oman mielenrauhan vuoksi verikokeisiin ja alan vaan työstämään asiaa siellä psykalla ihan todenteolla.
Kahvi, tee, kaakao, sokeri, suklaa, paprika, juusto?
Söitkö jotain näistä?
Minulla on myös paniikinomainen tila aamuisin. Verenpaine on alhaalla.. Siitä tulee todella huono olo.
Monta otit?