Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakee! Miten tehtiinkään leivinpaperista sellainen pursotinpussi?

Vierailija
08.12.2006 |

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paperin tulee olla monikertainen. Sitten massa sisään, ja suljet tuutin käärimällä yläreunaa kasaan. Pursotus tapahtuu yläosaa edelleen rullaamalla.



Vierailija
2/2 |
08.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaa tervällä veitsellä taitosta pitkin kolmio irralleen.



Ota kolmio käteesi pitkäsivu sormenkäriä päin ja pyöräytä paperian tötteröksi sormiesi ympärillä niin että heität siellä ranteessa päin olevan sivun ympyräksi ja paperi muodostaa tötterön. Tavoite on sellainen että se pussin kärkiosa on ihan kiinni. Taita avonaisesta päästä se pussi pari kertaa muutaman millin alueelta että pussi on " kiinni" tai siis ei liu' u auki ja kiinni vaan siitä tulee napakka.



Tämän jälkeen täytät pussin massalla vain puoleenväliin tai vähän yli ja näin jää mahdollisuus sulkea taitellen se avonainen pää tiiviisti (ei pursu yli pursottaessa sielät yläpäästä) josta sen massan laitoit. Vasta tämän jälkeen leikkaat sen kärjen auki ja mieluusti pienesti ensin ja testaat onko hyvä ja sitten tarvittaessa suurennat aukkoa vähitellen.



Mieluummin pussiin vähän massaa kuin liikaa, pusseja voit tehdä useamman.



Toivottavasti tästä sepustuksesta on apua.



ps. Ei sen pussin tarvitse mitenkään moninkertainen olla toki ne liepeet menee toistensa päälle mutta toiselta puolen on yksinkertainen. Käytettäessa laita alapuolelle ne liitoskohdat. Ja ote sieltä levästä päästä puristetaan peukalon ja etu- ja keskisormen välissä ja toisen käden etu- ja keskisormi tukee pikeerauspussia alhaalta päin. Näin menetellen voit ohjata vakaasti pussia ja jälki kaunista.



Kolmion koko on kiinni siitä minkä kokoista pussia teet. Jos pientä pikeerausta varten niin sen kolmion korkeus n. 12-15 cm ja jos tarve suurempaan niin sitten teet isomman.



TAisin innostua liikaa ???????

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla