Huomenta MAALISmasut ja marraskuun viimeistä päivää...
Ajattelin näin aamu tuimaan istua koneelle,kun lapset vielä nukkuu ja mies lähti hierojalle.
Tuntuu, että tuota yhtäjaksosta unta ei riitä, illalla voisi kukkua myöhään ja aamulla voisi herätä aamulla vaikka kuinka aikaisin, eikä laisinkaan väsytä. No aikansa kutakin. Alkuraskaudessa olisin tosin voinut nukkua vaikka kellon ympäri.
Pitäs varata lääkäri aika tälle päivälle, kun tuo sairasloma on lopussa ja kun nuo selkä vaivat eivät ole helpottaneet yhtään.Lisäksi rasituksen yhteyteeen on tullut supistukset joten se siitä työn teosta. Tämä kun on kolmas raskaus, tietää jo etukäteen sen ettei kauheasti kannata tehdä etukäteen itselleen hallaa, siitä kärsii vain loppuodotuksessa.
Askartelimme lasten ja miehen kanssa tonttuja eilen, käytimme heinäseipäitä-->ne olivat viistoon sahattuja, maalia ja askartelu silmiä. Tänään olisi tarkoitus jatkaa tätä askartelua.
Joku kyseli joululahjojen ostamisesta, olemme hankkineet melkein kaikki joululahjat jo, no jotain vielä pitää katsoa. Ja joulusiivouksetkin on aloitettu, joten ei tule sitte panikkia lähellä joulua.
Itseasiassa en ole kirjoitellut moneen päivään ,kun en ole oikeastaan jaksanut ajatella enkä voivotelle, olen tosin joka päivä käynyt lukemassa täällä pinoa, enemmän mua on huolestuttanut, kun löysin kaksplus/keskustelu palstalta jutun jossa oli 3 vk:n ikäinen lapsi sairastunut aivokalvon tulehdukseen. Joten tuli vain sellainen olo, ettei itse ainkaan jaksa mistään turhasta ruikuttaa, kun toisilla on ihan oikea hätä. Kun kuitenkin on lapsen hengestä kyse...
Mutta täytyy alkaa tekee aamuhommia, tosin pyykkikone on jo päällä.
En saanut nostettua sitä eilistä pinoa tähän alkuun jos joku sen sinne sitten lykkäis..
kaksosmamma 25vk
Kommentit (17)
HANAN;
Oikean aarteen löysitkin :) hyvä että satuit kohdalle.
K@TJU;
taisit kysellä nimistä eilen..meillä olis tytölle suunnilleen nimi keksittynä, pojalle taas ei mitään. Tästä päätellen masussani kasvaapi poika :) Me haikaillaan noita " vanhoja" nimiä.
HANNA_N;
älä kuule yhtään pelottele etten mahtuis mekkooni enää reilun vkon päästä! Onneks toi on NIIN joustavaa mallia, ja valmiiks väljä, että luulen sen mahtuvan piiiitkään. No, ainakin on hyvä toivoa.
(.) tänään onkin ollu jo VÄHÄN parempi päivä, puolen pvän jälkeen olis neuvolakin - taas, vasta pari vkoa sitten kävin. Seuraava olis ollu lääkärinla mutta se menee joulunalus vkolle joten tätsy laitto tähän väliin yhen " ylimääräsen" käynnin - no, hyvä niin.
Täytyy kai hiljalleen alkaa myöntää ääneenkin etten enää jaksais töitä tehdä. Töiden jälkeen ei yksinkertasesti JAKSA muuta kun maata sängynpohjalla tai sohvalla, selkä alkaa kränätä pelkästä lypsystä ja jalat tuntuu illalla lyijypainoilta. :( jotenkin musta kuitenkin tuntuu ettei pelkkä väsymys ole hyväksyttävä syy saada sairaslomaa - ei ainakaan täälläpäin, ikävä kyllä..huomaan tekeväni jatkuvasti pieniä virheitä kun en jaksa ajatella, horjahtelen ja tunaroin oikein olen takaa..ettei nyt sitten vaan sattus mitään..niih. No, täytyy neuvotella terkkarin kanssa tänään. Eihän mulla oliskaan enää kun tää ilta ja huominen, sitten kolme vapaata ja kaks pvää töitä ja reilun vkon loma...kyllähän sen verran pitäs jaksaa! Paitsi että tuntuu etten jaksa.
Itseasiassa nytkin väsyttää NIIN paljon että taidan mennä nukkumaan puoleenpvään asti ja raahaudun sitten nlaan ja töihin..ja sitten taas lojumaan sohvalle. *haukotus*
Tappert ja Puksu 25+4
Olen vielä siis sen alkuviikon vuodon takia saikulla, huomenna töihin. Onneksi vuoto jäi siihen yhteen kertaan (kop kop).
Kävin juuri Kelan sivuilta katsomassa, ja siellä oli että 27.11. on myönnetty äitiysavustus, eli siis pakkaus, ja että se tulee postissa 2 viikon kuluessa tuosta päivästä. Ihanaa! Vaikka se aika poikamainen onkin, niin oli siellä mielestäni kivoja keltaisia ym. sitten tytöllekin :-) Jotenkin vain halusin kuitenkin ottaa sen hypisteltäväksi, vaikka olin päättänyt että otan rahana...
Vauva riehuu tosi paljon öisin ja viime yönä oikein sattui niin että tuli huono olo, kun tuntuu että ihan vimmatusti huitoi yhtäaikaa käsillä ja jaloilla joka suuntaan. Päivisin on rauhallisempaa.
Muutama työviikko jäljellä ennen äitiyslomaa, ihanaa, virallisesti se alkaa 26.1. mutta mulla on joulukuussakin 2 vkoa lomaa, samoin tammikuussa viikko, joten töitä on todella vähän enää jäljellä. IHANAA...
Nyt väsäämään joulukortteja pojan kanssa.
25+4
Terppa ! Oli pakko kirjoittaa muutama rivi, vaikka väsymys painaa päälle, mutta olimme pudonneet jo sivulle-2 :-/ Missä meidän maalismasut oikein ovat ? Onko kaikille iskenyt tämä väsymys ? Olin kaksi iltaa työssä ja vasta tänään alkaa nuppi olemaan selvä, eli eilen olin aivan tokkurassa, edes ruokaa en kyennyt laittamaan.
Vointi hyvä, ei mitään valittamista .. Tai väsyttää, mutta senhän jo mainitsinkin :-)) Ja tietenkin nuo mielialat temppuilevat vähän väliä .. Masu sellainen rantapallo, eli kovin en ole paisunut muualta kuin masun alueelta, eli peilistä kun peilasin niin takaa päin ei edes huomaa raskautta, ja ei oikeastaan edes edestä päin, vain sivukuva paljastaa ... Mutta onhan tuota kertynyt tuonne reisiin ja takamukseenkin .. Tänään innostuin oikein tanssahtelemaan musiikin tahdissa, ja vaavikin taisi saada potkua siitä, kun oli ollut niin hiljaa koko aamun, mutta sitten alkoi sellainen tökkiminen :-))
Tappert: Väsymys on raskauden oire ja jos se menee ns. normaalin väsymyksen ohitse niin kyllä siitä silloin sairaslomaa saa. Ja sairauslomat menee hieman sen työn raskaudenkin mukaan, ja katson, että sinunkin työsi on fyysisesti raskasta, joten täytyy olla todella tolvana lääkäri jos ei sitä ymmärrä. Aattele multa on kysytty joka kerta neuvolassa jaksanko vielä käydä töissä, koska työni on myöskin raskasta. Eli kerrot asian rohkeasti neuvolassa.
Ja hanan oli tehnyt hyvän löydön. Mäkin aattelin käydä huutonetissä katselemassa talvitakkia :-)) Ja vauva tilpehööriä ...
Nyt hei kaikille t. emmi rv-23+4
Taas pitkästä aikaa!
Omaan napaan kuuluu vähän väsynyttä ja vähän selkäjumitusta, mutta muuten ihan hyvää. Vaavi liikkuu paljon ja olo alkaa olla kuin norsulla. Mitähän tästä vielä tuleekaan!?!??
Joulua kovasti odotellaan. Pari lahjaa on hankittu, mutta suurin osa on vaiheessa. Joulusiivot saattavat jäädä, kun en ole siivousapua löytänyt enkä itse oikein jaksa. Mutta kunhan nyt edes perussiivon saa tehtyä. Joulukortit on ihan tekemättä/hankkimatta/ajattelematta!
Meidän viime viikolla sairastanut kissa on toipunut ihan ennalleen! Meinasin oikeasti hajota kun se oli niin sairaana, että olin varma että kissa joudutaan lopettamaan. On ollut muutenkin niin raskas syksy. Ihanaa kuitenkin näin päin!
Meidän perhe oli alkuviikosta kylpylälomalla ja teki kuulkaas niin hyvää sekä fyysisesti että henkisesti. Tuntuu että taas jaksaa hetken, ainakin jouluun :-)
Mun pitäis laittaa Kelan paperit menemään. Todennäköisesti itsekin päädyn siihen, että emme ota äitiyspakkausta, kun mies on oikeassa: vaatteita on jo paljon! TOSIN: jos tuleekin poika, meidän vaatteet on ihan tytölle ja sitten äp:n vaatteille olisi tarve. Mutta ehkä niitäkin voisi sitten ostaa jonkun kipaleen.
Uusista vaunuista minäkin haaveilen! Olisi niin luksusta kärrätä vaavelia hienoissa vaunuissa ;-) etenkin näitä meidän pilkkopimeitä hiekkateitä pitkin missä vain peurat ja ketut ihastelevat meidän vaunuja... Hmm...
terkuin
Telma ja megamasu 23+1
TELMA:
Tuon takia me päädytään pelkkään kantoliinaan ja turvakaukaloon. Ei viitti ostaa nyt enää hienonhienoja kärryjä, kun niitä tosiaan ihastelee vaan hirvet, peurat, ketut ja ilves ;)
Ja sitäpaitsi meillä on ollut tässä 5v aikana vajaa 30 kärryt, joista olen puolet ostanut uusina, pieni vaunifriikki olin kahen ekan kanssa ;) Ja rahaa niihin palanut yli 3000e!
Ei paljon kerkeä palstailemaan, kun kotiin saapui viime perjantaina, nyt 10viikkonen karvanen vesseli =) Aivan yltiötapaus. <3 Joten meillä alotettiin yöheräilyt ja ulkoilut jo nyt ;) Onneks sitä ei tarvi yöllä syöttää..
Ihana nassikka, oppi tänään nostamaan koipea puskaa vasten.
Oma olo ok, yöt kukun ja aamut nukun, ainakin 11 asti! Onneks lapsetkin nukkuu, vaikka menevät petiin jo 22maissa.
Rv 23+0!!
Hanan: hienoa, että löysit sopivat kohtuuhintaiset vaunut :) Onhan tässä vielä aikaa näiden vauveleiden tuloon, että ehtii pitämään tarjouksia silmällä ja varsinkin vuodenvaihteessa poistoja pitäs tulla myyntiin yms. Meillä on kyllä tuplat jo hankittu(tarj.179e), mutta kun olen niin tuulella käyvä ettei minusta tiedä vaikka innostuisin ostamaan jotkut kalliimmatkin viritelmät. Oralla kun olis markkinoiden kapeimmat..
Meidän herätyskello (=1,5v esikoispoika) ei herättänyt tavalliseen tapaansa seitsemään mennessä vaan nukkui puoli yhdeksään ja jäätiin sitten koko perhe yhdessä aamupalalle kotiin ja miehen kanssa töihin päästiin vasta vähän ennen kymmentä. Ei sillä ihan hyvää teki nukkua vaihteeksi pitkään ja onneksi on tuo joustava työaika ettei sillä työajalla ole niin väliä :P
Hairahduin ihan täysin äsken menemään AMOlle leluvarastomyyntiin, kun on tuossa vieressä ja pojalle ostin kaksi joululahjaa lisää. Rahaa paloi hurjat 7¿, ihan kivat hinnat tuossa :)
Mistähän muusta on ollut puhetta.. Ilmeisesti nimistä: Olisin keksinyt monta hyvää nimeä tytölle, mutta pojalle ei sitten millään. Kaikki hyvät on jo varattu tuttavapiireissä ja yksi lemppari ei kelpaa miehelle. Pitänee katsoa miltä tämä tulokas sitten näyttää ja antaa nimi sen perusteella.
Kahviaika ihan selvästi -->
Taya ja Napelo 25+6
Hanna: Hyvän löydön teit. Mulla on parit vaunut menneet sivu suun, kun en vaan raaski maksaa pyydettyä hintaa. Onneks ei vielä ole mikään kiire.
Tappi: Jos alat horjahtelemaan pelkästä väsymyksestä etkä saa saikkua, niin mä tuun vetämään sitä lekuria nuppiin. Jo in ihme jos ei sun ja vauvan terveys mene etusijalle. Toihan on jo kohta vaarallista. Pyydä siltä terkkarilta puoltava lausunto (ja kerro miten pari päivää sitten meinas käydä).
(.) En tiedä miten se lekuri eilen koplas, mutta tänään on supistellut koko päivän. Ja pakaraakin särkee niin, että joutuu linkkaamaan. Myönnän olevani itsepäinen, kun en hakenut huomiseksi saikkua, mutta mullahan on vaan 4 tunnin päivä (selityksen makua, kyllä saatte mua ripittää). Mieskin oli jo huolissaan. No katselen vk-lopun ja mietin sitten mitä teen.
Sain eilen muuten raitoja hiuksiin ja vähän uutta väriä, piristi kummasti.
Meillä ei vielä aloitettu mitään joulujuttuja, ollaanko me jotenkin hitaita?
Syömään ja makuulle.
-m- ja Hippu rv 26+1
Ensinnäkin Tappert: !! Kyllä minä ymmärrän että " väsymys sairautena" kuullostaa oudolta..jos oikein käsitin niin sitä tarkoitit että siihen ehkä teillä päin näin suhtaudutaan..että laiska se on.. MUTTA kun on raskaana niin se väsymys on välillä niin valtaisaa ja kun se energia nyt vain sattuneesta syystä menee jollekin muulle ja sen vauvan hyvin vointiin niin silloin on aivan oikeutettua olla kotona, jo ihan noiden turvallisuus juttujenkin takia. Onko sun Hb laskenut? Mullahan oli nyt 102 se hb tiistaina ja mä voisin vain nukkua, nukkua ja nukkua eikä se väsy katoa mihinkään, huimaa ja on ahdas hengittää ja hengästyy ihan pienestäkin.. Mutta mä olenkin kotosalla niin kyllähän tässä on helppo olla, töissä en jaksais!
Nimiehdotuksista oli kyselyä..joo on meillä aika varmaa jo se että mitkä ne nimet sitten on..
(.) Mulla tänäänkin supistellut tässä mutta ei kipeästi, vaivaahan se kun ne paikat on jo auenneet ja pehmenneet että mitäköhän siellä tapahtuu ja kuinka herkästi/nopeesti se sitten vaikuttaa :/
No mulla on neuvolat nyt tihennetty tuon tilanteen takia että katsotaan nyt josko sinne ens kertaan asti pärjäilis ja tokihan menen aiemmin jos nämä nyt jatkuu näin päivästä toiseen..ei siis nytkään säännöllisesti supistele mutta kun kävelee, nousee istumasta, koskettaa masua jne.
Nyt mä lähden kuitenkin laittaan ruoan ennen kuin mies ja lapset saapuvat kotiin!
Sinna 25+6
Joulua kohti mennään! Oletteko istahtaneet ajattelemaan aivan tosissanne, että todellakin melko pian saamme nyytin syliimme?? 6 kuukautta odotusta takana, ja ENÄÄ 3kuukautta jäljellä! Aika on näin ajatellen mennyt todella nopeasti. Juuri me kirjoittelimme täällä pahoinvoinneistamme ja AIVAN juuri niskaturvotusultrien tuloksista! Oikeasti noista kirjoituksista on jo monta kuukautta! Eli ihan pian koittaa se aika kun valittelemme lopun raskautta ja kivistyksiä, ja heti perään onnittelemme ensimmäisiä vauvan saannista! Aika kuluu NIIN nopeasti. Ihan alkoi jännitää kun tuota tosissani aloin ajatella, hui!
KAIKILLE SUPISTELIJOILLE; Ottakaa rauhallisesti ja vaatikaa sairaslomaa jos lekuri ei muuten älyä sitä kirjoittaa. Esim Tappertin työ niin raskasta, että korkea aika olisi mielestäni saikulle jäädä, ilman huonoa omaa tuntoa! Tämä on kuitenkin tämän vauvan ainut mahdollisuus syntyä tähän maailmaan, älkäämme riskeeratko sitä. Mikään ei ole nyt tällä hetkellä niin tärkeää, kuin tämä raskaus, levätkää hyvällä omalla tunnolla! Töitä ehdimme tehdä vielä kyllästymiseen asti, eikö?
Oma vointi ihan ok. Vauva potkii tomerasti, maha kasvanut komeaksi palloksi (enää ei voi verrata koripalloon..taitaa koripallo jäädä kakkoseksi..heh.), lenkkeily jo lähes mahdotonta, alkaa supistella niin keljusti, että kohta ei enää viitsi lähteä. onhan se vauva jo melkein kilon, näillä viikoilla, joten ei ihme jos hieman jo olo tuntuu raskaalta :)) yleisesti ottaen kaikki hyvin.
Nyt pojille muusia tekemään!
Caius ja ilona rv 26+3
Missäs meidän maalikset kaikki majailee... Huhuu??
Olen tänään käynyt vähän shoppailemassa ja hyviä joululahjoja löytyikin. Nyt on melkein kaikki jo hankittu! Tosin mieheni lahja vielä puuttuu ja jotain kivaa pitäisi kehitellä äidillenikin. Ostelin tänään vähän joulusukkaan ylläreitä miehelleni, mm. kaulaliinan. Me tehdään toisillemme joulukalenteri. Joka aamu laitamme vuoron perään jotain kivaa joulusukkaan. Mieheni saa huomenna " avata sen ensimmäisen luukun" . Sukulaisteni lahjat pitäisi vielä painaa... Teen niille tyynyliinat, johon painetaan sitten poitsun kädenjäljet. Ne ajattelin tehdä viikonloppuna kun mieskin on kotosalla.
Huomenna shoppailu sitten jatkuu. Lähden tervehtimään synnärivalmennuskaveria (tapasimme valmennuksessa esikoa odottaessa) Kouvolaan ja ihan yksin! Ihanaa, suorastaan. En edes muista milloin olen viimeeksi ollut jossain ihan yksikseni... poitsu menee anopille hoitoon. Kouvolassa on ihan himo suuri kirppari, sinne siin suunnistan suunnattomana kirppisfanina...
No niin, kiva kiva. Juuri sain todella kiukkuisen pojan nukahtamaan pihalle ja nyt naapurin mummo tamppaa mattoja. Toivottavasti poika ei herää tai sen jälkeen mummo tietää tampanneensa niitä pirun mattoja!! En mä yhtään ilkeä ole, en!
Hanan: Kiva kuulla, et nyt sunkin vaunujen ostostressi kaikkoaa... Vai oliko sulla edes sellaista?? Todella hyvän tarjouksen kyllä löysit.
Meillä on autotallissa tuplat venailemassa. Ostimme ne jo syyskuussa muistaakseni, kun Emmaljungilla oli todella hyvä tarjous. Nyt viime viikolla huusin vielä huuto.netistä sen kantokassin. Joten mekin säästimme rutkasti rahaa!!
Emmi(kö) se valitteli väsymystään. No etpä ole ainoa!! Tulisi edes lunta, niin vähän piristyisi... Mulla on hemoglobiini varmaan aika alhainen. Viime neuvolakäynnillä oli 121, mut ei varmasti ole enää. Noita rautatablettejakin unohtelen syödä ihan kiitettävästi. :) Aivot narikassa, nääs. No nyt kun poika oppi nousta seisomaan, niin olen entistä väsyneempi. Hetkeksikään ei voi jättää yksin ja koko ajan pitää olla silmä tarkkana...
Tappert: Hitto jos ne ei sulle saikkua anna, ni jo on kumma!! Sulla on kuitenkin todella rankka fyysinen työ, niin luulisi lekureitten antavan jo periksi!! No voithan sä aina kehitellä kaikkea mahdollista vikaa ja valitella sitten lääkärille. sanot vaikka että päätä koskee ihan kamalasti, huimaa, väsyttää, supistelee ja selkääkin vielä koskee niin paljon... Oikein voivottelet, niin kyllä saikkua sitten irtoaa!!! Ainakin mä toivon niin...
Mä jäin esikkoa odottaessa varhennetulle äitiyslomalle ja en olisi suoraan sanottuna jaksanut päivääkään enää pidempään!! Mä olin henkisesti, sekä fyysisesti niin loppu. Sen kyllä huomasi. Mulla tulehtui 2 viikkoa ennen töistä pois jäämistä selkä niin pahasti, et öisin mä vaan itkin kun koski niin paljon!! Lääkärikin sanoi, et harvoin näkee niin tulehtuneita selkiä... Onneksi se osteopatia sitten helpotti ja sain nauttia viimeisestä 1,5 kk hyvillä mielin. Paitsi olin mä kyllä niin väsynyt ensimmäisen kuukauden äitiyslomastani, et mä vaan nukuin. Se ei ollut kivaa, kun kaikenlaisia juttuja olisi kyllä pitänyt tehdä!! Eli ei sekään ole kivaa. Lisäksi vähän ennen joulua, mulla luultavasti laukesi stressi ja sain järkyttävän ihottuman. Ihottumaa ei ollut kuin sormissa ja varpaissa, mutta se oli kamalaa. Mikään rasva (lääkärinkään määräämä) ei auttanut ja öisin pahimmissa tapauksissa seisoin hangessa kun kutitti ja poltteli niin paljon. Jouluaattona se sitten hävisi ihan itsestään...
Enkä mä suinkaan pelotellut siitä mekosta.... :D
Mutta nyt mun pitää mennä syömään, alkaa toi masu muuten pitämään kamalaa mekkalaa!
Masuun ei siis mitään erityistä. Öisin heräilen kunnon potkuihin. Toivottavasti ei pienokaisesta tule mitään yökukkujaa!!
Ainiin, tänään kävin lastentarvikeliikkeestä ostamassa pojalle muutaman joululahjan ja siellä myyjä " siunaili" mun isoa mahaa. Hän luuli lasketunajan olevan paljon lähempänä... Siis kai mulla on sitten iso maha, mutta painoa ei ole tullut kamalasti!! Voin siis kait liittyä niihin isomasuisiin odottajiin!! :) Kiva!
Mut nyt pitää mennä....
Hanna
No en mä vielä mennytkään...
Eli joku kyseli nimistä... Tytön koko nimi on jo mielessä, tosin siihenhän voi tulla vielä muutoksia. Mutta pojan nimi on niin vaikea, jälleen kerran. Tai mulla on paljonkin ehdotuksia, mut mikään ei kelpaa miehelleni. Taita taas tulla nimen päättämisestä perheriita. Heh! Pidän paljon vanhoista nimistä. Tuntuu, et kaikki kivat poikien nimet on jo käytössä jollain sukulaisellani tai tutun lapsellani. Kuten Elias, Konsta jne...
Mulla on väsymys helpottanut kun olen saanut viime aikoina yöni nukutta paremmin (vähemmän stressiä töissä). Mutta nyt on sitten flunssa iskemässä päälle, ei kiva. Ja viikonlopulle olis vielä kaikkea kivaa tiedossa, toivottavasti en mitään ihan kamalaa räkätautia saa...
Kyllä munkin mielestä väsymys on ihan riittävä syy sairaslomaan, mullekin olis jo työterveyslääkäri kirjoittanut " lepolomaa" kun kävin ihan muusta syystä lääkärillä ja tuli puheeksi, että olen nukkunut huonosti ja väsyttää. En sitten ottanut lomaa koska sitten mulle ainakin olis tullut stressi ja unettomuutta kun olisin miettinyt että kukas nyt sitten kaikki hommat täällä töissä hoitaa! Liian tunnollista, tiedän.
Vauva on muuten hyvä ryhtipoliisi, heti kun meinaan lysähtää tähän koneen eteen niin tulee potkua, että ei saa olla mykkyrässä! :) Mun selkä on muuten ruvennut rutiseen ja ryskyyn näin istualtaankin, kun vähän vaihtaa asentoa niin nikamat pitää mekkalaa.
Despelote, rv. 24+4
Kävin siellä sokerirasituksessa ja kaikki on vissiin ok. Paastoarvo oli 4,1, tunnin jälkeen litkun juomisesta 7,8 ja 2 h kuluttua taas 4,1. Viime raskaudessa arvot oliva suuremmat ja silti niitä sanottiin tosi hyviksi lukemiksi. Eli siis ei raskausdiabetesta! Myöhästyin kivasti, kun linja-auto oli niin paljon myöhässä. Mä kun en juuri koskaan myöhästy sovitusta ajankohdasta. Olis pitäny lähtee aiemmalla linja-autolla.
Piti muuten soittaa ihan neuvolaan ja kysyä, että haittaako jos menen rasitukseen jo näillä viikoilla (25+1) kun suositus on rv 26-28. Ei kuulemma ole niin päivän tarkkaa.
Telma: ihanaa kun kissasi on taas terve!
Caius: minäkin tässä eräänä päivänä mietin, miten nopeasti tämä raskausaika on mennytkään. Tosiaan, enää kolmisen kuukautta, sitten on meidän kuukausi!
Sokrutestien jälkeen kävin kahvilla ja pyörin kaupungilla. Ostin jo jotakin vauvallekin: toppapuvun kokoa 56. Reppana hukkusi äp:n pukuun ja kun ei otettu edes uutta äitiyspakkausta, niin ajattelin ostaa vauvalle vähän sopivamman puvun. Ja helistimen ostin myös, ihan oman ja uuden, että on edes joku juttu uutena (ihan kuin vauva sen ymmärtäisi). Pojalle ostin pari joululahjaa, miehelle yhden lahjan ja sit ostin pussilakanasetin tai siis oikeastaan 4 settiä. Ajattelin antaa toiset ystäväparinkunnalle, tai sitten pidän ne itse. Saas nähdä. Ai, ja ostin pojalle vielä pari paitaa ja farkut.
Näin työkaveria kaupungilla ja kerroin tulevasta vauvasta. Se oli ihan ihmeissään. Sanoi, ettei musta taaskaan huomaa mitään. No ei ehkä talvitakin alta mutta kyllä muuten jo huomaa ihan selvästi.
Käväisin siskon luona. Sain lainaan vauvapulkan ja vaatteita pojalle, sekä kuomakengät. Kätevää kierrätystä. Heillä kun on 4 kk vanhempi poika. Sieltä saa mukavasti sit pienet vaatteet. Äitiysvaatteetkin tuli jo esikoista odotellessa siskolta. Siinäpä on säästetty hyvä summa.
Kävin Partasen leluliikkeessä huvikseni kurkistamassa vaunujakin, vaikkei me sellaisia tarvitakaan. Siellä oli esittelyvaunuja tarjouksessa, ainakin Oran vaunuja. Vinkiksi vaan hyviä vaunuja vailla oleville Kuopion lähistöllä asuville...
Ja sitten paketoimaan lahjoja! Ah, suorastaan rakastan sitä!
rimma 25+1
TELMA;
mä odottelinkin jno kissakuulumisia - hienoa että potilas toipui :)
Sitten TE KAIKKI jotka mulle sairaslomaa huutelitte;
Älkää unta nähkö.." taidat olla vaan kunnon yöunia vaille" ..siitäs sain taas.
Painoa oli tullu taas +300g/vko, ihan siedettävissä rajoissa, 10kg napsahti just rikki. Paineet 126/60. Hb pudonnu 152 -> 123, ei kuulema vielä rautakuuria kun monilla Hb laskee tässä vaiheessa ja nousee sitten taas myöhemmin (??kummaa??). Sf-mitta pudonnu 0,5cm eli nyt oli tasan 26, päästiin jo käyrille :) ihan yläkäyrällä mennään - ehkä vähän ylikin. Puksu puksutti menemään 140:ä ja potki dopleria minkä ehti :)
Mutta siis joo, sairaslomaa ei tipu, ei vaikka kerroin kivistävästä kohdusta (terkkarinkin mielestä se on vähän " oudon" arka), ei siis kestä alaosaltaan painelua ollenkaan. Kerroin väsymyksestä ja paskakouruun lentämisestä..ja siitä etten voi edes koirien kanssa lenkkeillä kun alkaa koskea lantioon..mutta EI. Ihan normaalia kaikki, täytyy vaan vältellä kipua aiheuttavia töitä (mites sitte lypsät jos ei sais kyykkiä?). Joopa joo.
Huvitti aikalailla kun kävin terkkarissa vaa' alla (se on eri tilassa kun " vastaanotto" ), otin kengät pois ja takin päältä ja pomppasin vaakaan...ok, sitte menin näytewc;n ja otin kengät pois ja istahdin pissalle..siinä vaiheessa repesin nauramaan ja tuijotin vieressä nököttäviä kenkiä..eikä mulla ollu sitä saamarin maljaakaan mihin näyte otetaan! Buahhahhaa...lampsin sitte Hb;n oton jälkee terkkarin huoneeseen ja otin kengät pois ja istahdin tuoliin..terkkarikin vähän katto pitkään - laitoin kengät takas jalkaa ja totesin että väsyttää :)
No, se siitä sitten..mulla on vkonloppu ja maanantai vapaata, ja ajattelin kyllä tylysti lampsia maanantaina käymään uudestaan terkkarilla...keksin sitä ennen jotain " pätevää" valittamista ettei tarvi mennä niiksi kahdeksi pväksi töihin ennen lomaa..tällähetkellä ainakin tuntuu, etten TODELLAKAAN jaksa mennä. :(
Tappert ja Puksutti (ahtanu karkkia koko päivän nlan jälkeen - oksettaapi jo..ja jatkaa yhä)
Joskus tammikuun alkuun sitten.Ihan kyllä omasta halusta,en millään jaksa sielä juosta.Loppuraskauden sitten saa senkin edestä.
Onneksi on ultra 2 viikon päästä.Yes!
Vaunujakin olette hankkineet.Itse ostin matkarattaat vain.Tiedän etten niinkään pysty 6:n lapsen kanssa missään vaunuttelemaan joten rattaat tosiaan riittää...
Tänän aloitin virkkaamaan puuvillaista vauvapeittoa.Jokainen lapsen vuorollaan kävi ihmettelemässä,Mitä häh?osaako äiti virkata=D
Eivät ole tainneet koskaan nähdä mua minkään sortin kutimet käsissä...
Sanokaa mulle millä saa painonousun kuriin??????
Ihan turhamaista mutta kun häiritsee.
Syön niin terveellisesti kun ikinä voi ja silti tulee painoa lisää...
Eilen sitten kotipuntarilla käytyäni,syömisiäni kauan vahdanneena ja silti kiloja painavampana lähetin miehen hakemaan suklaata.Ja koko maraboun levy meni niin ettei edes tuntunut=)
Terkkari aikanaan neuvolassa mua jo lohdutteli että olen vaan tyyppi joka kerää raskausaikana kiloja ja samaan sanoi että ole onnellinen kun kaikki kilot karisseet joka kerta ilman työtä.Mutta kun noi kilot tuntuu pienessä rungossa turhankin hyvin...Motkotusta,motkotusta(ja täysin turhaa..)
Jihaa,ja taas on mentävä!
Ei ollut pitkäaikainen ilo koneella=)
L+5+ rv n.24
Voi kun pääsiskin shoppailemaan. Sais ihan rauhassa kierrellä kauppoja, eikä aina tuli persauksen alla. Tänäänkin ostin joulukalenterit hirveellä hopulla (miks en ostanut niitä viime viikolla,kun tarjontaa vielä oli). Tulee vaan turhaa stressiä. Nyt sain sitten seurakseni päänsäryn ton selkäsäryn lisäks ja supisteleekin vielä välillä. Työmotivaatio on nollissa.
Nimistä: tytölle olis vaikka kuinka monta nimeä, pojalle tuottaa tuskaa.
Tappi: Mitä jos soittaisit sun äippäpolille/synnärille ja selittäisit tilanteen (siis ettei nla anna saikkua). Eihän tossa ole mitään järkeä. Ei tollanen väsymys millään yöunilla häviä. Tai sitten marssit yksityiselle (joo ne maksaa maltaita). Sähän kohta stressaat ittes sairaalakuntoon ja sekö on sitten terkan mielestä hyvä. Jaksuja sinne.
Nyt on pakko lähteä laittamaan lapsia yöuulle, jos sais itsekin nukuttua.
-m-
Olen kohta menossa ostamaan itselleni vuoden parasta joululahjaa;
Tein eilen mahtavan löydön, teutonian rattaat (mallin nimeä en nyt just muista),ihanalla sinisellä kankaalla,vain 500¿.Norm.hinta noilla on 750¿, joten minua todellakin onnisti kun menin sinne lastentarvike liikkeeseen eilen kuikuilemaan.
Esikoiselle kerroin eilen vauvasta ja sitten se poika pomppi koko loppu illan ja kailotti että' hänestä tulee isoveli kun äiti saa vauvan.
Joten vaikka ulkona on synkkää ja erittäin rapaista joskun pilkistää aurinkon paistetta!
Palailen myöhemmin kun olen hakenut ihanat rattaani ja kun olen lukenut teidän kuulumiset viime viikolta...
Hanan rv23 ja pikku pulla