Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juhannuksen kauppalasku yhdeltä 380€ neljälle päivälle

Vierailija
22.06.2023 |

Sisältää ruuat, viinat ja,tupakit. Nyt mökkeilemään saaristoon. Oliskohan viimevuonna ollut samoissa, joten ei ainakaan hinnat ole noussut.

Kommentit (68)

Vierailija
61/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olis ollut paljon vähemmän ilman viinaa ja tupakkia.

No aivan sama, koska yhteiskunta kustantaa ne toimeentulotukena. Kuka hullu sitä näillä hinnoilla röökiä vetäisi omilla rahoillaan?!

Vierailija
62/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä syön tuolla rahalla toista kuukautta. Ja on pakkokin, koska käyn töissä enkä saa tukia palkan päälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Helposti tulee tuo summa kun ottaa lohta, siikaa, lihoja, mansikoita ja juomia koko perheelle joka tulee sukuloimaan.

Ota sukulaisilta maksu juomista ja ruoista 20€ hengeltä. Näin pienennät kauppalaskua. Kukin osallistuu ruokaostoksiin ja juomiin.

Vierailija
64/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan naurettavaa prassailla jollain kauppalaskulla. Kauppias tosin kiittää.

Vierailija
65/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallituksen pitäis ottaa varakkailta löysät pois.

Vierailija
66/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meidän perheen juhannuksen vietto mökillä, 8 aikuista:

15 kiloa uusia perunoita noin 50 €

5 purkkia silliä noin 25 €

Lohta ja muuta kalaa torilta noin 50 €

Salaatit, tillit ja persilja + basilika omalta maalta

Tomaatit, kurkut ja fetat noin 20 €

Lihaa noin 50 €

Makkarat, sinapit, ketsupit noin 30 €

Mansikoita 10 kg noin 80 €

Marenkeja, kermaa, kahvia, teetä, puurohiutaleet ja leivät, jugurtit, juustot ja levitteet noin 60 €

Maidot, piimät, kivennäisvedet, colat ja oluet noin 60 €

Karkit, sipsit noin 25 €

Yhteensä noin 450 € tai pyöristetään 500 euroon 8 hengelle 3 päiväksi eli päivää kohti hinnaksi tulee yhdelle ihmiselle noin 21 euroa mukaan lukien aamupalat, lounaat, välipalat, päivälliset ja iltagrillaukset  sekä herkuttelut.

Unohdin vanilja ja kinuskikastikkeet, mutta mahtuvat tuohon pyöristettyyn 500 euroon ja 21 euroon per päivä per aikuinen. 

Ihan sairaat määrät....

Varmaankin aika pulska porukka kyseessä, niin ruokaa menee..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kieltämättä juhannus tuo vähän lisäkuluja ruokalaskuun, minulla meni 150 e (yhden henkilön), mutta ostoksissa oli yksi tornituuletin 39 e ja 4 pulloa olutta ja 6 tölkkiä lonkeroa. Nuo ehkä sellaista ylimääräistä, joten itse ruoka-aineksia taisi olla 100 e edestä, ostin toki vähän extraherkkuja.

Vierailija
68/68 |
22.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meidän perheen juhannuksen vietto mökillä, 8 aikuista:

15 kiloa uusia perunoita noin 50 €

5 purkkia silliä noin 25 €

Lohta ja muuta kalaa torilta noin 50 €

Salaatit, tillit ja persilja + basilika omalta maalta

Tomaatit, kurkut ja fetat noin 20 €

Lihaa noin 50 €

Makkarat, sinapit, ketsupit noin 30 €

Mansikoita 10 kg noin 80 €

Marenkeja, kermaa, kahvia, teetä, puurohiutaleet ja leivät, jugurtit, juustot ja levitteet noin 60 €

Maidot, piimät, kivennäisvedet, colat ja oluet noin 60 €

Karkit, sipsit noin 25 €

Yhteensä noin 450 € tai pyöristetään 500 euroon 8 hengelle 3 päiväksi eli päivää kohti hinnaksi tulee yhdelle ihmiselle noin 21 euroa mukaan lukien aamupalat, lounaat, välipalat, päivälliset ja iltagrillaukset  sekä herkuttelut.

Unohdin vanilja ja kinuskikastikkeet, mutta mahtuvat tuohon pyöristettyyn 500 euroon ja 21 euroon per päivä per aikuinen. 

Ihan sairaat määrät....

Varmaankin aika pulska porukka kyseessä, niin ruokaa menee..

Jo pelkästään perunaa 2kg per nuppi!?

Siihen karkit, sipsukat ja siiderit, marengit, jauhomakkarat, puurot, leivät, maitotuotteet. No, jotkut tykkää hiilareista:D Niillä pysyy kivan tuhtina ja turpeena

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä neljä