Omalääkärin vastaanotto on tanskalaisen terveydenhuollon kulmakivi. Tanskalaiset eivät käy terveyskeskuksissa eikä kukaan käytä työterveyslääkäriä, koska jokaisella on ikioma lääkäri. Hänen vastaanotolleen pääsee heti.
Kommentit (191)
Tanskassa SDP on myös valinnut nollalinjan: ei yhtään sosiaaliperäistä m-muuttajaa vaan jokaisen on tultava TÖIHIN jolla elättää itsensä ilman sosiaalietuuksia.
How could we be denmark, kysyi jo yhteiskuntafilosofi Francis Fukuyama.
Miten suomi voisi olla kuin tanska?
Sanon ensiksi että PS on käytännössä sama kuin demarit tanskassa nyt.
Tässä on oikea suunta ja viitta.
Tanskalaiset todella osaa eikä vaan haahuile.
Sieltä löytyy oikeasti onnellinen kansa. Suomipoliitikot voisi ottaa oppia.
Vierailija kirjoitti:
Onhan Suomessakin yksi ihmisryhmä, joille kaikki on ilmaista eikä töitä tarvitse tehdä.
Täytyy vaan kuulua Kunniakansalaisiin, jolloin saa Kela Gold cardin ja ja kaikki mahdolliset yhteiskunnat tuet.
Tämän laiselle toiminnalle laitamme stopin kerta-kaikkisesti.
Noinhan se on melkein kaikkialla maailmassa. Aika paljon kivempaa yleislääkärillekin pitää omaa praktiikkaa, tuntea potilaat ja ns. omistaa oma tontti. Suomessa tk-lääkärit menevät töihin kuin tuuraaja kioskin kassalle.
Vierailija kirjoitti:
Tanskassa SDP on myös valinnut nollalinjan: ei yhtään sosiaaliperäistä m-muuttajaa vaan jokaisen on tultava TÖIHIN jolla elättää itsensä ilman sosiaalietuuksia.
Tämä olisi ideaali. Kanadassa ja uudessa seelannissa näin ollaan toimittu vuosikymmeniä. Nykyään mennään harmaalla rajalla suomessa ja sitten luemmekin uutisia närpiöistä ja oulujen pitsamafioista. Joku vihreä poliitikko remontoi kotinsakin pimeästi afgaanien voimin. Toivottavasti näistä ei tarvitse lukea enää koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Noinhan se on melkein kaikkialla maailmassa. Aika paljon kivempaa yleislääkärillekin pitää omaa praktiikkaa, tuntea potilaat ja ns. omistaa oma tontti. Suomessa tk-lääkärit menevät töihin kuin tuuraaja kioskin kassalle.
Lähdin 70-luvulla Saksaan töihin ja siellä toimi juuri noin jo silloin. Terveyskeskuksissa en ole Suomessa koskaan käynyt, joten en arvostele niitä. Kyllä se on mukavaa kun on omalääkäri, tosin tässä vuosikymmenien kuluessa se on kerran vaihtunut kun se ensimmäinen omalääkäri meni eläkkeelle.
Minne meidän suomalaisten verot hukataan? Sama veroaste Tanskan kanssa, mutta täällä sille ei saa vastinetta. Ainakaan tavis työssäkäyvä suomalainen.
Tanskassa ihmisten keskipalkka on melkein 5000 €/kk.
Olihan meilläkin joskus omalääkärit, tosin se taisi flopata ikävästi.
Vierailija kirjoitti:
Tanskassa SDP on myös valinnut nollalinjan: ei yhtään sosiaaliperäistä m-muuttajaa vaan jokaisen on tultava TÖIHIN jolla elättää itsensä ilman sosiaalietuuksia.
Tässähän on Suomenkin hallitukselle linjausta m-muutosta!
Vierailija kirjoitti:
How could we be denmark, kysyi jo yhteiskuntafilosofi Francis Fukuyama.
Miten suomi voisi olla kuin tanska?
Sanon ensiksi että PS on käytännössä sama kuin demarit tanskassa nyt.
Tässä on oikea suunta ja viitta.
Paitsi että PS on äärioikeistolainen puolue.
Tanskassa on KAIKKI paremmin. Tanska on oikeasti hyvinvointivaltio, Suomi ei ole.
Suomessa vauhkotaan, että työterveys pitäisi lakkauttaa. Ei, vaan terveysasemat pitää lakkauttaa ja ottaa käyttöön erittäin kustannustehokas oma- / perhelääkärijärjestelmä, jossa yksityiset lääkärit hoitavat saman perheen jäseniä vuosikausia. Lääkäri hoitaa itse vastaanottonsa kulut ja yhteiskunta maksaa hänelle korvauksen. Raha menee ihan oikeasti hoitoon, eikä minkään massiivisen hallintohimmelin kuluihin. Yhteiskunta ylläpitää vain sairaaloita.
Eivät ole niin korruptoituneita kuin Suomi on, siksi tuollainen järjestyy.
Suomessa on myös ns. konsensus-päätöksenteko, eli ei valita parasta vaihtoehtoa, vaan se, joka suututtaa kaikkein vähiten kutakin puoluetta. Suomes ei katsokaas saa olla erimielisyyttä.
Suomalainen systeemi: maksaa paljon veronmaksajille mutta ei saada vastinetta maksetuille veroille. Hillotolppa hyvinvointivirat sen sijaan rikastuvat.
Suomi on sairas maa. Oikeasti sairas.
Suomessa on myös ollut erinomaisesti toimiva terveyskeskusjärjestelmä:
"Kela toteutti vuosina 1985-1993 omalääkärikokeilun neljässä kaupungissa, Helsinki,
Tampere, Turku ja Lahti. Kokeiluun osallistui 40 000 asukasta ja 17 yksityistä
ammatinharjoittajalääkäriä, ja tulokset olivat hyviä (2). Verrattuna tavalliseen
terveyskeskukseen hoitoon pääsy ja hoitosuhteen jatkuvuus paranivat, potilaat olivat
tyytyväisempiä palveluihinsa kuin vertailuväestö ja palvelujen käyttö lisääntyivät varsinkin
eniten hoitoa tarvitsevilla. Kokeilun välittömät kustannukset olivat samaa tasoa kuin
terveyskeskuksissa ja kokonaiskulut mukaan lukien lähetteet ja sairaanhoitopäivät selvästi
alhaisemmat kuin terveyskeskuksissa. Uudistus ei edennyt kokeilua pidemmälle, koska
poliittista tahtoa ei löytynyt."
Tuo lihavoitu teksti = Koska Kepulle ei sopinut. Näin niitä asioita hoidetaan Suomessa - ei valita parasta toimintamallia, vaan kuten aiemmassa viestissäni sanoin, valitaan järjestelmä, joka sopii parhaiten kullekin puolueelle. Täysin sairas maa, kun puolueiden etu on määräävä tekijä. Muualla ihmisten etu määrää sen, kuinka terveyskeskusjärjestelmä toimii.
https://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/136186/L%C3%B6ytyyk%C3%B6…
Terveyskeskukset kopioitiin Suomeen 1970-luvulla sosialismin huumassa DDR:stä. Maa on kuopattu jo yli kolmekymmentä vuotta sitten, ja Saksassakin on käytössä yksityisten perhe- ja omalääkäreiden malli, joka rahoitetaan sairausvakuutuksilla. Terveyskeskukset pitäisi Suomessakin lakkauttaa kokonaan ja siirtyä yksityisiin ammatinharjoittajalääkäreihin.
Muistan nähneeni joskus lehtijutun tanskalaisista vanhojen ihmisten yhteisöasumisista. Kivoja rivitalojen tapaisia asuntoja, joissa paljon yhteistoimintaa. Tanskassa ei varmaan ikäihmiset vaivaa omalääkäriä yksinäisyydellä tai sillä, että kokee turvattomuutta yksin kotona. Turvattomuuden ja yksinäisyyden kokemus kun saa ihmisen pelokkaammaksi ja ihan harmittomat rytmihäiriötkin halutaan heti lääkärin tutkittavaksi. Miten muuten Tanskassa toimii sairaslomatodistusten kirjoittaminen? Jos lapsi on vaikka flunssassa, tuleeko omalääkäri kotikäynnille ja kirjoittaa vanhemman työnantajaa varten todistuksen?