vapaa-ajalla työasioiden opiskelu?
Ymmärrän toki, että joillain työpaikoilla ns vaativissa töissä pitää töitä tehdä ja opiskella uutta omalla ajallaan, esim viikonloppuisin ja ilman extrapalkkaa. Mutta mitä jos lähihoitajan, siivoojan ja hitsaajan pitää opiskella teoria-asioita uudesta asiasta vapaa-ajallaan?
Minä kapinoin kovasti tuota vastaan. Kyllä tämä peruskoulutus, varsinkin kun on työpaikkakohtainen suoritus, pitäisi pystyä tekemään työajalla. Nyt olen istunut koneella puolesta päivin Eli 6 tuntia. Nyt tuli vain mitta täyteen, en käy loppuun tätä videosarjaa, vaadin että saan tehdä sen työajalla.
Tiedossa on iso riita ja tiedän jo että esimies sanoo etten voi tehdä tätä työtä. Mikäs siinä, odotan irtisanomista. Mutta mitta on nyt täysi, kertakaikkiaan. Finito.