Vinkit - miten 3v nukahtamaan itse?
Kuulisin mielelläni parhaat vinkit teiltä, jotka olette onnistuneet juuri tässä projektissa eli itsenukahtamisessa. Meidän tyttö nukahti itse n. 2,5v asti itse hienosti omaan sänkyyn kunhan vaan toivoteltiin hyvät yöt jne. Sitte mentiin viime kesänä antamaan pikkusormi ja jäätiin sängyn laidalle notkumaan ja nyt saattaa pahimmillaan mennä reilu tuntikin " nukuttamisessa" . Miten kannattaisi toimia?
Kommentit (5)
tahtoi nukahtaa meidän sänkyyn joten annoin tehdä niin mutta itse pysyin alakerrassa eikä pojalla sinne asiaa enää kun on iltatoimet tehty. Jos yrittää alas laitan yläkerran portin kiinni.
Tuo tarra juttu voi myös toimia sillä toimii meillä siivousasiassa ainakin mainiosti.
Meillä luetaan iltasatu ja silittelen uneen. Tämä vie n. 15-30 min yleensä. Tietenkin maratoniltojakin joskus on.
Lapsi (4 v.) tietää, etten jää yöksi viereen, mutta tuntee kai turvallisemmaksi olonsa, kun olen vieressä nukuttamassa. Kun olen lapsen hankkinut ja hänen parastaan tahdon, onhan mulla tuo hetki aikaa hänelle.
Miksi pitäisi lasta väkisin itsenäiseen toimintaan opettaa ennen kuin hän on siihen valmis?
ei oikeastaan olekaan siitä että pitäisi itsenäistyä. Minustakin tuo 15 minuuttia tai 30 minuuttiakin on vielä ok ja ihanakin olla yhdessä siinä silitellen.
Mutta kun meillä tämä vie nykyään jo 1-1,5h. Se on minusta kohtuuton aika aikuisten omasta ajasta kun kuitenkin tämä typy menee vasta melko myöhään nukkumaan. Aika tuntuu vaan pitenevän koko ajan ja tietty sitte haluan että myös lapsi saa tarpeeksi unta vuorokaudessa, että senkin puolesta pitäisi saada nukkumaan.
Meillä käytössä on hiljainen unimusiikki ja yövalo. Jos poika tulee sängystä pois, se vain viedään takaisin sänkyyn. Tytöllä aikoinaan auttoi, kun hommattiin tarrakirja, johon sai laittaa hyvin menneen yön ja nukahtamisen jälkeen tarroja. Jos ei nukahtaminen mennyt hyvin, niin sanottiin, että ei sitten tarvitse aamulla odottaa niitä tarrojakaan. Oppi nopeasti, että palkinto tulee vain onnistuneesta suorituksesta.
Onnea koetukseen! Kaiken a ja o on että itse pysyt johdonmukaisena.