Minkäikäisiä sun vanhemmat oli hankkiessaan omakotitalon ja kesämökin?
Kesämökki meille tuli kun vanhemmat oli 28-vuotiaita, pari vuotta myöhemmin ostivat omakotitalon.
Kommentit (86)
Meillä ei ollut koskaan mökkiä, mutta itse olin 32 kun rakensimme sellaisen.
Vierailija kirjoitti:
Olin 8v, kun rakennettiin omakotitaloa. Äiti oli silloin 36v ja isä 39v. Talo oli 106 neliöinen tiilivuorattu tasakattoinen puutalo.
Jatkan vielä, että meillä ei ollut mökkiä.
Ei ole mökkiä. Omakotitalon hankkivat 45-vuotiaina, kun lainaa alkoi saada 1980-luvulla. Heiltä jäi 70 tuhatta perintöä. Itselläni on huomattavasti paremmat lähtökohdat.
Mökin hankkivat kun äiti oli 26 ja isä 34. Omakotitalo eivät ole koskaan halunneet, viihtyvät Helsingin keskustassa kerrostalossa mieluummin. Ovat nyt 72 ja 80.
25 vuotiaita.
olen milleniaali ja 36 eikä ole autoa, omaa kotia, omaisuutta, mökkiä, lapsia.... Töitä olen kyllä olen tehnyt....
Omakotitalo noin 40 v
Mökki 60 v
Molemmat rakensi itse
Rakensimme ekan okt:n kun lapset olivat 17, 15 ja 8.
"Mökki" eli lomatalo ulkomailta ostettiin 24 vuotta myöhemmin kun kuopuskin oli 20v
Omakotitaloa alettiin rakentaa, kun vanhemmat olivat 31 ja 30 (valmistui seuraavan vuoden kesänä). Mökki ostettiin joskus vuosia myöhemmin, kun välissä oli muutettukin eri paikkakunnalle (takaisin kotiseuduille), en nyt muista milloin. Vanhemmat olivat varmaan yli 4-kymppisiä silloin. Nämä myytiin sitten aikanaan, sekä se ensimmäinen talo (muuton yhteydessä) sekä myöhemmin ostettu toinen talo että mökki.
Paljonko vanhempanne oli matkustelleet 30 v ikää asti?
Entä slikt ne usein ulkomaille ja kävikö festareilla
Vanhemmat olivat 24 ja 27, kun rakensivat omakotitalon. Mökin saivat perintönä, kun olivat alle 35. Sitä pidettiin kolme vuotta ja myytiin pois. Eivät olleet mökki ihmisiä ja halunneet sitoutua yhteen paikkaan. Tämä lienee perinnöllistä, kun ei ole itsekään tullut hankittua.
Vanhemmat jo manalan mailla ja perinnöksi saatu omakotitalokin on myyty. Pari osakehuoneistoa sen sijaan jätettiin sijoitusasunnoiksi.
Ovat vain puhuneet ikänsä ja kauhulla olen odottanut, että toivottavasti nyt 70 vuotiaina eivät sitä tee...Tottakai haluan, että olisivat onnellisia, mutta omakotitalo syrjäkylällä (kyllä, juuri tällaisia vaihtoehtoja) tuntuisi aika lyhytnäköiseltä ratkaisulta, kun toisella ei edes ajokorttia. Mökkejä ovat vuokrailleet ja siihen se varmasti jää, koska talous ei ole ollut eikä ole siinä kunnossa, että oman ostaminen olisi vaihtoehto elleivät myy asuntoa.
Ei koskaan ollut ok- taloa. Äiti kotirouva ja isä valtion virkamies, vuokralla asuttiin. Mökin rakensivat maaseudulle noin 40-vuotiaina mutta kun köyhiä olivat ei edes rantapaikkaa kyenneet ostamaan. Onneksi on rantoja lähellä mökkiä. Me perilliset ollaan mökkiä käytetty ja rakas paikka on. Iskä ja äiti jo kuolleet.
Rakensivat rintamamiestontille rintamamiestalon 50-luvun alussa.
Mökkiä ei ollut ikinä, ei autoa ei ulkomaanmatkoja tms.
Me rakensimme n30 v okt ja reilu 40 v pikkumökki ja 67 v oikea mökki.
Ulkomaanmatkoja alle 30 v pari, mutta ei sen jälkeen yhtään.
Vanhemmat olivat 25 ja 27 kun rakennettiin omakotitalo. Sitä velkaa maksoivat kymmenen vuotta ja oli hyvin tukka aikataulu. Yhtään ylimääräistä ei jäänyt.
Äiti peri mökkitontin kolmekymppisenä, mutta yllämainitusta syystä sinne ei ollut rahaa rakentaa mitään, vaan telttailtiin siellä vuosikaudet.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko vanhempanne oli matkustelleet 30 v ikää asti?
Entä slikt ne usein ulkomaille ja kävikö festareilla
Kanarialla ja Saksassa olivat käyneet +Ruotsissa. Ei 70-luvulla oikein ollut festareita niin kuin nykyään. Ruisrock oli yksi harvoja mutta ei mun vanhemmat kiinnostuneet sellaisesta, kävivät paljon kyllä lavatansseissa.
Omakotitalon hankkivat ollessaan 24v ja kesämökin 27v.
Vanhempani teki kolme lasta 90 luvun laman aikana, äitini oli kotiäitinä ja isäni teki paljon töitä eli käytännössä yhdellä palkalla elivät kaikki.
Ensin asuttiin rivitalossa mutta se kun kävi pieneksi niin muutettiin omakotitaloon ja vanhempani oli silloin noin 40 vuotiaita.
Kesämökki saatiin perinnöksi.
Nykyisin tuo ei olisi mahdollista koska yhdellä palkalla ei voisi noin hyvin pärjätä ja isäni on suorittanut pelkän peruskoulun.
Okt kun olivat 22 v ja 24 v. Mökki tuli isän vanhemmilta ennakkoperintönä kun olivat vähän alle 30 v.
Omakotitaloa he eivät koskaan hankkineet, vaan asuivat Kontulassa kerrostalossa. Hyvä niin - minä sain aika kivan muhkean perinnön.
Mökin hankkivat 50+ v.
Olin 8v, kun rakennettiin omakotitaloa. Äiti oli silloin 36v ja isä 39v. Talo oli 106 neliöinen tiilivuorattu tasakattoinen puutalo.